Kova Kapağına Bastırmak

(Rahim Şanlı) #1

Arada kovamın yanına gittikçe 1 dk kadar hafifçe bastırarak tüm havayı hızlıca dışarı tahliye ediyorum. Tabi ki tepesinde hava kilidi varken, su dengeye kavuşunca hatta sol taraf yukardayken bırakıyorum, içeri hava almıyorum. Kapağın tekrar şişmesi, Toparlanıp tekrar hava çıkarması 2-3 dk alıyor.

Sonuçta mayalara yararı olan bir bileşen değil bu karbondioksit, hızlıca boşaltmakta da bir zarar görmüyorum.

Fikirleriniz nedir :slight_smile:

(Neon Green) #2

Kovada hala oksijen varkenki ilk bir kac gun kesinlikle istenmeyecek oksijenin tahliyesini hizlandirabilir ama sonrasinda oluşan karbon dioksit “çarşafını” dağıtmaktan başka işe yarıyacağını sanmiyorum. Bununla birlikte karbon dioksitin mayaya zararli olmadigini belirtmek isterim. Asil istenmeyen bileşen oksijendir ve kovanin icinde vakum yaratamayacagimiza gore oksijenin yerini kaplamasi icin karbon dioksit olusumu iyi bir seydir.

(Saner Gülşen) #3

Yapmanızı tavsiye etmiyorum. Kova kapağında ya da hava kilidi contasında çok ufak bir kaçağınız varsa normalde kova içindeki pozitif basınç sayesinde içeri oksijen girmesi önleniyor. Havayı boşaltmanız, daha sonra kaçaktan içeri hava girmesine sebep olabilir.