Kitlerin yalın halde alkol üretimi hakkında bilgi eksikliği

( P.G.) #1

Butik Bira’ya söyleyecek sözüm az. Çünkü çoğu zaman nereden buluyorlar bilmiyorum, muhtemelen deneyimlerini aktarıyorlar, kitlerin kendi orijinal sitelerinden fazla bilgi oluyor kitlerin açıklamalarında. Ama yine de kitlerin katkısız alkol üretme değerleri ya da tek başına kullanımında 23 lt’ye göre OG değeri yazmalı diye düşünüyorum. Açıklamada %5 alkol oranı yazıyor, sonra 3 paket DME ya da 1 paket DME ve 300 gr şeker gibi değerler öneriliyor yazıyor. Yine de kitlerin kendisine göre daha fazla bilgi var emin olun. Örnek verelim bir tane: Coopers IPA için sitesindeki 2 tariften birine göre 500 gr DME ve 300 gr şekerle yaklaşık %3,8 alkol yazıyor kii bence bu bilgi yanlış. 0,5 DME’den geldi, 0,48 de şekerden, %2,82 mi yani kitin alkol üretme kapasitesi?

Neyse, özetle alkol oranı ve gövde konusunda forumdaki deneyimlerinden ve kendi deneyimlerinden faydalanarak kitlerin alkol üretme değerleri yazılmalı diye düşünüyorum.

( P.G.) #2

Bu arada alkol delisi gibi anlaşılmayayım. Benim ürettiğim kitler genelde %4,5’u geçmiyor. Sadece bu hesap kitap işlerindeki net olmama durumu 2-3 kez karşıma gelince yazmak istedim.

(Mehmet Ünal) #3

Sayın @pegasx ben de bu konuda sizinle tamamen hemfikirim. Sanırım bu konuda sizinle Coopers IPA hakkında bir iki hesap bile yapmıştık. Cooopersdan vazgeçip Raja’s Reward aldım bu akşam kurmayı planlıyorum bakalım nasıl olacak.
Sizin gibi ben de kitlerin üzerinde yazan alkol değerlerine takmış durumdayım. Acaba OG değerini etkileyen bizim şu an bilmediğimiz başkaca faktörlerde mi var acaba diye düşünmeden edemiyorum. Zira en son kurduğum Ambiorix bira kitinde %6,5 alkol oranı olacağı yazıyor. Ben bu kiti 500 gr. DME ve 600 gr. (göz ayarı demek daha doğru aslında 600 gr.dan fazla olması kuvvetle muhtemel) şekerle kurduğumda OG değeri 1060 çıktı. FG ise 1012. Bu durumda bile 6,5 alkol oranını yakalayamıyoruz. Belki de bu değerleri etkileyen başka faktörler var. Kullandığımız su, suyun sıcaklığı, karışımı iyi karıştırıp karıştıramadığımız gibi faktörler olabilir. Başka da olasılık kalmadı gibi zaten. Neyse umarım öğrenebiliriz. Saygılar…
Edit: İlave : Belki şişesinde olgunlaşırken alkol miktarı da bir miktar artıyor olabilir ama sizin hesaplarınızdaki farkı kapatacak kadar olacağını sanmıyorum. Ambiorix olgunlaştığında bi ölçüm almayı denerim.( 2 ay sonra :slight_smile: )

(özkan bacak) #4

şişeleme şekerini de hesaba katmak lazım. 8gr/lt şişeleme şekerinin alkole etkisi yaklaşık olarak %0,4.

( P.G.) #5

Şişe başı 4 gr koysanız, o da toplam da 184 gr yapar, % 0,3 falan etki eder.

(berry) #6

1.8 kg luk kit 23 litrede 2.7- 2.8 civarı alkol oluşturur. 1 kilo şeker eklemesiyle 4.5 - 5.0 arasına yaklaşıyor…

şeker veya dme eklemeden 4.5 civarı alkol istiyorsan…
ya kiti çift yapıcaksın… ya tek kitle hacim düşüreceksin.
yada smugglers gibi premium kit kullanacaksın…

birde evildog double ipa var 4.7 kg… ama şekeri içinde…
tahminim 3.4kg malt 1.3kg invert şeker var…
7 civarı alkolu var…

( P.G.) #7

Sanırım haklısınız. 1,7-1,8 kg’luk kitler 23 lt’de %2,7-2,8 arası alkol üretiyor.

(evbiracisi3 ) #8

Nerde okudum hatırlamıyorum ama sıvı extraktların %80 i şeker. Yani 1800 gramlık kitlerin 1440 gramı şeker. 23 e bölersek litrede 62 gram şeker olur. O da % 3 civarı alkol üretir.

(Cihan Baspinar) #9

Doğru hesap ediyorsam 20gr sofra şekeri ya da 30gr kuru malt özütü, 1 litrede %1 alkol üretiyor. Sıvı malt özütünde de durum kuruyla aynı gibi… 1800gr kit 23lt de %2.6 + 1000gr sofra şekeri ise %2.2 alkol üreterek %4.8 ya da kabaca %5 abv ye tamamlanıyor.