Kitlerden çıkan yapım klavuzu vs Butik Bira yapim kılavuzu

Merhabalar,

Aldığımız kitlerin içinde yapım aşaması olarak şunu gösteriyor:

  • 4-6 gün fermentasyon
  • Şeker ilave ederek şişeleme
  • 2 Gün fermentasyon sıcaklığında tutma
  • 2 hafta buzdolabında tutma

Sitede ise farklı bir yöntem öneriyorsunuz:
( http://www.butikbira.com/blogs/evde-bira-yapimi/41996417-evde-bira-nasil-yapilir )

  • 2 hafta fermentasyon
  • Şeker ilave ederek şişeleme
  • 1 hafta gazlanmaya bırakma

Bu farkı nasıl açıklayabilirsiniz?

3 Beğeni

Konu hakkında @Taylan Bey tarafından facebook grubunda verilmiş bir cevap vardı, sanırım aklınızdaki sorulara cevap olacaktır :smile:

"Güzel bir soru, dikkatli biracılar belli oluyor wink ifade simgesi Muntons’un açıklamaları ile bizim Kılavuz arasında iki temel farklılık var:

  1. Mayalanma için önerilen sıcaklık aralığı: Muntons 18 - 21C öneriyor, Kılavuz ise 15 - 25C. Bizim aralığı daha geniş tutma sebebimiz ev koşullarında 3 derecelik bir sıcaklık aralığında kovayı tutmanın güçlüğü. Bu güçlük özellikle ilk kez bira yaparken gereksiz bir stres yaratıyor smile ifade simgesi Kendi yaptığımız denemelerde hem 15C’ye, hem de 25C’ye kadar olan sıcaklıklarda gerçekleşen mayalanmaların herhangi bir olumsuz sonucu olmadığını ve tadı etkilemediğini gördük. Bu yüzden, ilk kez yapanları rahatlatmak adına daha geniş bir aralık verdik.

  2. Bekleme süresi: Muntons 1 hafta kovada, 2 hafta şişede bekleme öneriyor. Kılavuz 2 hafta kovada 1 hafta şişede bekleme öneriyor. Genel bira yapımı prensibi olarak, kovada daha fazla maya bulunduğu için burada bekleme biranın olgunlaşmasını hızlandırıyor. Şişeleme de sonradan yapıldığı için şişeler arasındaki tat farkları minimuma indirilip, homojen bir parti elde edilmiş oluyor."

14 Beğeni

Merhaba,
İlk kitimi (Muntons Pilsner) yaptım ve 20 derecede bekleyen karışımı 2. haftanın sonunda şişeleyeceğim.

Butik Bira şişeleme şekeri için 50 cl biraya 4 gram önerirken, Muntons kılavuzunda 50 cl biraya 2,23 gram öneriyor (litreye 4,46 gram).

Muntons, fermantasyon süresini kısa (4-6 gün) tuttuğu ve üründe halen şeker olduğu için düşük şişe şekeri tavsiye ediyor olabilir mi?

2 Beğeni

Uzun bekletme süresi tercih edenler için 2 gr şeker gayet yeterli, ama erkenden açıp içerim çok bekleyemem diyenler için 8gr/L tercih ediyor.

Teşekkürler,
8 g/L tercih edeceğim sanırım,

Küçük bir kısmını 4 g/L ile doldurup, bekletip denemek de faydalı olacak…

Gerçekten kılavuzlarda yazanlar ile sitede yazılanlar arasında baya fark var ama dikkatimi en çok çeken şey aşağıdaki gibi.

23 litre bira çıkacağı yazan kılavuzda 3.5 litre kaynamış su içinde kiti ve 1 kilo şekeri karıştırıp eritin, sonra üzerine 17.5 litre soğuk su ekleyip mayasını serpip 18-21 derecede bekletin diyor. Yarım çay kaşığı şekerlerle birlikte şişeleyip 2 gün sıcak ortamda 14 gün dolapta bekletin deniliyor.

3.5 + 17.5 = 21
Fermante işlemi sıvıya 2 litre ekleme yapamaz sanırım?

Şimdi kiti kurarken suyu 23 litreye mi tamamlamalıyız yoksa dediği gibi 21 litre mi yapmalıyız?

Kitin kendiside hacme sahip

3 Beğeni

Beyin durmuş resmen :joy:

Teşekkürler

1 Beğeni