Kova da ki seviye düşüşü normal mi?

Herkese Merhaba,
28 Aralık itibari ile ilk Pilsener kitimi reçeteye tam uyarak kurdum, sabahında coşkulu başlayan karbondioksit çıkışı 5 Aralık itibariyle oldukça azaldı. Karanlık ve oda sıcaklığı 21 decere olan bir yerde muhafaza ediyorum, sizlerden iki konuda yardım rica edeceğim; Hava kitinden gaz çıkışı çok çok azalmasına rağmen henüz su seviyesinin eşitlenmemiş olması normal mi dir? Reçeteyi tam uygulamak istediğim için şişeleme tarihim geldiğinde su seviyesi hava kitinde eşitlenmezse şişelemelimi yoksa beklemelimiyim? son olarakta kiti kurduğumda 23Lt olan seviye şimdilerde 22,5Lt seviyelerinde bu normal bir durum mu dur? Yardımcı olacak herkese şimdiden çok teşekkür ederim, Sevgiler

Normaldir.

İlgili cevaplar çok sefer işlendi. Detaylar linkteki gibidir;

Heyecanımdan atlamış olmalıyım, ilgili yazıyı okudum, çok teşekkür ederim.

İkinci sorunuza gelirsek. Benim başıma hiç gelmedi ya da dikkat etmedim. Şişelerken tortudan ayrılmayan 1 -2 litre bile olabilir duruma göre ama kovada eksilme, garipmiş. Yarım litre eksiklikten emin misiniz? Arada ölçüm veya tadım yaptınız mı? :slight_smile:

Kovada eksilme değildir diye düşünüyorum, muhtemelen kurulumun litre tamamlama kısmındaki su ekleme eyleminde damacanadan foşur foşur dökerken ki köpürmeden kaynaklı 23 gördünüz ama köpükler yok olunca sıvı yüzeyini net 22.5 olarak gördünüz.
Varsın 1 şişe eksik olsun sorun yok :slight_smile:

şişen mayalar, tadım ve dolum fireleri nedeni ile her zaman 1 şişe eksik çıkıyor ama bu hacmen eksilmeye neden olmuyor ben kovaya kaç lt koyduysam aynen duruyor

Herkese teşekkür ederim, Kurulumdan itibaren tarih ve saat yazarak olayları kaydediyorum. O yüzden her detayı kaydediyorum, muhtemelen dediğiniz gibi köpüklenmede yaptığım yanlış ölçüm köpük gidince var olan seviyeyi gördüm. Çünkü eksilme devam etmiyor.