Kitlerde bahsedilen rengi tutturamamak sorunsalı

(Sedat Cansu) #1

Bir yılı geçgindir kit alıp, tarifine uygun kurup, şişeleyip, afiyetle de içiyorum, hiç pişman değilim😊 ancak kitlerde bahsedilen ya da gösterilen renkte biralar elde edemiyorum, hep daha koyu oluyor. Tat olayına hiç girmeyim, bira gurmesi ya da iyi bir damak tadına sahip olmadığımdan olsa gerek, yazan tat gamlarını pek tadamıyorum:) ama şu renk olayına bir önerisi olan varsa ve paylaşırsa memnun olurum🙋🏼‍♂️

(Oğuzhan) #2

renk olayı eğer dmeli kurulum yapıyorsanız o yüzden olduğunu düşünüyorum mesela gözlemlediğim kadarıyla 1 kg dmeli pils ile 500 dme 500 şekerli dmenin renkleri farklı oluyor aynı zamanda farklı sıcaklıklıklarda kullanın aynı maya da koyu hatta kırmızıya yakın renk uretıyor gibi geliyor bana en azından pilsner türlerinde şimdiye kadar boyle gözlemledim :). Eğer ki; ‘‘yok ben her şeyi yazdığı gibi yapıyorum, sıcaklığa çok dikkat ediyorum, harfi harfine uyuyorum’’ diyorsanız o zaman kitlerin vaat ettiği ile sunduğukları uyuşmuyor diyebilriz sanırım.
Tat olayında ise bende sizin gibi düşünüyorum, aynı zamanda pilsner dışında bira içemeyeceğimi anlamış oldum, kotu demektense benım damağıma uymadı demeyi tercih ediyorum yoksa linç gelebilir :smiley:
9-10 aylık kit serüveninden sonra tam tahıl denemesi yaptım, bakalım tam tahıldan ‘‘damağıma uygun’’ bir şey ortaya çıkarsa jet 30 tarzı bı makıne edinebilirm diye düşünüyorum
siz de ufak bi tam tahıl denemesi yapabilirsiniz.

(Sedat Cansu) #3

Genelde hep şekerle kuruyorum, hatta hiç şeker kullandırmayan kitler de kuruyorum bu sorunu hep yaşıyorum. Benim biralarım standart 20C de mayalanıyor. Ama bundan sonra kitle gelen maya yerine sitede satılan mayaları deneyeceğim bakalım sonuş değişecek mi:) tatla alakalı olarak değinmek istediğim, yok katanfil notaları yok tropikal meyve falan ben bunların tadını alamıyorum:)) yoksa birçok farklı kit aldım genelde hepsinden memnunum:)

(Uğur UĞURLU) #4

Ben de çoğunlukla şekerle ve kit mayasıyla kurmama rağmen bütün kitlerin beklenenden koyu olduğunu söyleyebilirim. Mesela Crossman’s Gold Lager açıklamada açık saman renkli diye geçiyor ama resmen koyu kehribar renginde… Demek bir de kuru malt özüyle yapsam kim bilir nasıl olacaktı.

(ömür) #5

Bazen benimde sarışın diye alıp esmer,kızıl çıktığı oldu ancak ama sorun etmedim içtim bitti :slight_smile:

(g d) #6

Bende de böyle bir sorun var. Sadece muntons premium lager (yılbaşı seti) şişelerken oldukça açık renkliydi (elde ettiğim en açık renk) şişede zaman geçirdikçe rengi koyulaşmaya başladı. Bunun dışında elde ettiğim en açık renk, muntons buğday kitindeydi (500 Gr şeker, 500 gram buğday dme, kit mayası).

(Sedat Cansu) #7

İçme konusunda hiç sıkıntı yok, damlasını ziyan etmedim ben de😂

(Sedat Cansu) #8

Buğday ve pilsnerde renk açık oluyor ama yine de istediğim seviyede olmuyor, berraklaştırıcı aldım bakalım onla deneyecem. Ama bi continental pilsner kurdum mesela neredeyse bock olacakmış yok böyle bi koyu renk😊 Kit içeriğinde altın sarı renk diyor düşün artık😂

(Göksel Akkoca) #9

Açık sarı renge ulaşmak amacıyla Coopers Canadian Blonde 500gr ekstra açık DME ve 1000gr tozşeker ile bir kurulum planlıyorum sırada, sonucu göreceğiz

(Mehmet Sahin) #10

Sorduğunuz çok iyi olmuş
Bende içten içe bunu düşünüyordum :slight_smile:
Şu anda galia kurulu özellikle ekstra açık DME ile kurdum. Bayramda şişeleyecez bakalım bu renk sorunsalı çözülecek mi?

(santii) #11

Çok güzel bir konuya değindiniz, butikbira ile de bu sorunu konuştum pek tatmin edici cevap alamadım. Yaptığım araştırmalarda kullandığımız suyun ph rengi oldukça fazla etkilediği. Muhtemelen yüksek ph lı su kullanan arkadaşlar benimde yaşadığım koyu renk sorununu yaşıyorlar. Biryerde okumuştum suyun Ph değeri 5.5 civarı olması gerektiği yazıyordu ve içindeki minarallerde bunlarda etken oluyor. Ama şuda var aynı suyla iki seri pilsen kurdum bira açık renk oldu biri ambere yakın çok karışık bir durum))

(Sedat Cansu) #12

Hazır su kullanıyorum (marka vermeyim reklam olmasın😀), ph değeri 8.

Ph değeri 5,5 olan su araştırıp bir de onunla deneyim, sonra sonuçlarını paylaşayım:)
Not: Ben de 2 kere cerveza yaptım, ikisinin de rengi çok farklı oldu.

(Sedat Cansu) #13

Kesin sonuca erişmek için aynı şartlarda birkaç kere denemek lazım:) sizin kurulumun sonucunu ben de merakla bekliyorum:)

(Sedat Cansu) #14

Birçok farklı seçenek akla geliyor, mayadan mı, sudan mı, kullandığımız şekerden mi, kurulum sıcaklığından mı ya da kit ilk olarak hazırlanırken mi bu sonuç ortaya çıkıyor bilemiyorum. Yani hazır kit almayıp kendi yapan arkadaşlar varsa renk deneyimlerini paylaşırsa en azından elde değerlendirebileceğimiz veriler olabilir.

(santii) #15

MJ pilsen bira kitini aldım sırf açıklamasında ve özelliklerinde yazan renkten dolayı, rengi bildiğimiz kahverengi oldu tatta sıkıntı yok ama renk tam bir hüsran oldu))))))

(Sinan Aliev Suleymanov) #16

Pilsener biralarimda benimde hep koyu oldu ama artik lager yapiyorum,alkol orani birazdaha dusuk essential lager kiti rengi acik oldu renksiz kuru malt ozutuyle yaptim tadida sahane hic zorlamiyo icerken.Buarada sirma suyunu kullaniyorum.

(Mert) #18

Konuyu çok faydalı buldum, aynı soru benim aklımda da var, çünkü aynı sorunu yaşıyorum. Yaptığım biralar her seferinde tad olarak daha iyiye gitse de renk olarak garipleşmeye devam ediyor.
Bilge arkadaşlarımızdan ve hatta mümkünse moderatörlerden muhatap bulamamak üzücü. Bu durumlarda oluşan “forum ne işe yarıyor ozaman” düşüncesi insanı forumdan soğutmakta.
Ben açıkçası malt özü vs şeker veya suyun ph derecesiyle alakalı olmadığını düşünüyorum.
Ph derecesi 5.5 demiş biri. Ancak suyun makbulü 7.5-8.5 arası derecelerdir. Ph 5.5 su bulursanız da içmemenizi tavsiye ederim :slight_smile:

(Erdem Yetim) #19

Çok değil 5 kit kurdum ama kurarken elde edeceğim biranin rengini iyi kötü tahmin edebiliyorum artık. Kullanilan suyla alakasi olduğunu düşünmemekle beraber, kullanilan su miktariyla alakasi oldukça fazla. Yinede kullandiğiniz su miktarina göre renk tonlarini açabiliyorsunuz, koyu renk olacak olanlari altin sarisi rengine dönüştürmek imkansiz.
Sanirim bazi kitlerin açıklamalarindaki renk anlatimlari farkli. Mesela her pilsner altin sarisi olmuyor, bildigin dark kıvamından hallice bir rengi oluyor. Renklere pek takilmadan hepinize afiyet olsun :slight_smile: