Kilkenny benzeri kit tavsiyesi

İlk kitim buğday kitini 10 gün içinde şişeleyeceğim kısmetse, ikinci olarak irish red ale düşünüyorum kilkenny benzeri bir kit önerebilirmisiniz üstatlar

1 Like

Arkadaşlar Bir süredir büyük bir hayranı olarak İzmir’de bir mekanda ticari olarak içiyorum bu birayı. Ben de böyle bir arayış içerisindeyim açıkçası. Tam tahıldan yapacak kadar da tecrübem ve techizatım yok. Smugglers ın benzetildiğini falan okudum ama, var mı daha yakın bir tad yakalayan? Ayrıca köpüğünü bi kaymak tabakası gibi yumuşak ve yoğun yapmayı nasıl başarıyorsunuz?

Konu eski ama 26 gün önce de bir arkadaş sormuş. Nette, bulduğum bir tarif var. Riske girip ben deneyeceğim, siparişimi verdim. Tarif, Coopers’ın kendi tarifi. Öncelikle Kilkenny, “İrish Red Ale” tarzı bir bira. Coopers’ın irish red ale tarifi aynen şöyle;

–1 Adet Coopers Australian Pale Ale bira kiti. (butik birada mevcut)

–500 gram Light DME - açık renkli kuru malt özü (butik birada mevcut)

–100 gram Crystal malt. (bunun için butik birada satılan CaraRed maltı uygun olur diye düşünüyorum, daha koyu renk için Caraamberde kullanılabilir ama o koyuluk katkısını kavrulmuş arpanın vereceğini düşünüyorum ben, butik birada 250 gram alma seçeneği var)

–50 gram kavrulmuş arpa. (ham arpa malt olmayandan) bu hiçbir yerde yok. Nette bunun tarifi şöyle. Yarım kilo temiz paketli işlenmemiş kabuklu arpa alın, bakliyat satanlardan. 55 gram kadarını pirinç ayıklar gibi taşından, çöpünden ayıklayın. Fırında ortalama 220 derecede 40-50 dakika her on dakikada bir karıştırarak ve rengini kontrol ederek kavurun. Renk siyaha yakın kahverengiye dönünce, arpaları yakmadan işlemi sonlandırın. Soğutun, bir folyoya sararak en az bir hafta dinlendirin ve kullanın.

–Kutudan çıkan bira mayası ya da S-04 ale maya.

Yapılışı:
Malt ve arpayı bir poşete koyup, merdane ya da kalın dipli bardak gibi bie şeyle ezin.2 litre su kaynatın. Kaynayan suya ezdiğiniz tahılları atın, ocağı kapatıp, tencereyi ocaktan başka yere koyun. Bir saat kadar demlenmeye bırakın. Sonra su dolu bir kaba oturtarak soğutun ve fermantasyon kovasına dökün. Gerisi diğer kurulum ile aynı. Kiti ısıtıp kovaya dökün, yavaş karıştırıp eritin, su ilavesi, mayayı dökün vs…vs…

Coopers bu tarif için 20 litre kurulum öneriyor. Bu şekilde kurulursa %4,5 ABV alkol değeri veriyor. Kurulum 23 litreye çıkarsa alkolün %4 ABV olacağını belrtiyor. Şeker ilavesi ile ABV değerleri ile oynamak size kalmış. Ancak, bu tarz ticari biralar ortalama %4,5-%4,6 alkol içeriyor.

Henüz denemediğim için, sonuç hakkında bir şey söyleyemiyorum. İsterseniz risk alıp deneyin isterseniz, benim sonucu bekleyin. Tercih sizin.

3 Likes

Çağatay bey, yukarıda verdiğiniz tarifin sonucu ne oldu, tavsiye ediyor musunuz?

Sonuç alan oldu mu bu çalışmadan arkadaşlar