Kim korkar hain yazdan!

(evbiracisi7) #1

5 tane 4 cmlik foamboard ve yapıştırıcısı ile yaptığım kutu 50 tl. ye mâl oldu. Malzemelerin hepsi İzmir organizeden temin edildi. Gıda çarşısı ve yapı marketlerde daha pahalıydı ürünler.

(Arif Cumhur) #2

Elinize sağlık güzel ve biralı günlerde kullanın

(Pendik Artisanal) #3

Elinize sağlık.

Doğru bir maliyetle üretilmiş bence. Bazı arkadaşların benzer birkaç üretimi oldu ama, 200+ TL maliyetleri görünce “neden buzdolabı değil” diye düşünüyordum.

Bu konudaki “ben olsam” düşüncem şu, okuyanlara da fikir versin:

0-100 tl arası çözümü termo bir kumaş giydirme veya basit köpük çözüm.
0-200 tl arası ahşap destekli strafor kaplı çözümler.
200 üzeri : 2. el soğutucu, buzdolabı vb. Elektrikli çözüm.

İlk iki aralıkta daha basit çözümlere yönelsem de, 200 tl üzeri rakam kafamı soğutucu lehinde çeler. 2 kovayı alabilmesi bir yana ev buzdolabını da bayağı dolduruyorum açık kapalı şerbetçi otları, mayalar, bira şişeleri derken. Bu yönden de yükümüzü alır, göze batmamızı engeller :slight_smile:

(evbiracisi7) #4

Size katılıyorum… Maliyet açısından gayet uygun olduğu için buraya yöneldim yoksa 2. el meşrubat (ince uzun olanlar) dolaplarına yönelecektim. (ki sonraki aşamalarda onlar iyi birer seçenek) Hem içine 2 kova alabilmesi hem de ayrıca şişelere vs yer kalması açısından en ideali o dolaplar gibi duruyor…

(Efe Baradan) #5

bol bol içmeler eviniz baya müsait sanırım bu boyutta bir kutu için iş hobiye döndüğü zaman güzel ürünler çıkıyor ortaya bol biralı günler

(evbiracisi7) #6

evet evimiz biraz geniş… onun dışında bana ait olan 2 metrekarelik ışık almayan bir mağram (sadece bu iş için kullanıcam, ilerde büyük bir man cave nasip olur umarım) var… size de bol biralı günler dilerim:)

(Alper Kanat) #7

Selam,

Benim yaptığım kutuyu yapmadan önce araştırdığımda piyasada satılan termokumaş ürünlerin tanesinin 150+ TL olduğunu görmüştüm Amazon’da falan. Bu nedenle seçenek olmaktan çıkmıştı. 0-100 TL yazmanız fazla iddialı olmuş eğer ben bir şeyi kaçırmıyorsam.

200+ için soğutucu ve buzdolabı konusunda haklısınız. Ama özellikle paralel üretimlerde bu da bir çözüm olmuyor Uğur derin dondurucu gibisinden bir şey almıyorsanız. Ki o cihazları da ciddi modifikasyondan geçirmeden kullanamıyoruz sanırım.

Bizim kutuyu yaparken maliyetin yükselmesinde 2 faktör vardı;

1. 19 lt’lik damacanın üstüne hava kilidi de gelince 62 cm civarı bir yüksekliğe ulaşıyor. Bu nedenle kullanan malzeme ciddi oranda artıyor.

2. Salonda tutacağımız bir şey olduğundan göze güzel görünmesini ve uzun süre dayansın istediğimiz için straforun dışını ham mDF ile kapladık. Kafadan 50 TL maliyet :slight_smile:

3. Malzemeyi bol; hatta abartı kullandık :smile:

(Pendik Artisanal) #8

O Amazondaki gibi kaliteli, hedefe dönük değil de daha palyatif, el dermesi bir çözüm olarak söyledim.
O maddi aralıklar biraz yuvarlak rakamları baz aldı :slight_smile:

(evbiracisi7) #9

damacana meselesini ben de takıyordum kafaya… damacana koyarım dediğim yerin kapağından sadece o kısmı içeri doğru budayacaktım hatta biraz… ancak hava kilidini içeri biraz itince herhangi bir sıkıntı olmadan kapandı… beni de bir dertten kurtardı…

(Alper Kanat) #10

Bu fotoğraftaki 19 lt’lik damacana mı bu arada? Normalde 60 cm civarı bir yükseklik yapıyor ama sizin kutu daha alçak gibi geldi bana.

(Ozgun) #11

Merhaba,

Foamboard ile kutu yapmayı düşünüyorum fakat bir sorum olacaktı. kullanılan yapıştırıcı malzeme ne kullanmak gerekir? biraya bir etksi olabilir mi? (koku veya sağlık açısından)

(evbiracisi7) #12

Aldığım yerden bunu önerdiler. Kokusu yok, foamboard da da zarar vermedi.

(evbiracisi7) #13

fotoğraftaki 19 ltlik evet… sığdı benim kutuya… (geç cevap için üzgünüm, gözümden kaçmış soru)

(Arif Cumhur) #14

ben yazdan korkuyorum tatile gidince şişelerimin sıcaklığını nasıl sabit tutarım diye ve daha önemlisi evde olamamam nedeniyle yeni bir kit kurmak için eve dönüşü beklemem gerekecek, üstelik yıllar sonra ilk kez tatile çıkma şansım varken :sweat_smile:

(evbiracisi7) #15

marketlerdeki ince uzun meşrubat dolapları tam bize göre:)) ilk kata kova, sonraki katlara şişeler… süper iş görür… ilerleyen zamanlarda onlardan temin etmek lazım…

(Arif Cumhur) #16

hanımdan korkmasam çoktan aldımdı

(Eşşekkadaradam) #17

Tatile giderken genelde dolaplar boşaltılıyor yiyecekler bozulmasin diye. Eminim sizin biralara yer açılır ve buzdolabının tatil modunda uyur vaziyette geçerler. :grin: … Eğer tatil dönüşü dışarı çıkarılırsa, acaba olgunlaşmaya devam eder mi asıl soru bu ?

(ibrahim şen) #18

Sıcak yaz günleri öncesi güzel bir çalışma olmuş. Malzemeleri gıda çarşısından daha ucuza nerden temin edebileceğimizi öğrenebilirsek süper olur tabi.

(evbiracisi7) #19

Ben gıdada da bakmıştım. Bunların pembe olanlarının 12 lisi 90 tl idi sanırım. Sonra organizeden bir arkadaşım getirdi 7.5 tl tanesi. 5 tane yeterli geliyor.

(Eşşekkadaradam) #20

Bir de köpük straforlar var 50x100 5 lik 7 tl tekzende. 4cm.lik 6 tl.