Kisin merdiven boslugunda yalitimli dolapta kit kurulumu

Arkadaslar kisin evin ici dogalgazdan dolayi 25 derece ve ustu oldugu icin yalitimli dolap yapip merdivenlerde uygun yerde dolap icinde kiti 18-23 derece araliginda tutmam mumkun olurmu apartman komple dogalgazli ve isi kaybi olacagini dusunmuyorum
Sizce ise yararmi
Dolap yalitim kopugu olcak icerden

Olur neden olmasın 5cm lik strafor ile güzel kaplama yaparsınız m2 çok büyük bir alan değilse belli bir ısıda kalır olmadı battaniye ile de kovayı sararsınız stabil bir ısı olabilir zaten mayalar çalışırken +2-3 derece ısı üretiyorlar. Kolay gelsin.

Ben bir kutu yaptım. Hatta fazla büyük bir kutu. Dolap işinden kalan fazla suntalar ile 808090 lık bir küp yaptım. İçeri yaptığım yalıtım ise kalın siyah straforlar var, gidip nalburda paketleri açılmış ama kullanılmamış olanları çok uygun rakamlara aldım (15 lira falandı 3 tanesi) onları silikon ile yapıştırdım (beğenmezsem sökerim diye) arada Kalan boşlukları pu köpüğü ile doldurdum. Yazın oda sıcaklığı 27-28 iken içerisi 17 derece kalıyordu (tabi içeri 2.5luk şişeyi dondurup koyuyorum falan) çok sağlam düşük sıcaklıklarda kalıyor. Sizde içeri böyle yalıtım yaparsanız çok rahat tutarsınız. Isıtmak için bende elektrikli battaniye kullanıyorum kovanın etrafını sarıp en düşükte yavaş yavaş çalıştırıyorum, zamanlı priz sayesinde saatte bir 10dk çalışsa yetiyordu. Tabi bunu yaptığımda dolabımı yapmamıştım. Bir tavsiye olarak kesinlikle kapıyı dolabı açmadan kullanmak için dışarıdan ısı kontrol edecek digital termometre alın, kafanız rahat oluyor ve iç sıcaklığı anlıyorsunuz. Kova yanında dursa bile tahmini değerler Belli oluyor.

Sonuç! Yapılır efenim yapılır i

Uzmanlar kışın ev sıcaklığının 23 derecenin uzerinde olmasini onermiyorlar. Vücudun kış ayinda oldugunu bilmesi gerekiyormus yani kombiyi kokleyip tisortle evde oturmayin diyorlar =)

Dolabi yaptim 2 cm lik strafor koydum denicem artk

Vala yaptim 70 cm 55 cm ebatlarinda 2 cm kopuk olmassa sicak yere koyceam

Ayenn haklisiniz ama evde kucuk bebek oldugu ifin mecburen aciyorus olmadi depo var oraya koymayi dusunuyorum eger isi sorun yasarsam

Bence sorun olmaz. Eğer ki baktın yetmiyor içine bir katman daha yaparsın. İçerisi çok küçülür diye düşünürsen. İçine yansıtıcı alüminyum folyo gibi perdeler var. Eskiden arabaların ön camına konurdu. Öyld bir malzeme ile içini inceden kapat yetecek. Kapağına sünger bant çekmeni tavsiye ederim. Hava kaçışı çok azalıyor

Dolabi yaptim icini kopukle silikon cekerek yapistirdim resim atabilirsem atcam

Merhaba kış geldi ısıyla olan dertler bitti benim için yaz sıcaklarından dolayı ara vermiştim maya olarak Fermentis Saflager W-34/70 kullanarak geçen sene 7 8 tane kit kurdum ortam sıcaklığı 10-14 derece arasında idi. Yani dolap falan hikaye dostum mayanı değiştir rahat et bence 2 paket aldım ilk seferinde daha sonra mayayı yıkaya yıkaya 7 8 tane kit kurdum hiç bir sorun yaşamadım sadece kovada 3 hafta bekleme dışında lager maya olmasından dolayı bol köpüklü biralar arkadaşlar