Kit+mini mayşeleme hk

Kite ek olarak güçlendirmek adına mini mayşeleme düşünüyorum. Kitten gelen şerbetçiotu aromasını yeterli olarak kabul edip, herhangi bir ilave hop yapmayacağım. sorum şu:
66-68 derecede mayşeleyerek elde ettiğim şerbeti direk kovaya alıp kitle karışımı esnasında soğuk su ekleyerek soğutsam sakınca olur mu? yani kaynatma yapmadan elde ettiğim mayşeyi kullanabilir miyim?
enzim aktivitesi ve protein yapısı için hop yapmasan da kaynatmak zorundasın diyorsanız kaynama süresi ve gözlemler nasıl olmalıdır?

Kiti hazır olarak kullanıyorsanız zaten içindeki şeker oranı malttan çıkarılabilecek maksimum seviyeye çıkarılmıştır diye tahmin ediyorum ilave mayşeleme için nişasta olsa dahi konsantre hale getirirken zaten kaynadığı için amilaz enzimi tamamen yok olmuştur. Dolayısıyla bence kaynatmak yada mayşelemek hazır kitlerde eğer hop takviyesi yapılmayacak ise gerekli değil

1 Beğeni

Amacım dme-lme kullanmadan mayşe ile gövdeyi kuvvetlendirmek.

Kürşad bey eğer bunu malt ile yapacaksanız maltı kırıp mayşeleme işlemine tabi tutarak onu kitle karıştırmak güzel bir yöntem farklı maltlar ekleyerek aroma kazandırabilirsiniz ben kiti ısıtmak yoluyla kite mayşeleme yapacaksınız diye anlamıştım

1 Beğeni

Hiç tam tahıl veya partial mash yapmadım ama hatırladığım kadarıyla yazayım. 68 derecede bekleterek elde ettiğiniz mayşeyi süzdükten sonra şırayı kaynatmanız ya da en azından 78 derecenin üstünde bir süre bekletmeniz gerekiyor. Kaynatma işlemi sadece şerbetçiotu katıldığı zaman yapılmıyor. Enzimlerin aktivitesini durdurmanız gerekiyor.

1 Beğeni

Yapmak istediğim bu, hop yamıyorum. Tamamen malt tadlarını deneysel yollarlarla tadıp kendi stilimi belirlemek.

İşte soru bu, hop yapmayacağıma göre kaynatma , ya da enzim aktivitesini durdurmak amaçlı kaynatma yap/yapma konusunda aradayım?

Açıkçası enzim aktivitesini durdurmazsanız ne olur bilmiyorum. Enzimler nişastadan şekere dönüşümü sağlıyor. 66-75 derece arasında yeterince beklediniz ve tüm nişasta şekere dönüştü, sonra o enzim aktivitesini durdurmak maksatlı kaynatmadınız, enzim aktivitesi devam ediyor. Sonrası üstatlarda :slight_smile: Ama şıra hep kaynatılıyor diye biliyorum.

1 Beğeni

Bildiğim kadarıyla ve uyguladigim.kadarıyla kaynatma hep yapılıyor. Enzim acisindan ve Biraz da hijyen icin gerekli galiba… herseyi kaynatarak kullanıyoruz,arpadan gelebilecekler de kaynatarak dezenfekte etmelidir sanırım.
Bunu dişinda kismi mayseleme ile inanılmaz bir çeşitlilik yakalanabiliyor, hem malt hem serbetciotu açısından resmen ayrı bir dünya açıyor.

Nadir de olsa kaynatmadan yapılan biralar da var. (Raw ale derler bunun adına :slight_smile: ).
Bu biralara şerbetçiotu eklemesi mayşeleme aşamasında yapılıyor, az da olsa acılık ve bol aroma veriyorlar böylece. Mayşeleme sıcaklıklarında şerbet pastörize olduğu için kontaminasyon riski kaynatma kadar olmasa da düşük oluyor. Kaynatma daha garanti tabi…
Enzim işine gelirsek, enzim aktivitesi sonlu bir süreç. Enzimin işleyeceği maddeler bitince enzim aktivitesi diye bir şey de kalmıyor. Mutlaka uzun vadede bir şeyler oluyordur tabi ama enzimlerin asıl işi nişastayı şekere dönüştürünce bitiyor. En son mash out da yapılabilir aktiviteyi durdurmak için, hem pastörizasyona da faydalı olur. Zaten daha sonra maya her şeyi başka garip bir şeylere dönüştürüyor :smiley:
Sonuçta ne olur, eğer çok merak ediliyorsa bunu deneyip görmek gerek :wink:
Örnek bir raw ale yapımı

2 Beğeni

Peki kaynatma süresi ne olmalı, yada ne gözlemlenmeli ki “tamamdır bu kadar kaynatma yeterli” densin?

Klasik süre 1 saat. Daha az da olabiliyor (mesela 30dk), daha fazla da olabiliyor(1.5 saat). Ben de birkaç birayı 1 saat yerine 45 dk kaynattım. Az kaynayınca şerbetçiotu acılığı azalır, çok kaynayınca wort daha karamelize olur, buharlaşma artar, şerbetçiotu acılığı tam çıkar. Mutlaka şu kadar olacak diye bir kural yok.

http://brulosophy.com/2015/03/11/the-impact-of-boil-length-ale-exbeeriment-results/

2 Beğeni

Şu gidişatı deneyeceğim:
1,5 kg malt
5 lt mayşe
45 dk. mayşeleme
2 lt yağmurlama
10 dk. dinlendirime
30 dk. Kaynatma
Kovada kitle mayşenin buluşması+soğuk su

Partial mash zaten kitin şerbetçi otu profilinin kullanıldığı bir yöntem. Bu sebeple 1 saat kaynatmaya da gerek yok. Bildiğim kadarıyla sadece hijyen amaçlı 5 dk kadar kaynatmanız yeterli.

1 Beğeni

Selamlar. Partial mashde de aroma profili için serbetciotu eklemeleri yapılabiliyor. Hatta kit kullanmadan sadece Lme/dme ile bura yapılabiliyor.
1 saat kaynatma esnasında farklı ve isteğe göre kullanilacak serbetciotari ile biraya istenen karakter ve aroma profili kazandırıliyor. O yüzden ben 1 saat kaynatıp serbetciotlari ilavalerini reçete ile belirlenen zamanda yapıyorum

1 Beğeni

Kitten gelen şerbetçi otu yeterli. Amacım kite ilave lme-dme kullanmak yerine, mayşe kullanarak gövdeyi arttırmak.

1 Beğeni

Selamlar,
Eğer, sadece govdeyi kuvvetlendirmekse amaç pek de bunlarla uğraşmaya gerek yok derim , dme ya da lme yeterli olur. Tabii ki secim.sizin ama gercekten malti kir, maysele, süz kaynat, yika temizle derken 4 saat rahat suruyor ve elde Max 3 litrelik 300 gr-400 gr seker içeren mayse kaliyor.
Amac tada etki etmekse önünüze sonsuz bir dünya aciliyor :wink: tavsiye ederim

1 Beğeni

O kapıyı aralamaya çalışıyorum, dme- lme nin sabit oranına bağlı olmak istemiyorum. Değişik maltların oranlanmasıyla kendi damak tadıma en uygun veya değişik tadlar almak için uğraşıyorum.

1 Beğeni

Ilk sorunuza cevap vereyim. Eger serbetciotu eklemeyecekseniz sterilizasyin amacli 15-20 dakika kaynama yeterli. Ben kismi mayseleme yapiyorum. Yaklasik 1,5 kg civari malti 5 litre suda mayseliyorum. 1,5 litrede yagmurlama hatta iki litreye yaklasiyor. Tahmini 6 litre kadar serbet elde ediyorum. Bunuda direk olarak kit su karisimina ekliyorum. Yalniz buzlujta soguk su bulundurun. Yaklasik 10 litre kadar bi kac saat buzlukta beklemis su, mayalama sicakligina ancak dusuruyor. 25 derece altina. Kaynamis serbeti yaklasik 55 dereceye kadar lavaboda soguk suya tencereyi sokmak suretiyle dusuruyorum.

2 Beğeni

LME ve DME ile yapılıyorndediğiniz gibi ancak onun adı partial mash değil, extract brewing. Bunun dışında eğer kit kaynatırsanız kendi malt/şerbetçi otu profili kaynama sırasında buhar olup uçacaktır. Bu noktada da LME’nin 2 katı para vermek gibi anlamsız bir hareket yapmış oluyoruz :wink: