Kitlerde Şerbetçiotu Kullanımı

(Onur Demircan) #1

Dün, 500 gram kuru malt özü, 500 gram koyu kuru malt özü ve 150 gram şekerle “bock” kitimi kurdum. Butikbira.com’da gördüğüm ve denemek istediğim şerbetçiotlarindan bock türüne ve benim damak tadıma en uygun olduğunu düşündüğüm “hersbrucker” şerbetçiotundan da satın aldım. Forum da eski başlıkları araştırdım fakat yeterli bilgiyi bulamadım. Ben kitlerimi kovada üç haftayla dört hafta arası bekletiyorum, şerbetçiotunu bu sürece ne zaman dahil etmeliyim? Kaç gramını dahil etmeliyim, ekledigim miktarın tada etkisi nasıl olacaktır? Kovanın kapağının açılmasının fermentasyona etkisi ne olacaktır? Bilgisi olan abilerim ablalarım, öncelikle benim kitim özelinde sonra da genel şerbetçiotu kullanımı üzerine bilgilerini paylaşırlarsa çok mutlu olurum.

(Ezio Auditore) #2

Bütün bunlar sizin damak tadınıza bağlı.
Kovanın kapağını şişeye doldururken açmayın.
Ama şerbetçiotu atarkenden bahsediyorsanız, çok kısa sürelerle açılıp kapanması ile bir sorun yaşanmaz.
Bira stiline göre bile değişiyor ne zaman atacağınız şerbetçiotunu. Cortez Gold için aynı soruyu sormuştum, orada poşeti 2 gün kala atmak daha uygun dedi arkadaşlar. 1 hafta önce atan fazla bir aroma alamamış mesela.
Şişelemeye ne kadar yakın atarsanız aroma fazla olacaktır. Başlarda gaz çıkışı çok olduğundan aroma uçar gider. Bu tabi dry hop (yani direk şerbetçiotunu atmak) için geçerlidir.
Çay yaparsanız bunun bile süresi sıcaklığı acılık oranını etkiler. Örneğin çok kaynar olmayan bir suda çözdürüyorsanız, ve kısa süre tutuyorsanız aşırı acı olmayacaktır.

Bock tipi acılık oranı çok düşük olduğundan şerbetçiotu çayı bile yapabilirsiniz gibi geliyor bana. Bence şişelemeye 3-4 gün kala atın şerbetçiotunu bock biraya.

(evbiracisi10) #3

2 gün sonra atın bence. Acılı tatlımsı değişik bir lezzet olur mu sorularımız cevap bulmuş olur:)

(Onur Demircan) #4

Afedersiniz anlayamadım, tam olarak neyden iki gün sonra atmalıyım?

(evbiracisi10) #5

2 gün önce yazacaktım. Yanlış yazmışım.
Genelde şişelemeden 2 gün önce atılıyor.