Kova Ölçüleri ve Strafor Seçimi

Herkese merhaba,

İşleri biraz yavaş halledeceğimden daha kiti almadan kutusunu hazırlamak istiyorum yavaş yavaş. Kutu boyutuna karar verip strafor almak için kovanın ölçülerine ihtiyacım var, hava kilidi ile birlikte yükseklik ve en geniş yerdeki çap olarak, yardımcı olursanız sevinirim.

Bir de straforlara bakarken bu sarı, pembe olanlarla beraber karbonlu, gri renkte olanlar da var mantolama için kullanılan tipte onlar sanırım. Strafora karbon takviyesi ısı yalıtımında bir fayda sağlıyor olsa gerek ki yapmışlar diye düşünüyorum ama pek bilgi bulamadım bununla ilgili.

Dış cephe yalıtımı için yapılmış malzemeden fermentasyon kutusu yapmak abartı gibi olsa da amacımız ortak, ısı yalıtımı :slight_smile:

Tabi karbonlu olanların rengi koyu, öyle bir durumda folyo ile kaplamak veya beyaza boyamak gerekebilir soğurmayı aza indirmek için.

1 Beğeni

Bu konu ile ilgili daha önce açılan bu başlık çok detaylı ve güzel fikirler içeriyor, bu başlığı takip etmenizi öneririm.
Soğutucu Kutu Yapımı

Taban 50*50 yükseklik 60 cm yetiyor. Bunlar içten içe ölçüler.

1 Beğeni

Daha sonra damacana için de kullanmak isterseniz yüksekliği ona göre ayarlamak iyi olabilir.

33 litrelik mayalanma kovasının ölçüleri şu şekildedir:

Yükseklik: 39 cm
Hava kilidi takılı yükseklik: 54 cm

Taban çapı: 32 cm
Musluklu taban çapı: 38,5 cm

Kapak çapı: 38,5 cm
Tutamaklı kapak çapı: 41,5 cm

11 Beğeni

Strafor kutuların eczaneden temini ile ilgili bir kaç sorum olacak. Eczenelere gittiğimizde onlarda var olduğunu düşünüp direk olarak onlardan mı isteyelim yoksa depolarda varmış rica etsek sizde rica edebilirmisiniz gibi bir yaklaşım mı deneyelim ? Henüz sormadım fakat eczanelerin bu konudaki yaklaşımı nedir kısaca onu öğrenmek istedim aslında :slight_smile:

1 Beğeni

Eczane tanıdık değilse sizin için kılını kıpırdatmaz,direkt ilaç depolarına gidin yerini biliyorsanız,aksi halde zor

1 Beğeni

Bugun evin yakınındaki bi eczaneden rica ettim. Sebep olarak diş hekimliği okudugumu ve okuldan istediklerini soyledım , o yuzden pek sorgulamadı . Çok yardımseverdi, hemen ecza deposunu aradı , en yakın zamanda getirecekler :slight_smile:

2 Beğeni

O zaman dans :smiling_imp: çok teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

Bravo Cem😉İyi taktik

1 Beğeni

İstedgim kutu bugun gelmis , aldim simdi eczaneden. Fotolarini cektim kova tam sigiyor yukseklik olarak. Genislik olarak da gayet genis , her koseye rahat 1,5 litrelik sise sigacak sekilde.

1 Beğeni

Benimkilerin aynısı,yalnız hava kilidine denk gelen yeri hafif oymak gerekiyor ya da kristal hava kilidi

bende de aynısı var arkadaşın dediği gibi orta kısmı biraz oymak gerekiyor , 3 tane 2,5 lt pet sise koydum çok fazla geldi 1 tane de yeterli diye düşünüyorum

1 Beğeni

Arkadaşlar merhaba uygunluğu göre ya 2. El meşrubat dolabı alacağım yada dolapçı imalatçı arkadaşıma yaptıracağım hangisi uygun olur 80 x 60 x60 yeterli güzel olur sanırım veya http://app.letgo.com/k8Mk/ppPWnaQEdE şu tarz meşrubat dolapları uygun mudur ebad olarak

Merhaba birasever dostlar. Strafor kutusu yapacağım önceden yapıp kullanmış olanlar önerileriniz var mı? Ölçüleri ne yaptınız? Kapak kısmını nasıl yaptınız? Fermantasyon kovasındaki şerit termometreyi strafor kutuda nasıl takip edebiliriz? Yorumlarınızı bekliyorum teşekkür ederim

Forumda arama çubuğu var aradığınız konu ile ilgili birsürü başlık var. Biraz araştırma hobinin bir parçasıdır bence. Kolay gelsin.

Ben kutunun yapım aşamaları dışında kullanıcıların önerileri ve sıkıntıları için başlık açtım. 3 gündür sürekli inceliyorum söylediğiniz başlıklar altında yine de görüşünüz için teşekkür ederim