Kitlerin sıkıntı çıkarması için her şeyi yaptım sanırım. Ders olsun yenilere. Bakalım ne olacak?

( P.G.) #1

Merhaba,

Fermenter kabı için benim gibi deneme yapmasın insanlar diye yazıyorum bunları. Sifonlu aktarma çubuğunuz varsa kurun damacanaya gitsin, ya da musluklu kova alın, musluklu bidonlara bulaşmayın. Kit karıştıracaksanız da ölçüm kabınız, planınız tam olsun.

Coopers IPA ve Mexican’ı karıştırmak istedim. Kovamda Wherry kurulu olduğu için kovayı kullanamadım. Wherry’i daha erken kursaydım 1 kova daha alacaktım kitlerle, 2 kova işimi görecekti. Musluklu bidon alayım dedim neyin tasarrufunu yapıyorsam artık. 2 kova birden almak istemedim özetle.

Gittim musluklu bidon aldım 2 tane 30 lt. Marka da Sincan Plastik :slight_smile: Contanın biri oturmadı, ertesi gün gittim musluğu değiştirdim. Neyse, matkapla bir güzel bidonun musluk kısmını deldim (evet musluklu bidonların musluk yeri var ama delik değil). Bidonların kapaklarını da matkapla delerek butikbira’dan aldığım hava kilitlerini yerleştirdim (sanırım en düzgün işlem bu oldu, contalar çok güzel oturdu).

Kitleri karıştıracağım, ikisi de Coopers ya, mayalar aynıdır diye umuyorum Muntons gibi. Bir baktım maya paketleri farklı. (Bence butikbira’da kitlerin maya kodları yazmalı). Sonra neymiş diye netten bakayım dedim. Sonuç:

Original Series:- A (26807)

International Series:-
Australian Pale Ale - A+L (26807 PA)
Mexican Cerveza - A+L (26807 MC)
Bavarian Lager - L (26807 P)
Canadian Blonde - A (26807)

Brewmaster Selection:-
Wheat - A (26807 W)
IPA - A (26807 IPA)
Irish Stout - A (26807 IS)
Pilsener - L (26807 P)

Premium Selection:- A+L (26807 PS)

Note: A = ale yeast and L = lager yeast

Biri 26807 MC, diğeri 26807 IPA. Biraz daha araştırdım, ikisini bir kavanoza karıştırsam eşit bölsem sıkıntı olmaz gibi geldi okuduklarıma göre (hala sonuç ne olacak bilmiyorum), hem maya uyandırma da yaparım böylece. İki mayayı küçük bir kavanozda oda sıcaklığındaki suyun üstüne mayaları döktüm. Kavanozu kapattım. (Kavanozu starsanladım mayaları koymadan önce). Sözde 15 dakika bekleyecek, sonra çalkayalacağım, bir 30 dakika da öyle duracak, eşit miktarda dökeceğim bidonlara göz kararı. (3 saat sonra dökebildim.)

Bidonları temizlemesi ayrı bir dert bu arada. elin girmez, fırça girer ama açın yok sürtmek için. İyi kötü önce bol su ile yıkadıktan sonra 3’er kaşık Pbw ve su çalkalayıp temizledim. Kullanılmamış olduğu için o kadar kirli değildi zaten.

Sıra geldi sızdırmazlık testi yapmaya, öyle yap böyle yap bidonun biri sürekli azıcık sızdırıyor. Musluk sert plastik olmadığı için kırıldı kırılacak çevirmekten. Evde bir yerlerde teflon bant var ama bulamıyorum. Musluk üretimi hatalı, hatta ikisi de hatalı ama birini zorlayarak sızdırmasını engellemeyi başarmışım şans eseri. Bir şekilde elle contayı sabitlemeye çalışarak çevirerek sızdırmayı durdurdum (Aslında öyle sandım).

Sırada Starsan var. Starsan’ı ikişer kaşık döktüm bidonlara. Üstüne de 1’er lt sıcak su. Çalkala babam çalkala. Sonra Starsan’ları musluklardan alayım dedim, çoğunu aldım ama bir kısmı kalıyor bidonda, eğ bük dökülmüyor. Üstten döktüm Starsan’ları şişelere ama alamadığım için öyle bir köpük kaldı bidonlarda anlatamam, baya dağ gibi.

Sonraki sıra biraz şeker dökmek. Hedef 22 lt iki tane kırma MexicanIpa kurmak. Göz kararı 250’şer gr olarak döktüm bidonlara şekeri. Sonrasında sırada DME var. DME’yi dar bir yere dökmek inanılmaz zor bir şey. Bir kısmı bidonların üstüne döküldü, aklınızda olsun bir kapta sulandırıp dökün DME’yi. Çünkü kendisi saçma sapan bir madde :slight_smile: Anında topaklaşır ama bir yere dökerken katı bir cisim değil de gaz gibi davranır, v.s. :slight_smile:

Kitin üzerinde yazan değere göre kit 1250 ml. Sıcak su olarak şeker ve DME’yi eritmek için 750 ml kullansam, 20 lt de su eklesem olur 22 lt.

Döktüm 750 ml sıcak su şeker ve DME’nin üstüne, sonra çalkaladım falan ama DME birinde öyle kaya gibi kaldı, bir şey de yapamadım.

Sıra geldi, kitleri paylaştırmaya. DME bidona dökülürken zorluk çıkarınca huni temizledim hemen bir tane. Önce IPA’yi göz kararı bölerek döktüm ama sıcak suda beklerken su soğuduğu için o kadar da akışkan olmamışlar. Sonra Mexican’ı böldüm. Sıvı miktarını ölçemediğim için. 2 kite 4x5 lt su ayırmıştım. İkisinin de ayrı ayrı 5’lt’lik sularından 750 ml kadarını ısıtıp, tenekelere döktüm. Birini IPA’in kalanı temizlemek, diğerini de Mexican için kullandım, bu da farkları olsun diyorum sözde. (Sonuç: 2 bidon arasında 2 parmak yükseklik farkı var, nasıl oldu anlamadım :slight_smile: )

Sonra hunharca çalkaladım bidonları. Sonra açtım kapaklarını, aslında 45 dakika beklemesi gereken ama süre 3 saate çıkınca kavanozda 3 saat beklemiş olan gariban maya karışımını göz kararı bidonlara paylaştırdım. Hava kilitlerini taktım, sularını ekledim, sıra geldi karanlık bir yere koymaya.

Bidonları koyduktan sonra bir tane yaptığım biralardan açtım, yorulmuş bitmişim. Normalde 1 saat sürecek iş 3 saat 15 dakika sürmüş.

Biram bitince kontrol edeyim dedim, ne göreyim. Biri çok az sızdırıyor hem de musluktan. Sonra ara tara teflon bantı bul, musluğu sar, dene (ne gerek varsa, zaten musluktan sızdırıyor, musluğun girişinden değil). Bir 1 saat de öyle harcayıp en sonunda musluk yerine komple kapama tıpasını teflon bantlayıp taktım, söz de durdurdum sızıntıyı (göreceğiz). Ama bu esnada, bidonu yan yatırmak zorunda kaldım, üste dökülen maya iyice özütlü suyla karıştı, küçük bir delikten de olsa 1 saat kadar hava aldı.

Sonuç elimde bir tane musluklu hava kilidi seviyesi hava çıkış yönünde bir bidon, bir tane hava kilidi seviyesi bidon yönünde olan bir bidon.

Kafamda deli sorular. Musluksuz komple kapadığım bidonu nasıl şişeleyeceğim? Yine yan yatırıp, diğerinin musluğunu buna mı taksam şişelerken. Bilmiyorum.

Ki bu iyimser düşünceler. Bakalım bu sıkıntılar biraya ulaşmaya engel olacak mı?

(Cihan Baspinar) #2

Geçmiş olsun. Gerçi siz detaylı anlatmışsınız ama bu işlerden acaip müzdarip oluduğumdan, deneyimi aktarmadan geri duramıyorum. Burası gibi belirli bir alana odaklanmış tedarikçilerde harcadığınız her 1TL nin daha ucuz gibi görünen satıcılardaki karşılığı 2TL gibidir ve işe yarama garantisi yoktur, kaybettirdiği zaman ve psikolojik aşınma da cabasıdır.

( P.G.) #3

Her şey yolunda görünüyor. Sorunlu bidonda gaz çıkışı başlamış. Diğerinin de eli kulağında.

( P.G.) #4

Bu sıkıntılı dolumdan doğru çıkarımlar mı yapıyorum bilmiyorum ama mayası üste serpilen bidona göre mayası özütle karışan bidonda daha çabuk gaz çıkışı başlaması, acaba mayayı karıştırdıktan sonra çalkalamak daha iyidir gibi bir anlama gelebilir mi?

( P.G.) #5

Fermantasyon tamamlandıktan sonra musluklu bidonu şişelemem bitince, diğerinin musluk girişi havaya gelecek şekilde yatırıp tıpasını açıp musluk taksam problem olmaz değil mi? Sonuçta şişe dolumu yaparken hava kilidi çıkarıyoruz, küçük bir delikten öyle ya da böyle hava girişi oluyor. Sadece yan yatırdığım için tortu biraz karışacaktır, o da olsun varsın.

(Nevzat) #6

Bence nalburdan basit bir silikon hortum.alin ve sifonlayin diger bosalttiginiz bidona ondan dolum yapin .Aksi taktirde yan yatirdiginizda dip tortusu hemen hareketlenecek ve tekrar dogruttugunuzda bidonun yarisinin alti ustune gelecektir

( P.G.) #7

Dediğiniz gibi sifonlamak en iyisi sanırım. Bir dahaki siparişe bir uzun aktarma çubuğu alayım.

(Nevzat) #8

Sizi denedim bakalim ayni hatalari yapacakmisiniz diye :laughing: aktarma cubugu almak daha mantikli silikon hortum islem sirasinda kivrilir bukulur vs .ayrica aktarma cubugu elle akisi baslatma sansi dogurur