Kitlerde çıkan mayaların miktarı

Forumda yeni olduğum için sorumu sormadan önce tüm forumu baştan gözden geçirdim. Yine de gözden kaçırıp soruyu tekrarladıysam özür dilerim.
Muntons kitlerde çıkan mayanın S-33 Ale mayası olduğunu öğrendim. Hatta bir arkadaş üretici firmaya kadar sorup S-33 cevabını almış.
Ancak S-33’ün ticari ambalajında 11,5 gram var ve OG 1,060’ın altındaysa 0,5 gram/lt, yani 23 litrelik kit için 11,5 gram kullanılmasını tavsiye ediyor. O halde kitlerde çıkan maya neden 6 gram.
Ya da soruyu diğer taraftan sorayım. 23 litrelik bir kit ve 1 paket S-33 maya aldım. Mayanın tamamını mı yoksa sadece 6 gramınımı kullanmalıyım?

Maya kullanım miktarı, canlı hücre sayısı, sıcaklık ve şerbet yoğunluğunu içeren kompleks bir formülle hesaplanıyor. Özet olarak ise Muntons kitleri genelde şeker veya az miktarda kuru malt özü ile yapılacağı varsayılarak biraz az, yani 6 gram, maya içeriyor.

Bu genelde mayalanma açısından sorun yaratmıyor, çünkü başlangıç yoğunluğu 1,044 - 1,045 civarı. Fakat yapım sırasında ekstradan malzeme ekleyip yoğunluğu çok yükselttiğinizde probleme yol açabilir.

Sorunuza gelecek olursak, kit yapıyor ve 23 litre olarak kuruyorsanız, eğer ekstradan çok fazla kuru malt özü veya şeker eklemeyecekseniz kitin kendi 6 gramlık mayasını kullanabilirsiniz.

S-33 bira mayası aldıysanız yine 6 gramını kullanabilirsiniz, fakat maya paketini açtıktan sonra geri kalanı kısa süre içinde kullanmanız gerekir. Kısa süre içinde kullanamayacaksanız hepsini serpmeniz daha mantıklı olur. Aynı şekilde daha yüksek (1,050 - 1,060 gibi) bir başlangıç yoğunluğunuz olacaksa tüm paketi kullanmanız daha iyi sonuç verir :slight_smile:

3 Beğeni

@Taylan bey, yeri gelmişken tekrar sorayım, wherry ve smugglers kitlerden çıkan mayalar nedir? Teşekkürler

Bildiğim kadarıyla Wherry ve Smugglers kitleri Muntons Premium Yeast içeriyor. Diğer kitler ise Muntons Standard Yeast ile geliyor. Standard Yeast, S-33 bira mayasının bir versiyonu, tam olarak aynısı değil.

2 Beğeni

Aslında soruyu neden sormuştum, biraz daha açıklayayım.

50 litrelik bir fermenterim var. Bunun ideali 35 litre sıvı ile mayalama. O yüzden bir defada 1,5 kit kurmayı planlıyorum. Yani 1 defada 3 kit satın alıp bunu iki defada kurmak gibi. Smugglers gibi çift tenekeli kitlerde kiti bölmek oldukça kolay. Ancak 3 paket mayayı bölmek o kadar kolay değil. İlkinde 1,5 paket kullanınca ne yazık ki diğerini kurana kadar yarım paket maya bozulmuş olacak. O yüzden ikinci işlem için ekstradan maya da satın almam gerekecek. Bu durumda 1,5 kitlik Smugglers’a 11,5 gram tek paket maya yeter mi?

Mesela buğday birası için buğday birası mayası alsak ve kit ile gelen maya ile birlikte kullansak sorun olur mu?

Yani aynı kovada 2 farklı maya Çalışır mı?
Teşekkürler.

Bu konuda bir yönlendirmeye ihtiyacım var. Wb06 ile kitten çıkan maya aynı kovada neler yaparlar?

Farklı mayaları aynı kovada kullanmak iyi olmaz çünkü maya çeşitleri birbiriyle rekabet eder ve genelde hızlı üreyen diğerine baskın gelir. WB-06 aldıysanız en iyisi kit mayasını kullanmayıp onu kullanmanız olur :slight_smile:

2 Beğeni

Yanılmıyorsam 3 Smugglers kit alıp gelen 6 tenekeyi 2 seferde mayalayacaksınız. Bu durumda:

• İlk kurulum: 3 teneke ve 2 paket kit mayası
  • İkinci kurulum: 3 teneke ve 1 paket kit mayası + ilk kurulumdan tortu takviyesi :wink:

yeterli olacaktır. Tabi ikisini de peşi sıra yapacaksanız. Eğer uzun ara verecek olursanız 1 paket 11,5 gramlık maya bence yeterli olur. O durumda S-04 bira mayasını öneririm.

1 Beğeni

Bock kitimi yeni kurdum kit mayamin yarısına yakını döküldü :weary:kalanını kovaya döktüm. Sorularım​:thinking: yeterli olur mu maya miktari? Maya siparişimi yapmalıyım? Bu şekilde fermantasyon yaparsam nasıl sonuç alırım? Maya almam gereklyirsa hangisini almalıyım? Sonradan eklemede herhangi bir sorun olur mu?

Yetmez sanki :frowning: Kit mayalarının gramajı zaten az oluyor 6-7 gram gibi. Diğer mayalar 10-12 gram.
Bence bir iki gün içinde kovaya yeni maya eklenirse sıkıntı olmaz. Belki eklemeden uyandırmak iyi olur yeni mayayı.
Biz buradaki tavsiyelere uyarak s-33 ile kurduk bock kiti, henüz fermantasyonda o yüzden uygunluğu konusunda yorum yapamayacağım ama buradaki tavsiyeler hiç yanıltmadı :wink:
Daha tecrübeli arkadaşlar da fikir verecektir. Umarım son sıkıntınız bu olur

1 Beğeni

Selamlar. Elinde kit mayasi olan varsa alabilirsiniz, mayalari karıştırmamak için. Hangi şehir?

Kadıköy /istanbul … kitle gelen maya s33 değil mi zaten ? S33 atsam nasıl olur acaba? Bide pazartesi ancak geçer elime şimdi sipariş versem bir faydasi/ zararı olur mu?

İzmir olsa yardımcı olabilirdim. Ama mutlaka oralarda da vardır elinde maya olan.