Kitleri karıştırma fikri sürekli aklıma geliyor :)

( P.G.) #1

Yarım kg DME ve 600 gr şeker ile kurduğum ilk kitim Pilsner kovada 3 hafta, şişede 2 hafta bekledi. Şu anda gayet berrak, buzdolabında 1-2 saat bekletince de berraklık devam ediyor ama buzdolabında 1 gün bekleyince şişeler bulanık oluyor. Tadına gelirsek kesinlikle kötü değil ama Pilsner’ın gelebileceği son nokta konusunda az çok bir fikir oluştu gibi.

2.kitim Wherry’i kurdum bekliyorum, henüz 1 hafta oldu. 2 hafta daha kovada kalacak, en az 2 hafta da şişede. Daha bir ayı var içmeye.

O kadar sabretmeme rağmen elde kaldı 30 şişe Pilsner:) Çabuk olgunlaşan kit kurmak istiyorum, yine forumda ya da grupta Coopers için çabuk olgunlaştığını okumuştum diye hatırlıyorum.

Bu arada hiç IPA sevmeme rağmen, fiyatları cazip olan ve daha çabuk olgunlaştığı söylenen Coopers IPA ve Coopers Mexican’ı yarı yarıya karıştırıp ikisine de 1’er paket DME ve 250 gr şeker ekleyip kursam, IPA’in acılığını kırıp, muhtemelen Pilsner’dan daha hafif olan Mexican’ı da daha gövdeli hale getirebilir miyim?

(Ezio Auditore) #2

:smile: Olabilir neden olmasın :slight_smile:
Grand Cru ile Pils karışımı oldukça güzeldi mesela.
Ama aynı tip maya kullanılması gerek diye düşünüyorum.

( P.G.) #3

İkisi de Coopers, mayaları aynı mı acaba?

(Ezio Auditore) #4

Muntons’ta çoğu aynıydı. Sitelerinde yazıyor. Muhtemelen coopers’ta da yazıyordur. Bir bakmak lazım. Muhtemelen aynı mayayı kullanmıştır ama …

( P.G.) #5

IPA için S-04 heralde ama Mexican için bulamadım. Bence de aynıdır.