Kovada 1,5 gün bekleyen 10-15 gr şerbetçiotu ve fazla hissedilen aroma ve kedi çişi kokusu

1 çay bardağı içerisine 10-15 gr civarında Columbus koydum. Sonra kaynamış 85 derece suyu Columbus’un üzerine boşalttım. Soğuması için buzdolabına kaldırdım. Soğuyunca da direk kovaya boca ettim ve 1,5 gün sonra bugün şişeledim. Kovada sadece 1,5 gün bekleyen Columbus, buğday birasına kattığım portakal kişniş çayını silmiş atmış, sadece kendisinin aroması ve kokusu sert bir şekilde hissediliyordu. Dry hop buğday birama güzellik katar dedim ama dağıttı attı ortalığı.

Aynen şişelenen biranın zamanla tadının oturması gibi, dry hop olarak şerbetçiotu da zamanla biraya uyum sağlıyor mu, yoksa şişelendiği için aynen böyle sert bir aromayla ve kokuyla kalacak mı?

Bu arada daha sonra nasıl olur bilemiyorum ama Columbus’un kokusu aynı kedi çişi gibi :slight_smile: Umarım zamanla oturuyordur tat ve koku.

Edit: Bu kedi çişi kokusu olayı yabancı forumlarda da konuşuluyormuş. Hatta manyağın biri “WHen my IPA smells like cat piss, then i know ive made a good beer.” demiş :slight_smile:

Geçmiş olsuni uzun süre beklemede aromaların tadı hafifliyor diye çok fazla yorum var. Belki biraz daha dinlenirse tadı toparlanır. Bir dilim limonla tüketmek çilenizi azaltabilir :slight_smile: Birde bu tarz tarifleri denerken benzer ürünler üreten var mı araştırmak lazım sanırım.

Merhaba. Öncelikle bu yöntem dry hop değil. Dry hop yaparken ya pelletleri direkt ya da tül gibi gözenekli bir kumaşın içine koyarak kovaya eklemelisiniz. Sizin yaptığınız daha çok hop tea dedikleri yönteme benziyor ancak ben denemedim bilemiyorum.

Eğer dry hop olsaydı şerbetçi otu aromasının bir iki aya kadar kaybolmaya yüz tutacağını rahatlıkla söyleyebilirdik. Hop tea yapan arkadaşlar belki bir fikir yürütebilir.

Bu arada Columbus çok iddialı %17 alfa asit oranıyla birada acılık için kullanılan bir ot. 85’ten 20 derecelere düşene kadar suda gerçekten oldukça yoğun bir şerbet haline gelmiş olsa gerek.

Kadın çorabı kullanacaktım ama boyası çıkar diye çekindim. Bir de arındırma için öyle ya da böyle bir süre 80-85 derecede bekletmek gerekmiyor mu? Direk kullandığınız bez, çorap, torba her ne ise, starsanlı suda bekletip, şerbetçi otlarını içine koyup mu atıyorsunuz?

Hop tea midir artık her ne ise, baya balçık gibi oluyor, akışkanlığı bile sorgulanır :slight_smile:

Biradaki her türlü şerbetçiotu aroması zamanla azalıyor. Ancak illa ki kalacaktır birazı. Columbus buğday birasında kullanmak için fazla sert bir ot aslında. Gene de içtikçe bence zamanla damağınız alışacaktır. Sonuçta white IPA diye bir stil de var :wink: Dry hop için ben hiç bir bez, tül, kadın ya da erkek :smiley: çorabı kullanmıyorum, direk kovaya atıyorum otları. Bez vs kullanmak hem kontaminasyon riski getiriyor, hem otun kullanımını azaltıyor, hem de bence biraz bez aroması veriyor biraya. Eğer cold crash yaparsanız ve kovayı oynatmadan şişelerseniz herhangi bir tıkanma yaşamazsınız. Örnek vermek gerekirse, son birama böyle 150g dry hop yaptım, biranın kendisinde de 100g şerbetçiotu vardı. Tümü musluk seviyesinin altına çökmüştü, şişelemede en ufak bir sıkıntı olmadı.

1 gün önceden dolum yapacağım yere aldığım için ve dolumlarımı aktarma çubuğu ile yaptığım için, son şişeye kadar tıkanma yaşamadım. Ama son şişeler 3 kovada da tıkandı. Ben de bundan sorna direk atacağım içine.

Bu arada Columbus’un çiş kokusu hakkında yorumunuz nedir @kaan_gok?

Şerbetçi otu doğal olarak kontamine olması çok zor olan bir ot. Kovaya atarken herhangi bir sanitasyona ihtiyaç duymazsınız. @kaan_gok’ün dediği gibi direkt kovaya atabilirsiniz (ben bir kez denedim, şişeleme çubuğu dolum sırasında sürekli tıkandı, bir daha denemedim) ya da dediğim gibi gözenekli bir kumaştan torba kullanabilirsiniz.

Benim kullandığım bileğe kadar gelen müjde kadın çorabıydı :smile: 5-6 kez kaynatıp her seferinde suyunu değiştirdim. Boya mikrop vs hiçbir şey kalmadı. Çorabın tekine şerbetçiotu, diğer tekine de dibe çöksün diye avuç içi büyüklüğünde (yine kaynatıp ardından star sanladığım) bir taş koydum. İki çorabı birbirine bağlayıp cumburlop kovaya attım.

1 Beğeni

Arka planda belli belirsiz çiş kokusu oluyor hakikaten, ama rahatsız edecek gibi değil bence. Tabi ben hep bol miktarda dry hop yaptığım için otların diğer aromaları (narenciye ve reçinemsi aromalar) öne geçiyor da olabilir. Bunlar hep damağın alışması meselesi. Kullanıldığı bira, yapım süreci vs de etkiliyor alınacak aromayı.

1 Beğeni

Benim ilk Columbus ile dry hop yaptığım birayı (lager kitine yapmıştım) tadan bir arkadaşım da “Hintli kokuyor bu” demişti :slight_smile:

1 Beğeni

Dry hop yapıp şişelemeden sonra çöp kutusuna attığım columbus ve cascade 5 gündür hala çöpte duruyor ve her açışımda ortalık Brewdog imalathanesi gibi kokuyor :smile: Ben de oldukça seviyorum bu kokuları.

Columbus 75 gr /16 lt ile single dry hop yapmak üzereydim :rolling_eyes:
Çok mu domine eder?

En sevdiğim otlardan Simcoe için de cat piss iddiası çok yaygın yabancı forumlarda ben henüz denk gelemedim.
Okudukça kimi Simcoe, kimi Citra’yı kötülüyor, diğeri Chinhook, Columbus, Nelson Sauvin, Summit cat piss diyor.

Ne bu kadar çok iddia yanlış olabilir, ne de dünya çapında isim yapmış bu kadar ot gerçekten problemli olabilir… Rekolte farkı diyenler de var, okumak lazım üzerine.

Yalnız otlar çok kılık değiştiriyor, soğan sarmısak’vari başlayan ottan dahi bekledikçe floral, earthy (özü neyse artık) aroma aldığım oldu.

1 Beğeni

Umarım benimki de zamanla kedi çişi kokusundan turunçgil ya da toprak kokusuna doğru değişir.

1 Beğeni

Deneyimlediğim kadarıyla;

Hop tea yapılacaksa düşük asitli bir tür seçmek gerekiyor.
Hop tea’de acılık istenmiyorsa çok kaynamış su değil, 70 dereceyi pek geçmemeli gibi geldi bana. Tabi asitliği yüksek bir şerbetçiotu için geçerli bu.
Hop tea yaparken suyun içinde bekleme süresi de önemli. Sıcaksa su 10 dakikadan fazla bekletmemek gerek.
Aromanın dengeli olması için tek tür yerine en az iki tür kullanılmalı.
Saaz ve Cascade yakışıyor fena değil.
Saaz fazla konursa örneğin çimenimsi tat yüksek oluyor. O yüzden oranı az olmalı karışımın.
Fuggle ve Golding ikilisini çok beğendim ben. Bence denenebilir.
Tabi bu söylediklerim türlere göre farklılık gösteriyor. Deneme yapmadan bilemeyeceğiz tam olarak.
Hop tea olarak kokusu ve tadı kötü gelebiliyor. Ama şişede homojenize oluyor zamanla ve tat bira ile birlikte daha da güzelleşiyor.
Ayrıca teşekkür ederim. Artık columbus, simcoe ve Summit gibi türlerden almayacağım kesinleşti :slight_smile:
Kadın çorabından uzak durmakta yarar var. Bence şu peynir yapımında kullanılan tülbentlerden sipariş etmek gerek bir yerden veya aliexpresste kağıt çay poşetleri var. Ancak onların da kanserojen olduğu söyleniyor.

2 Beğeni

75 gr Columbus’u dry hop yaptınız mı? Yaptıysanız, şişelerken kedi çişi kokusu olup olmadığı konusunda bilgi verirseniz sevinirim. Ben de şişeledikten 1 hafta, 10 gün, 2 hafta sonra farklı zaman dilimlerinde başlığı güncelleyeceğim.

Hayır, single hop Columbus yapmaktan çekindim, 50 gram Saaz ile çok daha ılıman takıldım. Columbus’u önümüzdeki haftalarda kullanacağım, sonuç almak 1 ayı bulabilir.

Yalnız dry hop’ta bir defa Cascade ile toplamda 50 gr. olacak şekilde kullanmıştım ve herhangi bir sıkıntı hissetmemişim.

1 Beğeni

Bugün ilk soda şişesini test ettim. İçimi rahatlatacak seviyede haberler iyi :slight_smile: Kedi çişi kokusunu kaybolmuş sayabiliriz sanırım. Bariz kedi çişi kokusundan şu an varla yok arası, “acaba hala koku var da ben mi alamıyorum” moduna geçmiş.

Bu arada IPA seviyesinde acılık değil de, yeterince acılık ve bol aroma katmak istiyorsanız 10-15 gr Columbus’u sıcak su ile hop tea yapmak yeterli gibi. Aradığım turunçgil aroması mevcut ama şu anda adını koyamadığım başka bir aroma daha baskın, böyle çam reçinesi gibi, değişik bir aroma ama güzel.

Kişniş de Columbus’un çiş kokusu gidince ortaya çıktı. Kişniş kullanırken dikkat edin, az koymama ve Columbus’a rağmen şu an rahat hissediliyor, tam ayarında olmuş. 25 lt için 20-25 gr civarında kişniş kullanmıştım.

İstediğim turunçgil aroması var ama portakal kabuğunun tadı sanırım artık yok :slight_smile: Ya da turunçgille karışıp kaynıyor.

Şimdilik bu kadar. İlerleyişini yazarım.

1 Beğeni

Bence o kedi çişi kokusu sadece kaynatırken geliyor. Conditioning sırasında düzeliyor o aromalar, değil mi?

Bir de summit simcoe den vazgeçtiğimi yazmışım. Vazgeçtim. Bu ikili favorilerim. Kesinlikle çok yakışıyorlar.

Uslanmadım, yeni kurulumlardan bir tanesine 50-60 gr kadar Columbus Dry Hop yapacağım. O zaman çok net anlayacağız, sadece sıcak suyla temasta mı çıkıyor kedi çişi kokusu. Ama benim de ilk düşüncem sıcak su ile temasta çıktığı yönünde.