Kit ve DME/LME ile dunkelweizen

@GunelOzgur eline sağlık harika görünüyor.

Bundan cidden isterim :smiley:

Teşekkürler, umarım tadı da görünüşü gibi olur … buyuk merak içindeyim. Fermantasyon yolunda ve sakin sakin devam ediyor.
Mutlaka ayiririm, hatta beraber bakalım tadina :grinning:

1 Beğeni

İlla adamı izmire getirteceksiniz :smiley:

1 Beğeni

Buyrun bekleriz… :blush:

2 Beğeni

Tesadüf ya cuma akşamı izmire geliyorum😀 bu sefer olmaz ama kasımda gelirsem bi tadına bakarım dunkelinizin

Selamlar.Biramızın ölçümleri tamam 1010 ya da 1008 üç gündür, e iki hafta da oldu… siselemeye geçebiliriz ama bugün Euroleague günü. Neyse biz olcum numunesi notlarına geçelim siseleme belki yarın :wink: hiç dunkelweisen tadmadigimi söylemiş miydim? Untapped de 200 olduk ama Dunkel yok. O da benim ayıbım olsun. Hatta tadını bilmeden üstelik Partial mash ile Dunkel a soyunmak ise paha biçilemez. Neyse buğday birasi karakteri bu genç birada hala mevcut, muzumsu bi meyve aromasi yani. Malt tadi orantili ve tahminettigim gibi bugdayi istedigim oranda dengelemis. Bunu yanında challenger ve hersbruckerden kombine olarak geldigini dusundugum bir acılık ve aroma var ve maalesef yakıştıramadım çok. Kötü bir bira olkayacak ama bir bomba da beklemiyorum. Bakalım şişeleyip gorecegiz…şimdiki aklım olsa aynı reçete ve sadece Perle ve hatta biraz fazlası ile yapardım.

Gelişmeleri heyecanla bekliyoruz :smiley:

Herkese merhaba. Erken tadim günü geldi nihayet. 6. Gün doldu şişede ve numune siselerimizden birini açalım bakalım. Güzel bir Gazlanma var şimdiden, açılıştaki 'pıs’lama bunu müjdeliyor. Kopuk de fotodaki gibi 6. Günde bile epey tatminkar ve kalıcı. Hele ki rengini çok begendim tam bronz…
Gelelim tadima. Şişelerken tadına baktığım şey sanki tamamen farkli birseydi. Tabii ki hala maya kokusu var ama ağır değil. Bugday gibi hafif ve tatlimsi-meyvemsi Tad, s.otlarindan gelen hafif acılık ve ağzı doldurmayan bir Malt aroması, hepsi dengeli.
Ağız dolusu içilirse farklı, dudak ucuyla alınınca farklı, ağızda gezdirince farklı bir aroma bırakıyor.
Gazlanmasi şimdiden iyi ve rengi bulanık olmayan amber.
Nihai kararım bu biranin 1 ay içinde çok canlar yakacagi. Allah’tan haftaya 10 günlük bir seyahate çıkacağım ve birayi rahat birakabilecegim, yoksa 5-6 tane içerdim deneme diye diye😃

3 Beğeni

Siseledikten 3 hafta sonra harika. Köpük renk ve Tad tam istediğim gibi; buğday baskin değil, malt harika uyumlu ve oldukça güzel hissetitriyor kendini. Serbetciotu yine istediğim gibi, arkada ama lezzeti belli. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir reçete. @Serter şişenı ayırdım, bunu kacirmani istemem. :wink:Tadıma da 3 şişe hazır :grinning:

1 Beğeni

Tadıma gelmeye çalışıcam ama bi şişe de ben rica edebilirim duruma göre :smiley: artık tahıla geçtim denebilir ben de denemeyi düşünüyorum

1 Beğeni

Tadıma gelirseniz mutlaka haber verin bir şişe fazla getireyim :wink:

1 Beğeni

Eğer yaparsam ilk kısmi mayşeleme denemem olacak bu. Tarwebier kit üstüne 200gr carafa2 500g dark dme ve 500gr bugday dme düşünüyorum. Malt ağırlığı gizlensin diye de AA 4 civarı olan cascade şot ile 30-40gr dry hopping düşündüm. Malum havalar ısındı o yüzden belki hiç girişmem işe. Ama yaparsam Mj21 i de kullanabilirim kit için. Ya da dediğim gibi önümüzdeki sonbahar artık…