Karşılaştırmalı bira tüketim anketi

Aslında konuyu nereye açacağımı bilemedim. Yeni başlayacak olarak merak ettiğim bir konu var

Eskiden ticari bira içerken ortalama bir oturuşta kaç adet içiyordunuz, kendi biranızdan kaç adet içebiliyorsunuz?

Ben mesela genelde tuborg goldçuyum en fazla tüketimim 5 adetle galatasaray maçlarında oluyor. Normalde ise akşamları canım çekerse 1- 2 adet.

Kendim henüz yapmadığım için malum mali şartlar taksit olmaması :grinning: tüketimim ne olacak bilmiyorum e bunu da tecrübelilere soruyorum :grinning:

( iş bu anket bu birasever acemi acaba 1 kit ile yetinebilir mi yoksa 2 şer 2 şer mi kurmalı sorusu üzerine açılmıştır :grinning:)

Bira yapmadan önce eşim ve ben ayda 70-80 şişe içiyormuşuzdur heralde, dışarıda içilenleri de sayarsak. Yapmaya başladıktan sonra 6 ayda 600 şişe tükenmiş, ayda 100 şişe yani. Yapmaya başlayınca anlarsınız, misafirler bu tüketime baya katkıda bulunuyorlar, onlar yüzünden mi arttı yoksa biz mi çok içiyoruz bilemedim ama eskiye nazaran %20-25 bir tüketim fazlalığı söz konusu. Çeşitliliği, lezzeti ve ekonomisi ise işin güzel tarafı.

Ortalama 40 günde kitiniz hazır olur. 40 günlük tüketimizini belirleyin, tüketiminizden %25 fazla olacak şekilde kit kurulumu yaparsanız kendi biranızdan mahrum kalmazsınız. Ben her kurulumda 3 kit kuruyorum mesela.

1 Beğeni

Aslında bu bir hobi işi, buradaki arkadaşların birçoğuda hobi olarak gördüğünden maliyete fazla takılmadıklarını düşünüyorum.

Örneğin aracınız benzinliyken benzin pahalı diye fazla gezmezsiniz, lpg taktıtınca ucuz diye çok gezersiniz aynı fiyata gelir. Buradaki amaç kendi yaptığınız, piyasadan elde edemeyeceğiniz biraları tamamen size özel olarak üretmenin ve tüketmenin verdiği hazzı yaşamak olsa gerek.

1 Beğeni

Aslında o da bir anket konusu bence %80 ekonomi %20 hobi ya da şöyle olabilir önce ekonomik nedenlerle başlanıp sonra hobiye dönebilir gibime geliyor

Bu iş benim için hobiden ziyade ben bira tadlarını seven bir insanım değişik ve ülkemizde pilsner dan öteye gidemeyen damak tadlarının olmayışında ötürü bu hobiyi seçmiş olabilirim.

Diyeceksiniz ki dünya ülkelerinde ki bir çok bira çeşidi ülkemize geldi, hangisi 10 tl de ucuz 50 cl şişelerin, o yüzden, butikbira.com ve ailesine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Bizleri dünya ülkelerinde bulunan o güzel ve ulaşılması güç bira tadlarını ülkemizde ekonomik ve ulaşılması basit hale getirdiği için

1 Beğeni

normalde bir kerede 6-7 şişe ayda ise 100 şişe içerken kendim yapınca bir kerede 2 -3 şişe içmeye başladım. biraz fazla çarpıyor gibi ev yapımı bira.

1 Beğeni

Evde yaptığım birayı bir tek ben mi az içiyorum acaba :slight_smile: haftada 12-15 şişe arası ticari bira içerim, kışın ayda 12 duble rakı ortalamam var fakat gel gör ki çevremde kimse ev yapımı biraya yakın olmadığından çoğu bana kalıyor. Ben de çoğu zaman evimde içmiyorum. Tüketim bu yüzden az oluyor, daha 2. Üretimimi bitiremedim fakat 2 kit siparişi geçtim bakalım ne zaman yapcam. Daha vodka, viski var içilecek. Kış geliyor şarap da içiliyor, ciğerim sağlam kalsın yeter :slight_smile:

1 Beğeni

Herhalde aranızda en az bira tüketimi olup bu işe merak saran benimdir. Normal şartlarda aylık bira tüketimim 5-6 adet civarı olur ama farklı tatlar ararım, markette uzun süre bira rafları önünde vakit geçirip her defasında daha önce denemediğim bir ürün varsa onları alıp denemek isterim haliyle evde bira üretme fikrini ilk duyunca bunu kesin yapacağımı biliyordum. Bakalım sorunsuzca üretimi tamamlayabilirsek mutlaka tüketimim de artacaktır. Ben başlangıç kitini satın alırken ağbeyimi kendime sponsor yaptım daha doğrusu 20 adet bira karşılığı maliyetin yarısını ondan tahsil ettim :slight_smile: gerçi pişman oluyorum ara da bir hergün sıcaklık kontrolü yapıp buz değiştiriken bu işin paradan çok emek gerektirdiği ortada ama 46 şişe birayı sadece benim tüketmem çok uzun sürerdi her şartta karlıyım :grin: üstelik daha denenecek bir sürü kit ve denenecek bir sürü farklı tarif var ve sabırsızlıkla bekliyorum

1 Beğeni

Benim hikaye de biraz farklı. Üniversiteden sonra 4-5 sene yurtdışında yaşadım. Avrupada bira içerken bayılarak içerdim. Hem lezzetli hem de çoook ucuzdu. Öyleki yatağımın altında mutlaka bir kasa 33 cclik teneke bira bulunurdu. Haftasonları uyandığımda elimi yatağın altına atar açardım birtane.

Türkiye’ye 3 sene once kesin dönüş yaptım. Tabi arkadaşlarla dışarda bira içeyim derken Türkiye’de birayı çok zevksiz bulmaya başladım hem de yurtışında içtiğim fiyatın 3-4 katına… Yavaş yavaş bıraktım bira içmeyi. Hele 3 sene içinde eve aldığım biranın sayısı 15 şişeyi geçmez. Hafta da bir-iki arkadaşlarla dışarı çıktığımızda elimde bir içki olsun geyiğine bir-iki bira içerdim o kadar.

Bu siteyi bulunca tekrar o eski tadlara eski fiyatlarda döneceğimi görünce çok sevindim. 2 Gün once 4. kitimi kurdum. Gayet mutluyum. Fakat yaptığım biraların çoğu arkadaş-akraba-misafire gidior :disappointed_relieved: :sob: (Özellikle ben içmem zaten sen yapamazsın zaten diyen babam iki günde bir 3-4 şişe patlatıyor :smile: ) Ben de @dubar a katılıyorum. 3 şişe de ben zaten çakır keyif olup bırakıyorum :slight_smile: Hergün de değil :disappointed_relieved:

1 Beğeni