Kit ve Malt Özü alkol üretim farkı

Premium olmayan kitler: 1,7 kg ve 23 lt için kabaca alkol üretme oranı %2,7-2,8
Sıvı malt özü: 1,5 kg ve açıklamaya göre 23 lt için kabaca alkol üretme oranı %1,2

Aralarında sadece 200 gr fark var ama alkol üretme oranları arasında 2 katından fazla fark var. Bu durum bana baya garip geldi. Bu arada yoğunluk farkı desek, yoğunlukları da az çok aynı gibi dökerken. Kitte malt özünden ekstra ne var acaba?

1 Beğeni

COk emin değilim ama sıvı Malt ozleri, renk gibi özellikler katabilmesi için yuksek oranda Crystal Malt kullanarak, yani alkol üretimine etkisi olmayan maltlar ile hazırlanıyor olabilir. Diğeri ise büyük oranda ozel maltlar ( pilsen,ale vs vs ) ile hazırlanıyor, bunlardan hazırlanan kitlerin alkole dönüşen şeker oranları fazla diye tahmin ediyorum.

2 Beğeni

Bu konu hakkında deneyimli arkadaşlardan ve yönetimden bir açıklama beklemek çok yanlış gibi gelmiyor bana. Soru şu: sıvı malt özünü(lme) Coopers IPA varken bu fiyata neden almalıyım?

Daha önceleri sıvı malt özü yoktu, ben de hem bol şerbetçiotu ihtiva ediyor ve 2,8’e yakın alkol üretiyor diye genelde Coopers IPA’yi paylaştırmak için alıyordum. İlk kitim Pilsner ve ikinci kitim Wheryy dışında hiç tek kit kurmadım. Hepsine Coopers Ipa’i paylaıştırdım. Bu karardan da oldukça memnunum. Stout’da IPA özütü oluyor mu, bence muhteşem.

Son kurulumlarda IPA yerine sıvı malt özü aldım ama alkol oranını hesaba katmadan. Amacım IPA’siz sonucu görmek. Asıl sonucu biraları tadarken yazacağım ama şimdi bu kadar açık konuşulabilen bir forumda sormak istiyorum 1 tane Coopers IPA alırsanız 69 TL’ye, 3’e bölseniz %1’e yakın alkol ve bol şerbetçotu aroması alırsınız. Bu da 3 kuruluma yeter. Ama 39 TL’ye 1,5 kg sıvı malt özütü alırsanız %1,2 alkol oranı vererek zaten şaşkınlık yaratıyor kendisi. Bu denemenin sonucunda çok rahat göreceğim ki LME yerine Coopers Ipa daha avantajlı. Ki umarım Coopers IPA bu açıklamanın üzerine 99 TL olmaz.

Bu konu hakkında daha uzun yazacağım. Ama şimdilik bekleme konumnunda.

1 Beğeni

Söylediğiniz çok mantıklı aslında. Olaya alkol oranı açısından baktığımızda kesin bir tutarsızlık var.

Bunun dışında lme yerine ipa eklemesi yapmayı ben kendi açımdan istemeyebilirim. Bir neden alkol oranı dusuk biraları (da) seviyorum. İkinci neden tat olarak belirsiz bir sonuçla karşılaşabilirim -siz beğenmişsiniz. (İkinci nedenle bağlantılı bir diğer konu da, alkolü artırmak önemliyse bunun en ucuz yolu şeker kullanmak. Ama bu durumda tat açısından bekleneni elde edemeyebilirim.) Neticede benim açımdan bir çok bilinmezi olan bir konuda, içindeki arpa karışımı ve şerbetçiotu miktarı spesifik olarak bir ürün (orneğimizde ipa) için hazırlanmış bir kiti alkol oranını artırmak için diğer bir kitime eklemek tat açısından riskli görünüyor.

Ancak sizin deneyiminizden hareketle pilsner-ve hatta- stout kitime coopers ipa ekleyeceğim bir gün. Sonucu merakla bekliyorum şimdiden :slight_smile:

Öncelikle herkese merhabalar ve iyi bayramlar. ‘’ Sıvı malt özü: 1,5 kg ve açıklamaya göre 23 lt için kabaca alkol üretme oranı %1,2’’ diye bahsetmektesiniz sanırım bir hatanız var; açık renkli sıvı malt özünde ‘’ 1,5 kg sıvı malt özü yaklaşık 1,2 kg kuru malt özüne veya 1,2 kg toz şekere eşdeğerdir’’ ibaresi var. Bu açıklamaya göre 1,5 kg lik sıvı malt özü 23 litre için yaklaşık (teorik olarak) %2.6 alkol üretebilmektedir. Ancak şunu belirtmekte fayda var, gerek sıvı gerekse kuru malt özleri tamamen fermante olabilen şekerlerden oluşmazlar içeriklerinde bir miktarda fermante olamayan yani mayalar tarafından tüketilemeyen şekerler de vardır, bu şekerlerin oranı malt özünün amacına ve kalitesine göre değişir.
Bu arada kitleri karıştırarak değişik uygulamalar yapmak fikri gayet güzel ancak bunu sadece sıvı malt özleri gerekli alkol oranını vermiyor düşüncesi ile yapıyorsanız bence tekrar düşünün, kit karıştırma bana da çok ilginç geldi denemek istiyorum deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Sitede 500 gr kuru malt özü %0,5 ve 500 gr şeker %0,8 alkol katkısı yapar gibi bir açıklama da var. Buna açıklamaya göre de %1,2 ya da %1,92 katkı yapmalı 1,5 kg’luk LME. Asıl mesele alkol değil, gerekli malt özü katkısını yaptıktan sonra istediğin kadar şeker katarsın alkol için olur biter. Ama ağırlık farkı bu kadar az olan ve muhteviyatı çok benzer 2 ürün arasındaki alkol katkısı farkı gerçekten şaşırtıyor.

Not: İyi bayramlar herkese.

2 Beğeni

Bu konu hakkında deneme yapıldı mı? Not paylaşılmamış.