Kit saklama koşulları

(o) #1

Kova çalışıyor 2- 3 haftada bir tekrar kuruyorum. Merak ettiğim kiti alinca maya paketini açmadan nekadar saklayabilirim? Her defasında kargo parası vermek istemiyorum. 3-4 kit birden alsam aylarca odada bir kenarda bekler mi? 250 üstü kargoda bedava kitler 79 inmişken mantıklı olur diye düşündüm…

Bira Kitleri ve mayaları saklama koşulları
(g d) #2

Oda sıcaklığında bir şey olmaz. Bende aynı şekilde stok yapmayı düşünüyorum. Son aldığım kitlerin son kullanma tarihi Şubat 2017 idi. O zamana kadar yapılmış şişesi bile kalmaz diye tahmin ediyorum: :smile:

(alkan_d) #3

Kitler bildiğim kadarıyla, sizin de dediğiniz gibi, bekleyebiliyor. Önemli olan mayalar. Mayalar bir iki haftadan fazla bekleyecekse dolapta saklamayı öneriyorlar. Ben bilmiyordum, yaklaşık 5 ay kadar oda sıcaklığında beklettim. Şimdi risk almıyorum beklettiğim kitler içşn uygun mayalar sipariş ettim.

(o) #4

Sitedeki yardım kısıma mesaj attım gelen cevap:
Bira kitlerindeki sıvı malt özlerini oda sıcaklığında, kit içeriğindeki mayayı ise buzdolabında son kullanma tarihine kadar saklayabilirsiniz.

(berry) #5

butikbira da deposunda kit mayalarını buzdolabında mı muhafaza ediyor ki…
açılmadıkca maya da oda sıcaklığında saklanabilmesi lazım…

(g d) #6

Aynen, oda sıcaklığında sıkıntı olmaması lazım. Son yaptığım kitin ne ambalajında, ne de içindeki kağıtta mayayı buzdolabına koyun yazmıyor. Sadece kuru ve serin bir yerde saklayın yazıyor.