Kovada ısı farklılıkları

(emre) #1

Arkadaşlar ufak bir sorum olucak.
Butik soğutma çantası kullandığımızda buzları koyduktan sonra buzlar en alt kısma temas ediyor direk soğuma işlemi dipten başlıyor. Bu kovanın üst tarafındaki ısı 18 iken alt tarafın ısısının 15 derecelerde olmasına neden olabilirmi sudaki yoğunluk fazla olduğu için alt üst ısı farklılıkları olurmu ve buda mayaların uyumasına neden olurmu ?
Şimdiden Teşekkürler

(güney) #2

benim naçizane fikrim kova içinde ısınan ve soğuyan su kendi içinde konveksiyonel hareket ve devir yapıyorlar ve mayalar sürekli soğuğa maruz kalmadığı yönünde yani bence bir sıkıntı olmaz

(emre) #4

Cevap için teşekkürler arkadaşlar. Derecenin prob u kovanın musluğuna yakın dışarıdan bağlı. 14 derecelere geldiği oldu hemen buz çıkardım çantadan. Bu arada kova altı 14 ikrn kovanın orta veye üstüne yakın yerlerde 19 22 derece gözüküyordu. Şimdilerde az musluğu açıp örnek alıyorum çok az çay batdağı altına. Probu içine sokup baktığımda oda 20 derece.

(Brewmetheus) #5

Soğutma çantasına ilişkin benim tecrübem:

Kristal hava kilidi ve akvaryum termometresi ile kova içi sıcaklığı (yaklaşık olarak kovanın ortasından) ölçüyorum.
Çantanın üzerinde de, çantanın dışındaki, sıcaklığı ölçen bir dijital termometre var.
Her ikisinin arasındaki sıcaklık farkı hemen hemen hep aynı seyrediyor.
Buz akülerinden çanta içerisine koyarken, bir şey olacağından değil ama yine de, mümkün olduğunca kovaya temas ettirmiyorum.
Duruma göre buz akülerinin yetmeyeceğini düşünürsem, bu defa da aşırıya kaçmamak kaydı ile bir tane 1,5 litrelik su şişesi koyuyorum.
Ortam sıcaklığı, 23-24 C seyrederken, kova içerisinden gelen ölçüm değeri 19 - 21 C seyrediyor.
Kova üzerindeki şerit derece ile kıyasladığımda da +/- 0,5 C fark ediyor. Sizin bahsettiğiniz kadar fark gözlemlemedim.

(emre) #6

Bende solar akvaryum derecesi kullanıyorum. Ev sıcaklığı 32 lerde geziyor öğleden sonra. Hanım çocuk için klima istemiyor. Çantanın dışındaki sıcaklık yüksek, soğuk biyerde yok kpyabiliceğim. Bende akvaryum termometresini bahsettiğiniz hava kilidinden alıp devamlı içerde tutabilirmiyim. Ucu metal diye düşünmemiştim.

(Brewmetheus) #7

Butik Bira’nın sitesinde yer alan

TERMOMETRE + 2 PARÇALI HAVA KİLİDİ ile aynı ise Star Sun ile sterilize edildikten sonra kullanılabiliyor.

(EMre) #8

Merhaba , dün ilk defa Muntons pilsner kitimi kurdum ve 3 saat içinde kabarcık çıkmaya başladı.

Sorum Şu ; Kovayı dolapta tuttuğum için ısıyı sabit tutabiliyorum şuan 20 derecede. En iyi tat için derece kaç olmalı ?

(Rahim Şanlı) #9

En iyi dereceyi bulmuşsunuz. Değişik kaynakların bu kit üzerinde karar kıldığı derece ortalaması 19-20’dir. Bu şekilde devam edin. 2-3 hafta arasında şişelemeye geçebilirsiniz.

(EMre) #10

Teşekkür ederim bilgi için