Keçiboynuzu özü kullanılabilir mi?

(dogan_sublimis) #1

Merhaba. Herhangi bir kit ile keçiboynuzu özü şeker desteği olarak kullanılabilir mi?

(Ahmet Kılınç) #2

keçiboynuzunda bildiğim kadarıyla öyle çok da bir şeker yok… şeker desteği olarak değil de aroma olarak (ki ne kadar bir aroması var o da tartışılır) belki…

(dogan_sublimis) #3

evet aynı zamanda aroma verebilir diye düşünmüştüm.cevabınız için teşekkür ederim.

(Ahmet Kılınç) #4

gerçi siz “keçiboynuzu özü” demişsiniz… Bu konsantre özüt gibi bir şey mi yoksa mesela bizim evde de var, keçiboynuzu pekmezi gibi bir şey mi?

(dogan_sublimis) #5

Pekmez değil. Bildiğim kadarıyla soğuk sıkma yöntemiyle keçiboynuzu ezilerek elde ediliyor. Herhangi bir bir katkı maddesi eklenmiyor ya da ısıl işlem görmüyor.

(Ahmet Kılınç) #6

Wikipedia’daki bilgiye göre, kalsiyum ve çinko var yüksek oranda… Mesela bunların biraya etkileri nelerdir, araştırmak lazım…

Kolestrol içermez.
Kafein yoktur.
Ca’sı boldur; süte oranla yaklaşık 3 kat.
A, B ve E vitaminleriyle P (fosfor) içerir.
Yüksek oranda çinko içerir.
450 ML kaynamış ve ocaktan alınmış suda 7 tane ezilmiş keçi boynuzunu 15-20 dk bekletip günde 1 su bardağı içmek testestoron seviyesini arttırır.
Astım hastalığına, nefes darlığına iyi geldiği söylenmektedir.

(dogan_sublimis) #7

Epey teferruat giriyor işin içine. En iyisi bir bilen konuşmadan karar vermemek.

(Taylan Özdere) #8

Hiç denemedim ama kısa bir araştırma ağırlıkça yaklaşık 1/3’nün sakkaroz (toz şekerin ana bileşeni) olduğunu gösteriyor. Bu yüzden iyi fermante olacaktır :slight_smile:

Asıl konu ise keçiboynuzunun çok belirgin ve kendine has aromasını hangi bira stilinin kaldırabileceği :smiley: Çikolatamsı-kavruk-reçinemsi tatları Stout, Porter gibi biralarla uyumlu olabilir. Amerika’da şöyle bir ticari keçiboynuzlu bira örneği var.

Deneme için mayalanmada değil de şişeleme şekeri yerine veya 2. fermantasyonda kullanmak daha uygun olur. Bu şekilde uygun ve iç baymayan miktarı saptanabilir :smile:

(dogan_sublimis) #9

Şimdilik elimde buğday olduğu için 3-4 şişesinde denemek istiyorum. Çok çok kötü olmazsa Stout ya da Porter ilde de denerim. tavsiyeniz için teşekkür ederim. Düşündüm de az teşekkür etmişim. O yüzden düzeltme yapıyorum. Sıradan bir soru üzerine böylesine ilgili davrandığınız için çok çok çok teşekkür ederim.