Kaynar suya maya katılırsa

(Orhun Seydik) #1

Merhabalar. Dün Facebook grubunda ilk kurulumunu yapan bir hanımefendi yanlışlıkla şeker eritmek için kaynattığı suyun içerisine mayaları eklemiş ve ne olacağını sormuştu. Bu şekilde sonradan malt özünü eklemiş ve su ekleyip kovayı kapatmış ve hava kilidini takmış. Ben bilgim yettiği kadarı ile o kadar yüksek ısıda mayaların ölmüş olacağını ancak kısa sürede edineceği us-05 mayayı edinip eklemeden önce kovayı güzelce çalkaladıktan sonra mayayı eklemesini ve tekrar kapağı kapatmasını söyledim. Kendisi hemen mayayı sipariş etmiş ancak maya eline ulaşmadan 24 saat sonra kovada fermantasyon başlamış. Sizce neden olabilir? Bir şekilde yabani mayalanma mı olmuştur yoksa mayalar 100 derecede ölmemiş olabilir mi? Çok şaşırdığım için sizlere de bir sormak istedim.

(Uğur) #2

Okuduğum bilgilerden aklımda kalan maya için en idal sıcaklığın vücut sıcaklığı olan 37 °C olduğu. Sıcaklık ne kadar yükselirse mayaya o kadar fazla zarar verirsiniz. 30 ila 40 ° C’de mayanın yaşam/üreme sıcaklığıdır, hatta 45’e kadar verim kaybı olsada maya yaşar ancak 50 ° C’ üzerinde ölmeye başlar ve 60 ila 70 ° C kesinlikle mayayı öldürecektir. Belki kaynar suya mayayı ekledikten çok kısa bir süre sonra mal özü vs eklemek suretiyle sıcaklığı 50 ° C nin altına düşürmüştür ve bu şekilde hayatta kalmış olabilir.

(Orhun Seydik) #3

Teşekkürler, eğer izniniz varsa cevabınızı kendisi ile paylaşacağım.

(Uğur) #4

Tabiki…Benimki sadece bir fikir, bende neden olduğunu merak ettim, 45-50 derece üzerinde mayanın normalde ölmesi lazım.

(ersoy) #5

Merhaba,

Bu gerçekten ilginç bir durum.
Kaynattığı suya eklemiş derken, kaynattıktan hemen sonra, su hala 90 100 C civarındayken eklediği kastediliyor sanırım.
Durum buysa,
Mayanın hayatta kalmış olması imkansız,
Kovaya az miktarda canlı maya ulaşmış olsa bile - ki mümkün değil- 24 saat gibi bir sürede o kadar çoğalıp, 23 lt 1040 üstü yoğunlukta şerbet içinde görünür mayalanma başlatacak sayıya ulaşması imkansız.

Ne var ki,

Yabani maya bulaştı desek, yabani mayaların çoğu hızlı değil, yani çoğalma sorunu onlar için de geçerli, 24 saatte gaz çıkışı başlamış olması normal görünmüyor. Yine de tek seçenek bu gibi.
Bu saatten sonra en kolayı bekleyip ortaya ne çıkacağını görmek. Bizi de haberdar ederseniz, merakımızı gidermiş oluruz. :smiley: