Kova sıcaklığı acil yardım

(BURAK SAZYEK) #1

Herkese merhaba. Uzun zamandır forumu takip ediyorum. Mümkün olduğunda tüm yazılanları okumaya çalışıyorum.

İlk kitim PİLSNER BİRA idi ve çok başarılı oldu. İkinci kitim MEXİCAN CERVEZA BİRA idi ve şimdi şişelerde asitlenmesini bekliyorum. O da güzel olmuş ve sorunsuz olarak 2 kitimde başarılı oldu.

Üçüncü kitimi 27 haziran akşamı COOPERS REAL ALE BİRA kitimi kurdum. 1 paket kuru malt özü ve tariftekine göre alkol oranı %5 olsun diye 1 kg şeker ile. Çok sıcak su koymadığımdan ötürü malt özü aşırı derecede topaklandı ve hatta büyük taş kütleleri haline geldi. Eritmek için tekrar kaynar su döktüm, üzerine rondo ve blandır ile uzun süre eritmeye çalıştım. Uzun uğraşlar sonucunda da tamamen eriterek ( çok köpük oldu ama maya koymadan önce köpükleri aldım üzerinden) kurulumu gerçekleştirdim.

Asıl önemli olan kısım ve sorunum şu oldu;
Kovayı beklettim yer evimin bodrum katı. Diğer katlara göre güneş almadığından daha serin oluyor. İlk iki kitimde oda sıcaklığı 21 derece iken fermentasyon sürecesince kova sıcaklığı 20 dereceydi ve sorun olmadı.

Üçüncü kitimi kurduğumda ise sınırları zorlayarak oda sıcaklığı 24,8 derece iken fermantasyon başladı ve kova sıcaklığı en sonra yani 26 dereceyi gösteriyordu. Yinede ilk gün sorun yokmuş gibi fermantasyon başladı. Ertesi gün baktığımda ise sanki kovanın içinden köpük çıkmış gibi hava kilidine doğru ilerleyen bir şeyler vardı. Hava kilidindeki su tamamen bitmemişti ama azalmıştı. Kovanın içerisine su giriyor gibiydi. Bende dün akşam hava kilidinin kırmızı olan kapağını açarak su eklemesi yaptım (kovanın içerisine gitmedi) ve ilk kurduğum zamanki seviyeye geldi. Şu anda aynı şekilde fermantasyon devam ediyor. Oda sıcaklığı yaklaşık 25 derece, kova sıcaklığı da aynı derecelerde.

Başına böyle bir şey gelen oldu mu acaba? Sizde bira çöp olmuş mudur? Yinede 2 hafta bekleyerek, tadına bakıp öyle mi döksem? Yada 2 hafta sonunda içilebilir gibi bir tat olursa şişelemeli miyim? Tecrübeli arkadaşlardan yorumları rica ederim.

Teşekkürler…iyi günler.

(Mert Kosova) #2

Malt özünü ılık suyla mikserle eritmek en iyi çözüm sanırım, hiç topaklanma olmuyo bi dahakine böyle deneyebilirsiniz köpürmesi problem olmaz. Mayayı koyarken kenara almanız yeterli ayırmanıza da gerek yok.

Kova yüksek sıcaklıkta olduğu için maya hızlı çalışmış o yüzden hava kilidine taşmış köpük, bana da buğday kitinde olmuştu temizleyip su doldurup takmıştım tekrar problem olmamıştı. Leğen-buz gibi yöntemlerle en azından 22-23e kadar bile olsa sıcaklığı düşürmeniz iyi olur ama 25 derecede de çöp olmaz bira.

(BURAK SAZYEK) #3

Çok teşekkür ederim. Umarım sağlıklı güzel bir bira olur.

(efe Yüzak) #4

Merhaba, ilk kitim coopers real ale, neredeyse aynı sıcaklıkta kurdum. tek farkı sanırım bu topaklanma ile sizin kadar ilgilenmedim, evet topak topak oldu, karıştırabildiğim kadar karıştırdım bıraktım, kalıntılardan anladığım mayalar zaten gerekeni yapmış tozunu bırakmamışlar:). tam sınır 25-26 derecelerde fermente oldu, 3üncü gün hız kesti ben 12inci gün şişeledim, dayanamayıp her gün birer ikişer azaltmaya başladım - ilk günler bulanık olan şişeler ağza gelen hafif maya tadı tam 7inci gün ve sonrasında içtiğim en güzel biralardan biri haline geldi. bende yeniyim, okuduğum kadarıyla ilk 4-6 gün arasında sıcaklığın 20 de kalması önemli, 2inci fermentasyona başladığında ilk dönemdeki kadar etki etmiyor sanırım 25 derece olması falan.