Kit seçimi ile ilgili yardım

Merhaba, üstadlardan hem yeni başlayan bir acemi olarak hem de bir bira cahili olarak birçok başlığı okuduktan sonra yardım istemeye karar verdim Ben akşamları işten geldikçe tüketmek için hemde hobi amaçlı olarak kendi biramı yapmak istiyorum. Damak tadımı az çok tarif ederek sizden öneri bekliyorum.
Normalde koyu bir kırmızı tuborg tüketicisiydim ancak son 2 yıldır bulunduğum şehirdeki bayilerde tuborg bulmakta zorlandığımdan efes extra içiyorum. Bu sertliklerde bir bira üretmek için hangi kiti almalıyım yada neler ilave etmem gerekir? Daha sonrasında farklı lezzetleri deneyeceğim ama ilk etapta böyle bişey yakalamak istiyorum. Okuduklarıma göre triple veya evil dog kitleri aradığıma uygun gibi ama açıkçası çokta acı bir tat ile karşılaşıp hayal kırıklığına uğramak istemiyorum. Ayrıca evil dog un kılavuzu İngilizceymiş sanırsam ilk kurulumda sorun teşkil edebilir, yardımcı olabilirmisiniz hangi kitle başlamalıyım?

Yüksek alkollü benim bildiğim en gideri olan brewferm diablo. Triple olarak fransa da chimay triple içmiştim. Tadı hoşuma gitmedi. Ama tr de de bulabileceğiniz düvel i de denemiştim o daha iyiydi. Ona benzer stili olduğunu iddia eden de brewferm diablo içimi bayağı rahat.

Dostum bende senin gibi Acemiyim bende yüksek alkollu bira tüketen bir içiciyim :slight_smile: ben abdij kitini kurdum 1 hafta oldu şişeleyeli ama kit in içimi araştırdım en az 2 ay beklemesi lazım mış o yüzden 2.kiti sipariş verdim şimidi onu kurucam real ale sende araştır istersen yoksa beklemek adamı yoruyor :smiley:

Kırmızı tuborg ve efes ekstra alkol acılığı barındıran biralardır. Bence pilsner kurun, 2 paket mayayla 2.5 kilo şekeri ekleyin kırmızı tuborg tadına ulaşırsınız. Diabolo tripel gibi belgian stiller alkol acılığı barındırmazlar ve yoğun tatlı aromalarıyla kırmızı tuborgla uzaktan yakından alakaları yoktur.

siz denedinizmi 2,5 kg şeker ile

Deneyen arkadaşlar oldu daha önce. En az 1 ay dinlenme süresine ihtiyaç duyduğundan bahsedildi.

1 Like

Bence 2.5 kilo şeker ile şekerli alkol çorbası yapmaktansa 1 kilo şeker + 1 teneke LME kullanılabilir. Hidrometreyle OG ölçüp şeker ilavesi yapılabilir.

aynen çok haklısınız acılık konusunda açıkçası bilgisizlikten birazda küçük şehirde yaşamanın verdiği dezavantajla bu aroma olayından çok uzak kalmışım ve forumdan okuduğum kadarıylada gerçek bira keyfinden epey uzakta geziyormuşum. 2,5 kilo şeker olayından emnmisiniz tatlımsı bi tat oluşuyormu pek hoş olmaz öyle olursa gibi geliyor. şu evil dog gibi yüksek alkollü biraların türkçe kılavuzu olsa hiç uğraşmayacam sırayla deneyeceğim hepsini ama işte ilk olunca tedirginlik oluyo biraz.

doğru bende okudum o 2 ay kısmını ve açıkçası sabrım yok okdar merak ediyorum, 1 ay süre tanıyorum kendime:)

İlk seferde istenilen tada ulaşmak biraz zor açıkçası ama Belçika tarzı biraların size uzak olduğunu, ipa, lager veya pilsnerin daha uygun olduğunu söyleyebilirim. Bahsettiklerinizin ikisi de (kırmızı ve ekstra) nispeten gazlı biralar bu bakımdan belki şişe şekerini de azami miktarda tutabilirsiniz. Bir diğer değişken de dme; şerbetçiotu içeren bir dme ile pilsner veya hiç şerbetçiotu içermeyen bir dme ile ipa deneyebilirsiniz.

Kolay gelsin :))

(Keşke matematiksel bir yanıtı olsaydı, ama yok, bu işin keyfi de bu belki:)

Şekerli tat olmaz, şekerin tamamı alkole dönüşür. 2 paket maya kullanmanızı öneririm. Us05 en uygunu olur bence.