Kaynatma sonrası oluşan tabaka

(Halil Koca) #1

Merhaba arkadaşlar zombie dust clone kaynattım bugün, malumunuz epey citra kullanılıyor ilk şerbetçi otunu attığimdan beri yüzeyle yağımsı bir tabaka vardı, daha öncede karşılaştım bu durum ile stout kaynatırken yaşadım ama herhangi sorunla karşılaşmadım (biab yöntemi ile yapıyordum o zamanlar, şerbetçi otuda çok az kullanmıştım o zaman)kaynatma sonrası serpantin ile soğuturken bu görüntü ile karşılaştım, daha önce karşılaşan biri var mı?

(isa) #2

Umarım birşeyi yoktur,ben dün zombie dust yaptım böyle birşey ile karşılaşmadım 80 gr citra kullandım.
daha 2.tam tahıl olduğu için henüz böyle birşey görmedim daha eski arkadaşların yorumu önemli.

(ersoy) #3

Hiçbirşeyi yok. merak etmeyin. O tabakanın nedeni sıcak kırım. Tıpkı sos, çorba vs üzerinde soğumayla oluşan kaymak tabakası gibi. Sadece anamalt kullanılan biralarda hemen hiç olmaz ama kavrulmuş ve/veya karamelize maltlar kullanıldıysa sık oluşur. Her zaman oluşur diye birşey de yok. Merak etmeyin, herşey yolunda.

(Halil Koca) #4

Yardımınız için teşekkürler.

(Özgür) #5

Herhangi bir sorun yok hocam. Bu tabaka kaynamanın şiddetine göre bazen küçük öbekler halinde de toplanabiliyor yüzeyde. Zararsız bir durum ama oluşmasını istemiyorsanız, kaynamanın başında henüz şerbetçi otlarını atmadan önce oluşan yoğun köpük tabakasını kevgir yardımıyla yüzeyden alabilirsiniz, böylece daha az oluşur.

(antipanik) #6

Ben de bu yağ tabakasıyla hiç karşılaşmadım.
Halbuki yaptığım tam tahıl sayısı 10’ u geçti.
Ancak en fazla yoğun fırınlanmış Münih2 kullandım. Genelde ana malt kullandım.
Hiç kavrulmuş malt kullanmadım.
Bu da faydalı bilgi oldu.
Ersoy Bey teşekkürler.:blush: