Kılavuza neden uymuyoruz?

Çeşitli markaların orjinal yapım kılavuzlarına bakıldığında fermantasyon süresinin 5-8 gün arasında tamamlandığını hatta kova ısının yükseltildiğinde (27 dereceye kadar) fermantasyonun daha çabuk tamamlanacağı belirtiliyor. Tabii bu bahsettiğim lager mayası haricinde kurulan kitler için.
Dikkatimi çeken şey gerek forumda olsun gerekse de faceteki grupta en az ‘iki hafta’ kovada bekletin uyarısı zaman zaman üç haftaya kadar çıkıyor. Ben genelde kovada 10 günü geçirmiyorum kitlerimde ve bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Bir kez evde olmadığım için 15 gün sonra şişeleme yaptım. Onda da biralarım şişede çok geç gazlandı :frowning:

• Soruya gelecek olursak; Muntons, Cooper vs… gibi kitlerin kılavuzlarında kısa süre (5-8 gün) ve yüksek derece (21-27 derece) önerilmesine rağmen neden ısrarla en az iki hafta ve düşük ısıda fermantasyon öneriliyor?

• Kovada uzun bekletmenin tada bir katkısı var mı? Eğer varsa bunu niye orjinal kılavuzlar belirtmiyor?

3 Beğeni

ben de kılavuza göre yapıyorum şu anda. 5 gün oldu kuralı. Bence deneme yapmadan bu sorunun cevabını bulamayacağız. çok fazla bu tip soru var. kovada ve şişede uzun süre beklemesi iyi diyorlar. ama net olarak nedenini kimse söylememiş. demekki onlar denemişler ve tecrübelerini aktarıyorlar. biz de kendi tecrübelerimizi yazarız.

1 Beğeni

Yalnız bilimsel olarak kullanılan şeker, malt oranına göre mayaların çalışma süreleri az çok belli. sıcaklık ile doğru orantılı ama.

yani yüksek ısıda fermante uygun görülmüyor. ticaret yapmıyoruz sonuçta. damak tadı önemli. kılavuzda 24 derece diyor. 24 derece yüksek bir sıcaklık. bu sıcaklıkta atıyorum 7 günde günde maya işini bitirebilir. ancak ısı 20 dereceye çekildiğinde bu süre 2 katına çıkar hatta biraz da geçebilir. düz mantık böyle. okuduğum yazılardan bunu anladım ben.

ama tekrar ediyorum deneme yanılma ile yapılabilir. siz kılavuza göre yapıp deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. ben de öyle yapacağım :slight_smile:

1 Beğeni

Ben zaten kovada fazla tutmama taraftarıyım. 8. günde bile şişelediğim kitlerim oldu. Hiçbir problem yaşamadım.
Yukarıda paylaştığım fotoda da görüldüğü gibi ısının 27 derecelere kadar çıkabileceği ve bunun fermantasyonu hızlandıracağı yazıyor. Ayrıca bu derecelerde birada kötü ya da olumsuz bir tad oluşacağı uyarısı da yok. Yani 24 derece yüksek bir sıcaklık değil anladığım kadarıyla. (Tabi bu konuştuğumuz lager tipi maya için değil)
Bence kovada fazla bekletme ve sıcaklık konusundaki genel yargı doğru değil…

2 Beğeni

sami bey yazdıklarınıza birebir katılıyorum.ben de çoğu biramın fermentasyonunu 6-7 günde bitirip şişeledim.hiçbirinde bugüne dek sorun yaşamadım.
zaten 6-7 günde fg 1005-1010 gibi bir değere ulaşıyor.
24 - 25 derecede de fermentasyon yaptım.onlarda da kısa - uzun dönem hiçbirinde sıkıntı olmadı.

kova üzerinde derecem yok.kullanmanın da anlamı yok.maya atarken sıcaklığına bakıyorum,sonrası bir daha ölçüm yapmıyorum.

bira yapmak,özellikle de kitlerle yapmak çetrefilli birşey değil.bir sürü detay yazılıp çiziliyor,hiç gerek yok.yapıyorsunuz bitiyor,sonra bekletip için işte.

bira binlerce yıl önce yapılmaya başlanıp günümüze gelmiş.o zamanlarda herhalde şu an kullanageldiğimiz bir sürü ıvır zıvır yoktu.yapılmış ki günümüze gelmiş.o yüzden fazla kafa yormadan yapıp geçeceksiniz.

7 Beğeni

@Sami_Gurel ve @pulka anladigim kadariyla ikiniz de genelin aksine en az iki hafta bekletmiyorsunuz kitlerinizi kovada ve bir sorun teskil etmedigini tecrube etmissiniz. Ben de dediklerinizden yola cikarak bugun kurdugum kitimde bekleme suresini kisa tutup deneyecegim. Yalniz sormak istedigim birsey var: sise bekletme sureleriniz nedir ortalama olarak?

1 Beğeni

Şişelemeden önce hidrometre ile ölçüm yapıyorum mutlaka. Zaten hava kilidinin eşitlenmesi de önemli bir gösterge. Siz de bunlara dikkat edin mutlaka.
Şişede bekletme süresine gelince; her kit için farklılık gösterebilir. Mesela benim Masterpint kitlerim 5. 6. günden sonra köpük ve gazlanma olarak gayet içilebilir duruma geliyor. Bizde tüketim yüksek olduğundan :slight_smile: 5 ya da 6 gün sonra içmeye başlıyoruz. Coopers ve Muntons kitlerimde ise bekleme süresini biraz daha uzun tutuyorum. 10 gün sonra içilecek durumda oluyorlar.
Genel olarak 2 hafta sonra açılan şişeler gayet başarılı diyebilirim. :sunglasses:

3 Beğeni

Arkadaşlar bu konu forumda daha önce defalarca tartışıldı. Arama kutucuğuna kılavuz yazdığımız zaman bir çok konu çıkıyor. Hatta sırf buna özel bir başlık açılmıştı, orada Taylan beyin cevabı da paylaşılmıştı.

Konu Başlığı:

Facebook Gurubunda @Taylan Bey’in konuya verdiği cevap:

3 Beğeni

volkan bey,sami bey yine yazacaklarıma tercüman olmuş.benim de şişe bekleme süreleriyle ilgili fazla ekleyecek birşeyim pek yok.

sadece ben şişeleri uzun süre bekletebiliyorum.genelde biralarımı 8-10 kova yapıyorum,böylelikle şişeler uzun süre bekleyebiliyor.
bu arada birayı sonbahar - kış yapıyor,ilkbahar - yaz tüketiyorum.

4 Beğeni

@pulka @Sami_Gurel cevaplar icin tesekkurler arkadaslar.

1 Beğeni

Kovada uzun bekletmede (3 hafta) gördüğüm fayda biranın tortusunun daha güzel çökmesi ve bu sebeple bulanıklılığının bir nebze daha az olması, bu sayede de daha az tortulu ve daha fazla berrak şişeleme yapılabilmesi.