Kovada Fazla Köpük ve Enfeksiyon Endişesi

(Murat KİRİŞ) #1

İyi günler muntons lager kurulumunu yaptığım ve yüksek alkol denediğim 2 kova köpüklü olan us-05 maya, az köpüklü olan 2 kit mayası ile kurdum her 2 kovada da 2şer kg şeker 2 şer sotlu dme ile kuruldu. Köpüklü olan alttaki kova 3 haftaolmasına rağmen hala dakikada 35 kabarcık çıkıyo az köpüklü olan üstteki kovadan ise nadiren kabarcık çıkıyo dakikada 3-5 tane sizce köpüklü olan kova enfeksiyonmu kapmış yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

(Ercan Hacımurat) #2

Bence kapmamış:beer:

(Murat KİRİŞ) #3

Koyu renk olan köpükler beni korkutuyo malesef ve 3 haftada bitmeyen gaz çıkışı.

(Tncr) #4

Köpükte her hangi bir enfeksiyon belirtisi görünmüyor, küfte yok.
US-05 ile yaptığınız kurulumda ne kullandınız?

(Murat KİRİŞ) #5

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim altttaki bol köpüklü fotoğraf Muntons Lager 2 paket şerbetçi otlu kuru malt özü ve 2 kg şeker kullandım bugün tam 21. gün ve dakikada 34-40 arası baloncuk çıkışı devam ediyo sıcaklık 20-21 derece sabit. Üstteki az köpüklü fotoğraftakide Muntons lager 2 paket şerbetçi otlu kuru malt özü 2 paket kit mayası ve 2kg şeker 13. gün ve kabarcık çıkışı dakikada en fazla 5-10.

(Tncr) #6

1 paket us-05 kullanıp 1kg malt özü ve 2kg şeker ile kurduysanız, mayalar strese girmiş olabilir.
Fazla olmuş şeker ve malt.
Muhtemelen hepsini sindiremeyeceklerdir.
Ölçüm setiniz var ise ölçüm alın bir bakın derim.

(Murat KİRİŞ) #7

Malesef bir sonraki siparişimde alacağım ama alkol dayanımı yüksek bir maya enazından benim alkol hesabıma göre yinede fermantasyonun bukadar uzun sürme sebebinş anlayamıyorum.

(Tncr) #8

Gaz çıkışının sürmesi fermantasyonun devam ettiği anlamına gelmez.
Bu şekilde bir kurulum daha önce yapmadığım için kesin bir cevap veremeyeceğim.
Daha bilgili arkadaşlar yardımcı olur umarım.

(Saner Gülşen) #9

Muntons lager kit + 2 kg şeker + 1 kg dme yaklaşık 1080 yoğunluğa sahip. Şekerin tamamını sindirmesi için kitte çıkan mayanın benzeri, s33 için 3 paket tavsiye edilmiş. Ki 3 paket mayanın bile şekerin tamamını sindireceğini düşünmüyorum alkol üst sınırının %9.5 olmasından dolayı. Biranız bozulmasa da oldukça şekerli bir tadı olacaktır. Keşke kurmadan önce biraz araştırma yapsaydınız.

(Murat KİRİŞ) #10

benim hesabıma göre 7.6 alkole denk geliyor şöyleki 1 kg şeker ile %5 +1kg şeker 1.6+şerbetçi otlu dme 1=%7.6 yanılıyor muyum vu veriler sitenin verileri. Daha önce 1 tane kit mayası ile 1.5 kg şeker +1 paket şerbetçi otlu dme yapmıştım hiç şeker tadı yokru.

(Yavuz Oğuz ) #11

Aynı şey bir kere mntns cerveza da başıma geldi. Şekeri yanlışlıkla fazla attım.öyle bi köpürdü ki Normal hava kilidi ile devam etmek imkansız hal aldı. Köpüğü steril aletlerle iki kere tahliye ettim. 3 hafta sonunda 1004 ile şişeledim. 10 gun şişede sonuç bira bulanık ama lezzetli bir bira oldu. Buz dolabına alıp bir hafta kadar bekledikten sonra bulanıklık sıkınyısı ortadan kalktı

(Savaş yoruk) #12

Mrb arkadaşlar ilk bira kitimi 4 Ekim’de kurdum ve bugün 4. Gün fermantasyon hızlı bı şekilde devam ediyor ama hava kilidini kokladigimda keskin bir eksimsi maya kokusu geliyor bu normal mi yoksa bakteri kaptirmis olabilirmiyim.

(Murat KİRİŞ) #13

Daha önceki kitlerimdede dediğiniz gibi kokular almıştım ama enfekte değildi.

(Savaş yoruk) #14

Teşekkür ederim umarım enfekte değildir.

(Murat KİRİŞ) #15

Asıl merak ettiğim alt fotoğraftaki kova enfekte olmuş kovaya benziyor mu?

(Tncr) #16

Daha önce de cevap yazmıştım.
Benzemiyor.