Konserve Kutuları

(Selçuk Bulut) #1

Tarafıma ulaşan bütün konserve kutularının ezik ve yamulmuş olmasindan dolayı bu konuyu açmaya gerek duydum. Son gelen ruby red ale kitimde de tam açma kısmında ezilmeler mevcut. Okuduğum bir haberde bu tür konserve kutularının kesinlikle alınmaması kullanılmaması gerektiği yazıyordu. Alıntı yazı aşağıdadır. Konu hakkında @Taylan Beyin de bilgisini rica ederim. Şimdiden teşekkürler.

+++
Ezik, darbe almış teneke kutulardaki gıdalar ürünün tüketicilere tavsiye edilen son tüketim tarihinden daha tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Ezilmenin açma kısımlarında oluşması çok daha risklidir ki bu korozyon ile teneke kutudaki metalin (kalay veya demir) çözünerek gıdaya geçmesi olarak bilinir.Gördüğünüzde asla kullanmayın, kullandırtmayın. Teneke kutular, gıda muhafaza için üretilmiştir ve iç kısımları “laklanmış” kalaylı tenekelerdir.Eğer bu şekilde bir darbeler oluşursa bu tabaka kırılmış olup artık metal iyonlarının gıda ile buluşması olasıdır.En iyi şekilde üretilmiş bir kutuda bile, eğer içine konulan konserve uygun teknikle işlenmemişse ve uygun koşullarda depolanmamışsa da korozyon oluşabilir.

(süleyman) #2

Bildiğin balkondan atmışlar bunu. Kargocuyu iki dakika bekletip koliyi öyle açmak en iyisi sanırım.

(Taylan Özdere) #3

Kısa cevap: Ne kadar ezilmiş olursa olsun, kutu dışına sızıntı olmadıktan sonra konserve kutulardaki kitleri güvenle kullanabilirsiniz :blush:

Uzun cevap:

Konserve kutuları içten dışa doğru 3 katlıdır:

1. Lak
  2. Kalay
  3. Çelik

Lak: İngilizce’si lacquer olan bu katman, esnek ve plastik türevi bir polimerdir. Çelik henüz daha düz tabaka levha halindeyken üzerine kaplanır. Temel kullanılma sebebi, çelik şekilden şekile girip kutu haline gelirken, üzerinde girinti-çıkıntılar oluşturulurken bu katmanın esnekliği sayesinde açılma yapmamasıdır.

Bu yüzden kutunun dışarıdan alacağı darbeler sırasında da lak açılma veya kırılma yapmaz. Yukarıdaki bilginin kaynağını bilmiyorum, ama bu katman darbe aldığında pul pul dökülecek kireç badana tarzında bir kaplama değildir.

Kontrol etmek isterseniz, kiti açtıktan sonra darbe almış yerlerdeki kaplamaya bakabilirsiniz. Kaplama genelde altın rengi veya turuncudur.

Kalay: Bazı konserve kutularında lak yoktur (kit kutularında ise var). Bunun sebebi, tek başına bile kalayın gıda ile temasa uygun, korozyona dayanıklı ve kolay kolay çözünmeyen bir metal olmasıdır.

Örneğin, bakır kapların kalayla kaplanmasının sebebi de kalayın hem gıda temasına hem de asit temasına uygun olmasıdır. Belki hatırlarsınız, eskiden kalaycılık diye bir meslek ve mahalle aralarında dolaşan kalaycılar vardı.

Çelik: Malt özü nötre yakın bir pH’a sahip, korozif olmayan bir maddedir. Lak ve kalayı geçip, çeliğe ulaşmayı başarsa bile ciddi miktarda demiri çözme gücü yoktur. Malt özüne geçebilecek demir miktarı muhtemelen çelik tencerede pişirilen bir yemektekinden azdır.

Geçebilecek demirin neredeyse tamamını da maya kendi ihtiyacı için kullanacaktır. İnsan gibi maya da beslenirken demir, çinko gibi elementlere ihtiyaç duyar.

(Selçuk Bulut) #4

@Taylan Bey merhaba,

Yukarıdaki mesajınız için çok teşekkür ederim. Zira kurmayı düşündüğüm kiti bu sebeple kuramamıştım. Şimdi gönül rahatlığı ile kullanabilirim. Bunu birkaç yerden duyunca ve bu kadar ezilmiş bir kutuyla karşılaşınca yardımınıza ihtiyaç duydum. Isterseniz konuyu silebilirsiniz ya da benim gibi aklında şüphe olanlar için rehber niteliğinde olabilir. Kiti kurunca alt tabakayı kontrol ederim. Sağlıcakla.