Kovada ısı farklılıkları


(emre) #1

Arkadaşlar ufak bir sorum olucak.
Butik soğutma çantası kullandığımızda buzları koyduktan sonra buzlar en alt kısma temas ediyor direk soğuma işlemi dipten başlıyor. Bu kovanın üst tarafındaki ısı 18 iken alt tarafın ısısının 15 derecelerde olmasına neden olabilirmi sudaki yoğunluk fazla olduğu için alt üst ısı farklılıkları olurmu ve buda mayaların uyumasına neden olurmu ?
Şimdiden Teşekkürler


(güney) #2

benim naçizane fikrim kova içinde ısınan ve soğuyan su kendi içinde konveksiyonel hareket ve devir yapıyorlar ve mayalar sürekli soğuğa maruz kalmadığı yönünde yani bence bir sıkıntı olmaz


(emre) #4

Cevap için teşekkürler arkadaşlar. Derecenin prob u kovanın musluğuna yakın dışarıdan bağlı. 14 derecelere geldiği oldu hemen buz çıkardım çantadan. Bu arada kova altı 14 ikrn kovanın orta veye üstüne yakın yerlerde 19 22 derece gözüküyordu. Şimdilerde az musluğu açıp örnek alıyorum çok az çay batdağı altına. Probu içine sokup baktığımda oda 20 derece.


(Brewmetheus) #5

Soğutma çantasına ilişkin benim tecrübem:

Kristal hava kilidi ve akvaryum termometresi ile kova içi sıcaklığı (yaklaşık olarak kovanın ortasından) ölçüyorum.
Çantanın üzerinde de, çantanın dışındaki, sıcaklığı ölçen bir dijital termometre var.
Her ikisinin arasındaki sıcaklık farkı hemen hemen hep aynı seyrediyor.
Buz akülerinden çanta içerisine koyarken, bir şey olacağından değil ama yine de, mümkün olduğunca kovaya temas ettirmiyorum.
Duruma göre buz akülerinin yetmeyeceğini düşünürsem, bu defa da aşırıya kaçmamak kaydı ile bir tane 1,5 litrelik su şişesi koyuyorum.
Ortam sıcaklığı, 23-24 C seyrederken, kova içerisinden gelen ölçüm değeri 19 - 21 C seyrediyor.
Kova üzerindeki şerit derece ile kıyasladığımda da +/- 0,5 C fark ediyor. Sizin bahsettiğiniz kadar fark gözlemlemedim.


(emre) #6

Bende solar akvaryum derecesi kullanıyorum. Ev sıcaklığı 32 lerde geziyor öğleden sonra. Hanım çocuk için klima istemiyor. Çantanın dışındaki sıcaklık yüksek, soğuk biyerde yok kpyabiliceğim. Bende akvaryum termometresini bahsettiğiniz hava kilidinden alıp devamlı içerde tutabilirmiyim. Ucu metal diye düşünmemiştim.


(Brewmetheus) #7

Butik Bira’nın sitesinde yer alan

TERMOMETRE + 2 PARÇALI HAVA KİLİDİ ile aynı ise Star Sun ile sterilize edildikten sonra kullanılabiliyor.


(EMre) #8

Merhaba , dün ilk defa Muntons pilsner kitimi kurdum ve 3 saat içinde kabarcık çıkmaya başladı.

Sorum Şu ; Kovayı dolapta tuttuğum için ısıyı sabit tutabiliyorum şuan 20 derecede. En iyi tat için derece kaç olmalı ?


(Rahim Şanlı) #9

En iyi dereceyi bulmuşsunuz. Değişik kaynakların bu kit üzerinde karar kıldığı derece ortalaması 19-20’dir. Bu şekilde devam edin. 2-3 hafta arasında şişelemeye geçebilirsiniz.


(EMre) #10

Teşekkür ederim bilgi için


(ömer Balaban) #12

Merhabalar.
Ben de ilk defa yapıyorum ve ilk hatamı yaptım. Aslında herşeyi kitapçığa göre yaptım ısı kontrolu yaptım 19 derecedeydi.Damacana suyu ile 23 lt.ye tamamladım. Ölçüm yaptım gözlerime inanamadım 30 dereceye gelmiş. Damacana suy yeni ısmarlamıştım arabada ısınmış olmalı. Mayayı atmadım ve şimdi kovayı soğutmaya çalışıyorum. Fakat bu soğutma işi bir kaç saati bulacağa benziyor. Şerbette bir bozulma olabilir mi veya başka tavsiyeleriniz ne olur?


(emre) #13

Youtube da butik biranın kendi hazırladığı yapım vidyosu var. Orda soğutmak için bekleyip 1 gün sonra atıyorlardı mayayı. Sorun olucağını sanmıyorum.


(Saner Gülşen) #14

Okuduklarım kadarıyla şerbet mayasız bir şekilde beklediğinde diğer mikroorganizmalar üreyip baskın hale geçerek şerbetin bozulmasına yol açıyor. Bu yüzden soğutma işi önceden alınan önlemler ile sağlanmalı ve geç kalınmışsa bile mayalar derhal atılıp öyle soğutulmaya çalışılmalı.
Mayaların yüksek sıcaklıkta üreteceği istenmeyen maddeler şişede doğru sıcaklıkta bekletildiğinde kısmen de olsa yok oluyor, diğer şekilde ise bozuk bira ile karşılaşma riskiniz var.


(ömer Balaban) #15

Bugün 3. Gün galiba şansım yaver gidiyor. Çünki fokurdamalar sıklaştı. :slight_smile: Çok teşekkürler.


(Akın örki) #16

Merhaba başlangıc kıtımı yapalı 5 gunum ılk 2gun cok guzel gaz cıkısı vardı hava kılıdı sanırım hava aldı cıkartıp tekrar taktım ve sıcaklık 20 derece uzerınden ıkı gun gecmesıne ragmen gaz cıkısı olmadı maya bozulmus olabılırmı sıcaklıgı yukseltsem olurmu acaba ??


(Saner Gülşen) #17

Sıcaklık 20 derece ideal. Değiştirmeyin. Fermantasyon yavaşlayınca hava çıkışı azalır. Normal bir durum.


(Fatih ) #18

Arkadaşlar konu başlığı acamadığım için burdan sizden yardım istiyorum.07.09.2018 günü bira yapında bulundum sıkıntı kova derecesindeydi sıcak suyu hesaba katmadım mayalama yaparken kova sıcaklığı 27 idi 5 saat fermantasyon başlamadı bende kovamın derecesini düşürmek için buzdolabına koydum 23 dereceye geldiğinde çıkardım fermantasyon başladı ilk bir iki gün gaz çıkışı çok iyiydi şimdi ise 4 saniye aralıklarla 3 -4 baloncuk çıkıyor kova deecesini 25 üstüne hiç çıkarmadım.Mayalama aşamasında sıkıntı varmı teşekkürler


(Saner Gülşen) #19

Merhaba hobide yenisiniz muhtemelen. Sorularınızı https://forum.butikbira.com/t/yeni-baslayanlarin-sorulari/ başlığında sorabilirsiniz.

Başlangıç kitinde ideal sıcaklık 20 derece olmalıdır. Fakat ev şartlarında 15-25 derece arasında tutulunca da ideale yakın sonuçlar veriyor.

Şişede bekleme süresini arttırarak yüksek sıcaklıkta oluşan, istenmeyen bileşikleri mayaların sindirmesini bekleyebilirisiniz.
Bir sıkıntınız yok fakat 19-20 ye kadar düşürürseniz daha iyi olur.


(Fatih ) #20

Dediğiniz gibi 20 dereceye sabitledim, 2 saat sonra gaz çıkışı durdu 1 gündür Yok kapaktaki bombede gitti durum normalmi ne yapmalıyım


(Saner Gülşen) #21

Kuralı 8 gün olmuş. Artık pek fazla hava çıkışı olmaz. Ama fermantasyon devam ediyordur. Ölçüm setiniz varsa ona göre şişeleyin yoksa 2 haftayı doldurun.