Konik Cam Fermanter Ürettirilebilecek Yerler

(Gunes Ta) #1

Selamlar.

Yurtdışında satışı olan fakat euro/tl paritesi yüzünden çok pahalıya gelen çok güzel fermanter tasarımları buldum.

Aşağı tarafı konik bittiği için tortu birikimi ve şeffaf olduğu için görsel referans alması çok kolay olacağını düşündüğüm şu alttaki gibi bir damacanayı cam olarak ürettirmek istiyorum.

Bunu yaptırabileceğim bir cam ocağı, cam ustası bir yer biliyor musunuz?
image

(antipanik) #2

Öm den bir firma ismi yazdım.
Firma ile görüşmenizi öneririm.
Ürünlerine bakmakta fayda var.

(Taylan Özdere) #3

Bana sorarsanız bunun yerine rahatlıkla normal bir cam damacana kullanabilirsiniz. Kesin olarak söyleyebilirim ki konik mayalanma kaplarının ev biracılığı için sağladığı herhangi bir avantaj yok :wink: Konik fermentör getirecek misiniz diye çokca sorulduğu için burada yanıtlamış olayım**

Bu tür konik kaplar ev biracılığı için son birkaç yılda moda olmaya başladı. İlham noktaları ise endüstriyel bira üretiminde kullanılan konik çelik tanklar (CCV - Cylindro Conical Vessel).

Fakat bu çelik tankların endüstride çözdüğü problemlerin hiç biri ev koşulları için geçerli değil. Endüstride bu tankların kullanılma sebepleri:

• Kapladıkları alan daha az olduğu için yerden tasarruf (Genelde boyları yukarı doğru uzatılıp hacimleri arttırılır)
  • Yüksek basınç dayanımı
  • CIP kolaylığı (Sprey ataşmanı ile kolayca yerinde yıkama yapabilme)
  • Tek tank sisteminde (Unitank) mayayı uzaklaştırabilme

Bu noktalardan belki sonuncusu maya hasadı olarak düşünülürse ev biracılığında işe yarayabilirdi. Fakat bu bile tam olarak doğru değil.

Endüstride tek tank sistemi mayalanma ve koşullandırma aşamalarının aynı tankta yapılması anlamına geliyor. Yani mayalanma bittikten sonra 3-4 haftalık soğukta koşullandırma (lagering) aynı tankta yapılıyor. Bunu yaparken dibe çökmüş mayanın biranın tadını bozmaması için maya tankın konik kısmından dışarı aktarılıyor. Endüstride bunun alternatifi iki tank sistemi. Bu da biranın mayalanma bittikten sonra başka bir tanka aktarılması şeklinde yapılıyor. Tek tank sistemi veya konik fermentörler tek yöntem değil.

Ev biracılığında lager bile yapıyor olsanız çoğu zaman mayayı uzaklaştırmanıza gerek yok. İstiyorsanız soğukta koşullandırma için ikinci bir kaba aktarabilirsiniz. Buna 2. fermantasyon da deniyor. Fakat ben hemen hemen hiç bir zaman bunun bir faydasını görmedim.

Ale yapıyorsanız, ki ev yapımı biraların %90’ı aledir, böyle bir koşullandırma ve maya uzaklaştırma söz konusu değil. 1-2 haftalık fermantasyonun ardından dipte maya varken doğrudan şişeleyebilirsiniz.

Maya hasadı yapmak istiyorsanız bunu şişelemeden sonra herhangi bir damacanın dibinden yapabilirsiniz. Bu anlamda konik kabın sağladığı bir avantaj yok. Daha iyi maya hasadı zamanı ise her zaman yüksek köpük (Hochkräusen), yani kovanın üzerinde köpüğün en coşkulu olduğu zamandır. Bu zamanda köpüğü sıyırırsanız elde edeceğinizin çoğu aktif maya olur. Bunu ise sadece kabın üst kısmından yapabilirsiniz.

** Yabancı herhangi bir firmanın kataloğundaki herhangi bir ürünü getirmek bizim için oldukça kolay birşey. Fakat burada baktığımız temel nokta satış yapmak değil, bu ürünün size gerçekten fayda sağlayıp sağlamayacağı konusu. Endüstride kullanıyor diye hobicilere konik tank satmak, özellikle fiyatları da bu kadar yüksekken vicdanen pek doğru değil gibime geliyor.

Plastiğe alternatif bir materyal olarak çelik mayalanma kaplarını araştırıyoruz. Bir kısmı belki konik şekilde de olabilir. Fakat burada asıl aradığımız şey konik şekil değil, çelik kabın kendisinin hesaplı olması.

Ayrı bir kapta karbonizasyon hakkında
(Erhan) #4

Taylan Bey çok güzel bir açıklama yapmış. Ama ben yinede konik fermenter denemek istiyorum diyenler “How to Drill a hole in a Glass Bottle” şeklinde arama yaparsalar, cam şişelerin “kablosuz” matkapla delinmesine dair bir yöntem bulabilirler. Piyasadan bulacağınız bir cam damacanaya bu yöntem ile bir delik açıp ters çevirerek tam olmasada konik bir yapı elde edilebilir. Cam damacana delik açmak tehlikeli bir süreç olduğundan plastik damacana ile daha basit bir denemede yapabilirsiniz diye düşünüyorum

NOT: Burada yazılanlar sadece kendi fikrimdir. Bu yöntemi denemiş ve güvenilirliğini test etmiş değilim. Size herhangibir tavsiye vermemekteyim. Gerekli güvenlik önlemi almadan yapacağınız denemelerden herhangibir sorumluluğum olmadığını hatırlatmak isterim.

(antipanik) #5

Konik fermentere karşı değilim.
Ama cam ev ortamında kullanımı tehlikeli olur.
Kırılma riski, yaralanma riski vb.
Ayrıca camlar sağlamlık için kalınlaştırılıyor ve ağır olur.
Ağırlık olarak da kıyaslamak lazım.

Paslanmaz konik fermenter olsa hem dayanıklı olur, hem de kolay kolay çizilmez.
Ağırlık olarak kesinlikle cam daha hafif değil.
Paslanmaz çelik mantıklı.:slight_smile:

(Çağrı Çamlıca) #6

Plastik fermanterler çok kolay çiziliyor ve kapağı gevşeme yapıyor, hava kaçırıyor. Kapağı geçmeli ve çizilme ihtimali olmayan / olsa da kontamine olmayacak herhangi bir fermantör gelse, geldiği gibi alırım.

Ayrıca konik fermanteri şu yüzden ben de çok istiyorum;

1. Dipte biriken tortuyu ikinci kovaya geçmeden ayırabilsem şişeleme şekerini veya adjunct’ları direkt kovaya atıp, tortu kalkacak endişesi olmadan karıştırabilirim. Dolayısıyla şişeleme şekeri olarak sofra şekeri yerine dekstroz şekeri kullanabilirim. Şişelere tek tek dekstroz şekeri koymak çok zor. (ben beceremiyorum, sürekli dökülüyor.)

2. Ayrıca aktarma hortumu ile şişeleme yapıyorum, bunun yerine musluğu kullanabilirim. Dry hop dışında kapağı hiç ama hiç açmadan şişeleme yapabilirim.

(Gunes Ta) #7

2 maddede belirttiklerin aynen benim de konik cam fermanteri isteme sebebim, yazdıkların dışında birde ürünle ilgili sürekli olarak görsel referans almak faydalı olabilir diye düşünüyorum ama tabi mayalar direk ışıktan ne derece etkilenirler bunu da düşünmek gerekir, mikrocanlıların birçoğru fotosensitiv oluyorlar ne yazık ki

(Çağrı Çamlıca) #8

ben karanlıkta tutuyorum zaten ama benim asıl endişem butikbira soğutma çantasını kullanamayacak olmak. yine de değer. zaten gelecek sene yazın bira yapmayacak şekilde ayarlayacağım kendimi. kovayı soğutsam, musluk suyu şerbeti soğutmuyor.