Kovada 4. haftada gaz çıkışı

(evbiracisi5) #1

Bir önceki pilsner kitinde üst üste yurtdışına gitmem gerektiği için pilsnerin kovada bekleme süresi 4 haftayı buldu.

İlginç olan duran gaz çıkışının son hafta tekrar başlamasıydı, sıklığı ise 2-3 dakikada bir olarak not aldım.

Biranın bir kısmını fıçıladım ve bir kısmını şişeledim. Fıçıdaki birayı 8 gün şişeyide 10 gün beklettim ve İkisinden de bol miktarda içtim, tat anlamında sıkıntı görmedim ancak gaz çıkışının tekrar başlaması kafama takıldı.

Biraz araştırma yaptım ama bir sonuç elde edemedim, Otoliz (Mayanın fermantasyon işlemini bitirdikten sonra dibe çökmesi ve açlıktan birbirlerini yemeye başlaması) bu durumu açıklar mı? yoksa farklı bir şey mi var? Daha evvel tecrübe eden arkadaşlar oldu mu?

(Ezio Auditore) #2

Bizim mayalarımız barışçıl mantarlar :smile: Sadece şeker yer. Yamyamlaşsa bile mantarcıklarımız, artık mayalanma bittiği için zararlı olmayacak. Gerçi zaten zararlı değil ama… Zaten kısa bir süre içinde soğutmaya başladığınız için stand by modunda takılıyorlar demektir. Çok fazla ceset olmayacaktır :smile: Otoliz sanırım kendi kendine ölmesi anlamına geliyordu. Yani bir yamyamlık söz konusu olmaması lazım. Acaba ölü mayaların sağlığa zararı var mı sorusu geliyor aklıma. Ancak bu da zor, çünkü pastorize edebiliyoruz yüksek sıcaklıkta mayaları öldürerek. Kendiliğinden ölürken zararlı başka bir şey üretiyorsa onu bilemiyorum tabi. Konunun uzmanları cevaplamalı.

(evbiracisi5) #3

Sağlığa zararı olmadığı net. :slight_smile: Bolca içildi ve hiç bir sıkıntı yok :). Bu geçen ay oldu, anca vakit bulup yazabiliyorum. Bira bitmek üzere.

(Ezio Auditore) #4

Atın ölümü arpadan olsun diyorum. Bizim için tabi bu cümlede herhangi bir mecaz yok :smile:

(evbiracisi5) #5

Yabancı forumlardan araştırıyorum, bakalım ne bulacağım, bir şey çıkarsa paylaşacağım. Şimdilik tek veri sağlığa zararı yok, tadı bozduğu da söylenemez,pilsneri çok defa mayaladığım için tadına aşinayım.