Kova Tortusu Ekmeği

(Tuğçe Özkara Akı) #207

Merhaba, biz de kendi ekmegini yapanlardaniz ve musmutluyuz:) Yalniz gectigimiz gun ikinci kez bira siselerken sise dibi tortusundan acaba maya olur nu diye dusunurken yolum buraya cikti.
2 gun buzdolabinda bekledi kavanozda. Starsan vs kullanmadim. Normal insan temizi pak cam kavanozuma koydum ve dolapta bekledi. Bugun bakinca bir suru proseduru varmis. Uygulamaya calistim bir sekilde. Mayayi yikadim ve aci olmasini istemedigim icin yarim su bardagi yikanmis mayayi sut ve su ile karistirip ekmegime ekledim 3 saattir bekliyor fakat tik yok, hic kabarmadi ve ben gercekten guzel ekmek yaparim normalde😄 Simdi bunu firina atip pisirecegim daha sonra fotograf paylasabilirim ancak asil mesele su ki; tum bu surec bizi zehirler mi dersiniz??

(hasan nural) #208

zehirliyeceğini düşünmüyorum kabarma olmadıysa mayalar öldüğü içindir.bir sefer denediğimde benimde kabarmadı ekmek yedik hala hayattayız :grinning:

(Tuğçe Özkara Akı) #209

Cok tesekkurler:) Görsel eklemeyi beceremedim fakat dediğiniz gibi zehirlenmedik:) Bir sure basini bekledik yesek mi yemesek mi diye ama hicbir sey olmadi😄
Hatta firinda kabardi ve pufladi, citirladi. Tek problem acilik olmasiydi. O da Lager tortusu kullandigimdan olsa gerek. Bir dahakine Pilsner kurmayi dusunuyoruz. Corekleri de deneyecegiz, bakalim neler olacak.

(Bahadır Yağcı) #210

Aşağıdaki fotoğraflar @Mert Mert Erkol için, mutlu olsun diye… :slight_smile:
Biz de mutlu olduk çünkü. Kendisine bu güzel fikir için teşekkür ederiz.

Bir teşekkür de @maxad-muhabbet 'e. Onun tarifini baz aldık çünkü…

…farklı olarak biz 3 su bardağı su yerine 2 su bardağı su + 1 su bardağı süt kullandık, ceviz kullanmadık. (Bir de bizim mayamız 2 saatte değil 8 saatte kabardı. Bu arada tortumuz MJ Bavyera Buğday birası kiti + MJ Bira Kiti Güçlendiricisi’nden kalma.)

4 saat sonra hamurun hafif toparlanmış hali (henüz kabarmadı)

8 saat sonra tamamen kabardı (fırına verilmeye hazır)

Fırındaki ilk hali (ekmek değil de pide olacak sandım bu görüntüde)

Sonlara doğru fırında da kabardı (artık ekmek olduğu anlaşılıyor)

Veee işte o muhteşem güzellik:

Kızarmış hali de bir başka güzel oluyor :slight_smile:

Tam buğday gibi sertleşip taş gibi olmuyor, 5 gün boyunca yumuşaklığını ve süngerimsi yapısını korudu. Biraz katmerimsi, gözlememsi bir kokusu var. Lezzeti çok güzel, acılık yok.

5 günün sonunda hafif hamurlaşmaya (bayatlamaya) başladı. Ama kızartınca yine normale döndü.

Kalan tortuyu da yine @maxad-muhabbet 'in tarifiyle beslemeye aldık…

…yarın yeni bir ekmek yapacağız, bu defa tam buğday yanısıra 7 tahıllı ekmek unundan da ekleme yaparak farklı bir lezzet yakalamaya çalışacağız.

Herkese tavsiye ederim. Kova Tortusu Ekmeği güzelmiş… :slight_smile:

(bakkalamca) #211

Herkese selamlar,

En sonunda bende Mert beyin sayesinde kendi dip tortusu ekmeğimi yaptım. Malzemelerim,

1. 3 su bardağı ekmeklik un
  2. 1 su bardağı tam yulaf unu
  3. Yarım tatlı kaşığı tuz
  4. 3 tatlı kaşığı toz şeker
  5. 1 su bardağı dip tortusu (Maya çoğaltma ile önce greyfurt ipa, daha sonra coopers lager yapan araya bayram girmesiyle 3. Turunu tamamlayamadan ekmeğe dönüştü)
  6. 1.5 bardak su (aceleden tüm suyu katınca süte yer kalmadı)
  7. 5 gr kuru maya

Süt katmadığım için tadı acı oldu. Ama yanında peynir gibi bir katık ile yenince çok güzel bir aroması ve tadı oluyor. Akıl eden herkese çok teşekkür ederim

(Eyüp İlhan) #212

merhaba. ekmek yapımı için maya yıkama yapıp dipteki tortuyu mu kullanacağız? tam olarak anlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

(bakkalamca) #213

Selamlar,

Bira mayası ekmeği çok geç mayaladığı için yıkanmış maya yerine ben instant kuru maya ekledim. Konu başlığının adı zaten kova tortusu ekmeği. Direkt olarak dip tortusunu hamura ekliyoruz. İnstant maya eklemeyecekseniz normal mayalanma süresinin 2 ilâ 3 katı bekleyip fırına veriyorsunuz.

(200 Promil (Abdullah)) #214

Patates haşlayıp içine eklesek nasıl olur acaba, deneyen var mı?

(Volkan) #215

Merhaba maxad-muhabbet verdiğin tarifle ilk kitimin (muntons pilsener) mayasını kullanarak ekmek yaptım ve harika oldu. Teşekkür ederim değerli paylaşımın için.

Yalnız ben ekmek le birlikte pide hamuru da yaptım. Ardanın mutfağından aldığım tarifi daha önce standart yaş maya ile yapmıştım. Bira mayası ile kıyasladığımda bira mayası farkını ortaya koydu :slight_smile: İlgilenen arkadaşlar için aşağıya tarifi bıraktım.

Hamuru için malzemeler
350 gr. un
4 çorba kaşığı bira mayası
1 tatlı kaşığı yoğurt
1,5 su bardağı ılık su
1 çorba kaşığı sıvı yağ
1 tutam tuz
1 tutam şeker

Hamurun yapımı
Ilık su, maya ve şekerin ayrı bir yerde karıştırın ve 2-3 dk bekletin. Unu büyük bir kaba alın tuz serpip karıştırın. Unun orta kısmını kenarlara itip maya için yer açın. Boşaltılan alana yoğurt, yağ ve maya karışımını ekleyin. Sonrasında yavaş yavaş elinizle karıştırmaya başlayın ve kenarlardaki unu kademeli bir şekilde oluşan hamura dahil edin. Hamur kıvam aldığında (yaklaşık 10 dk yoğurma sonrası) üzerini nemli bir bezle örtüp 1 saat kadar mayalandırın. 1 saatin sonunda hamur şişmiş olacak tekrar hamuru yoğurun ve havasını alın (5 dk yoğurun). Sonrasında tekrar örtüyü örtüp 45 dk mayalanmaya bırakın.

Hamurumuz hazır, ister pizza ister pide yapımında kullanabilirsiniz. İç malzemesi sizlere kalmış.

Bol biralı günler.

(Mustafa) #216

Baslangıç kitinin dip tortusundan ekmek ve poğaçalarımız.