Kovada ki Mayayı Yeniden Kullanma (Maya Geri Kazanımı)

(canerci) #1
  1. kit olarak Export Pilsner’i US-05 maya ile kurdum ve şu an kovada 3. gününü tamamladı. Sonra ki turda aynı kiti w34/70 lager maya ile kurmayı düşünüyorum. Eğer etkisini seversem fiyat olarak pahalı bir maya olduğu için maya geri kazanımı gibi yöntemlerle kovanın dibine çöken mayanın yeniden kullanılabileceğine dair bir takım yöntemlere rastladım ama tam olarak nasıl yapılacağını ve işe yarayıp yaramayacağını bilemedim. Bu yöntemi kullanan tecrübeli butik bira severler yardımcı olabilirler mi? Tekrar kullanabilmek adına 23lt için hangi ölçüde tortu saklamamız gerekir vs… Teşekkürler…

(Ozgur) #2

Sorunuzun cevabını forumda maya yıkama olarak aratırsanız bulabilirsiniz

(şengül Cumhur) #3

Maya Yıkama Nasıl Yapılır?

(canerci) #4

Bi noktada kafam karıştı. Videoya göre iki kavonoza aktarılmış iki katmandan sıvı olanı mı, dibe çökmüş katı olanı mı maya oluyor? Suyunu çekip dipteki katı olan katmanları mı birleştirip mayşeye atmamız gerekli yoksa sıvıyı mı? Konu dahilinde bazı bira severler üstte ki suyu çıkararak dipteki tortuyu kapalı su ile yeniden karıştırarak attıklarını söylüyorlar. Doğru olan hangisidir?

(canerci) #5

Örneğin bu videoda da sadece sıvı kısmı alınıyor. Hangisidir?

(bakkalamca) #6

Selamlar,

Ben kendi yöntemimi anlatayım isterseniz. Birayı doldurduktan sonra üzerine 1.5 litre açılmamış oda sıcaklığındaki suyu boşaltıp , kovayı çalkalayın. Ve tekrar aynı pet şişeye ağzına kadar doldurun. İşte mayalarımız hazır. Eğer aynı gün tekrar kit kuracaksanız, hazırlamakta olduğunuz kova uygun sıcaklığa geldiğinde tüm şişeyi boşaltın. Yok bir kaç gün sonra ise, oda sıcaklığında tuttuğunuz şişenizdeki sıvı fazı döküp kalan çökelmiş kısmı boşaltın. Eğer 2 kit arası 1 hafta veya daha uzunsa şişeyi buzdolabında saklayın.
Mesela şu anda mj greyfurt ipa kitine ait m44 mayası aynı gün bu yöntem ile kurulan coopers lager kitini mayalıyor. Bugün 6. Gün ve gaz çıkışı bitmek üzere. Bu yöntemle 8 den fazla kit kurdum. Bazıları 2 sefer bazıları 3 sefer kullandım. Sizde güvenle kullanabilirsiniz.
Düzeltme: 8 kit değil, 8 sefer aynı mayayı suşunu farklı kitlerde kullandım olacaktı.

(canerci) #7

Teşekkürler yönteminiz için. Öğrendiğim kadarıyla maya üç katman olarak çökeliyor. Kavanoza aldığımız mayanın en dibini de (belirtildiği üzere en dipteki katman ölmüş mayalar ve atıklardan oluşuyor) kullanıyor musunuz yoksa ilk ve son kısmı atıp, ortadaki kremamsı katmanı mı kullanıyorsunuz? Yani sadece ortadaki kremamsı katmanı ayırıp yeni bir kapalı su ile çalkalayarak kova içerisine atsak da olur mu?

(bakkalamca) #8

Bence böyle uğraşmaya hiç gerek yok. eğer şişeleme sonrası hemen kurulum gerçekleştirecekseniz suyu ile beraber hepsini atıyorsunuz. yok 1-2 gün sonra ise pet şişenin üzerindeki duru haldeki suyu döküp tüm çökeltiyi atıyorsunuz kremamsı falan filan ayırt etmeden. ayrıca buzdolabına koymaya gerekte yok birkaç gün için. mayalara hiçbirşey olmuyor. mesajımdaki lager f.g. 1000 9.gün, 10.gün şişeleme şeklinde tamamlandı. yeni kurulumda aynı çoğalmış mayayı kullanmayacağım çünkü hzılı fermente ediyor. evde dolum yapacak kap kalmadı. bu şekilde ayda tek kova ile neredeyse 3 üretim yapmak mümkün.

(canerci) #9

Peki bir şişe yerine bir su bardağı atıp daha yavaş mayalanmasını sağlayamaz mıyız? Bazı kişiler hızlı mayalandığında kalite kaybına uğradığını da yazmış. Kalite anlamında bir problem yaşadınız mı? Bir de şişede ki tortu durumu ne seviyede oluyor bu yöntemi kullandığımızda?

(bakkalamca) #10

kalite anlamında hiç bir problem ile karşılaşmadım. maya olarak premium mayalar kullanıyorum ve nötr tat(hiç maya tadı olmayan) biralar olsun istiyorum. bu bağlamda hiç bir olumsuz durum ile karşılaşmadım. tortu olarakta hiç bir fark yok. zaten dipe çöküyor mayalar işi bitince. miktar olarakta bir bardak atılabilir belki ama 14 günde bitecek şey 9 günde bitiyor. çokta aceleye gelmiş olmuyor bence. benim sistemim genellikle önce premium maya ile normal fermentasyon sonra aynı maya ile hızlı fermentasyon. böyle 2li - 2li üretim yapıyorum. şimdi gene mesela greyfurt ipa yapacağım. toplamda 17 gün sürmüştü ilki. onun mayası ile 10 günde gene lager yapacağım.

(canerci) #11

Şimdi de Muntons Lager’i w34/70 maya ile kuracağım fakat w34/70 mayası ile ilgili netleştiremediğim bazı şeyler var. Her 11.5 litrede bir bir paket kullanılması gerektiği söyleniyor ve tabi ki 23 litre için 2 paket kullanacağım. Peki maya yıkama yöntemiyle saklayıp sonra ki bira yapımlarım için bu sakladığım mayayı kullanmak miktar anlamında yeterli olur mu yoksa yeni yapacağım şerbete sakladığım mayayla beraber yeterli miktar olması için bir paket daha w34/70 atmam mı gerekiyor? Bazı kullanıcılar bu maya için böyle bir kullanım biçimi uyguladıklarını söylemişler. Ha bir de bu mayanın mayalanma sıcaklığı düşük olduğu için tabi ki 13 derecede tutacağım sıcaklığı. Peki şişeleri de 3 hafta bu sıcaklıkta beklettikten sonra oda sıcaklığına aldığımda tadında olumsuz bir etki yaratır mı?

(bakkalamca) #12

Benim yaptığım tarzda 1.5 lt pet şişe dolusu tortu , maya , su karışımını komple atarsanız ek maya gerekmeyecektir. Yeterki 2 kurulum arası çok uzun olmasın. Canlı maya sayısı düşmesin. Lagering yaptıktan sonra oda sıcaklığında durması pek bir tat farkı yaratmayacaktır bence.

(Cobra Kai) #13

surekli pilsner lager türü kuran biri olarak her kitimde w3470 kullanıyorum. fiyatı pahalı olduğu için 3-4 defa yıkayarak kullanıyorum. 3-4 defadan sonra tek paket alıp maya çoğaltma yaparak o şekilde kullanmayı düşünüyorum. Yıkama konusunda ise Taylan Bey’in yukarıda linki atılan yazısındaki gibi yıkayarak yapıyorum. Mayalar kova içerisinde ürediği için ve normalden daha fazla maya lager mayalarda kullanıldığı için kova içerisinde üreyen maya miktarı da haliyle ale mayalardan fazla oluyor. Bu yüzden ale mayaları yıkadıktan sonra 25-30 ml kullanıyorsam, lager mayaları da düz mantıkla olması gerekenin iki katı şeklinde yani 50-60ml kullanıyorum. Ml hesabını şırınga ile mayayı çekerek yapıyorum daha pratik oluyor. Epey bu şekilde kit kurdum bir sorunla karşılaşmadım, tavsiye ederim.
Oda sıcaklığı konusunda ise kısaca tadı kötü şekilde etkileyecek bir fark yaratmaz; ancak şöyle bir durum var, lager mayalar diasetil rest denilen olaya tabi tutulurlar, benim de uyguladığım bi yöntemdir. Hedeflenen fg’nin bitimine 5 birim kala kova sıcaklığı 18-20 derecelere yükseltilir ve 2-3 gün boyunca bu sıcaklıkta bırakılır. Daha sonra şişelemeye geçilmeden önce tekrar çalışma sıcaklığına düşürülür. İşte tam olarak bu olayın tada olumlu yönde etkisi olduğu düşünülüyor. Kendim de uyguluyorum, ancak uygulamadan yaptığım bir kit olmadığı için, uygulanmış ve uygulanmamış kit arasındaki farkı net olarak belirtemeyeceğim. Forumda diasetil rest olarak aratırsanız detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

(canerci) #14

Peki videodaki gibi yıkama yapıp bira yaparken kullanınca maya üzerindeki sıvıyı cekiyor musunuz yoksa kavanozu komple mi boşaltıyorsunuz? Bir de yeni paket maya almadan yıkanmış mayayı çoğaltıp kullanmak mümkün değil mi?

(Cobra Kai) #15

videoyu bir kenara bırakın. kanalı uzun suredir takip ediyorum kegging sistemine geçiş yapmayı istememden dolayı; ancak videodaki çok açıklayıcı değil malesef. Taylan Bey’in anlatımı var o anlatımı baz almanızı onerırım sonucta aramızdaki en bilgili kişi diyebiliriz. Ben isterseniz size basitçe kendi uyguladığım metodu anlatayım.
Görsel olarakta hemen hemen şu videodakilerin aynısını yapıyorum. Maya Yıkama

Şimdi öncelikle yeni paket almadan maya çoğaltmak mümkün; ancak yıkanmış tortu bize gereken miktarı yeterince karşılıyor, karşılamayacağı durumlardan biri birden fazla aynı anda kova kurulumu yaptığımızda yetmeyebilir. Peki bunu nasıl yapıyoruz ? Şu şekilde; yıkanmış mayayı alıp takribi 20-30ml ya da işte ne kadar kaldıysa artık elimizde; şu link üzerinden hesaplamamızı ilgili kısımları doldurarak yapıyoruz hesaplama. Daha sonra stir plate denilen alet yardımıyla ya da evde stir plate yapanlar var yapabilirseniz yine yaptığınız aletle eğer yapamazsanız da forumda maya çoğaltma yöntemleri paylaşıldı bolca, onlara bakarak yıkanmış mayayı çoğaltabilirsiniz. Kuru mayanın çoğaltılması süreci ile aynı bir fark yok.

Gelelim benim kullandığım maya yıkama yöntemime. Taylan Bey’in söylediklerini harfiyen uyguluyorum tek farkla. Yazıda anlatılan süreci uygularken aldığımız üstteki sıvıyı direk olarak kullanmıyorum. Alınan üstteki sıvıyı 24 saat dolapta 4 derecede beklettikten sonra (burada sıcaklık önemli, 3-4 derecede bekletilmesi önerilmekte birlikte, mayayı kullanmadan önce oda sıcaklığına getirip kullanmak gerekiyor, 24 saatlik süre ise minimum olan süre, yani isterseniz 1 hafta 10 gun ya da 1 ay o şekilde 4 derecede bekleyebilir sıkıntı yok) yeni oluşan çökelmedeki üstte biriken sıvıyı atıyorum çünkü bütün mayalar dibe çökmüş oluyor, üstte kalan sıvı biradan ibaret oluyor. İşte o dibe çökelen ikinci çökelmedeki tortudan lagerler için 50-60ml şıırnga ile çekip kullanıyorum.
Unutmamak adına şöyle kodlıyım size; ilk çökelmedeki sıvıyı al tortuyu at, ikinci çökelmedeki sıvıyı at tortuyu al, aslında tamamen bundan ibaret.

(canerci) #16

Teşekkürler. Şu an kovadaki expor pilseni mayalayan us-05 mayayı, şişelerken dört ayrı kavanoza alarak, çökelme işleminin ardından canlı mayaları ayrı bir kavanoza aktarıp, diğer kavanozlarda ki cansız mayalar ve atıkların bulunduğu en alt fazı yeniden bir saat falan çökelmeye tabi tutarsam geriye kalan aradaki canlı mayaları biraz daha ayıklayabilirim diye düşünüyorum (bu maya ile hemen kurulum yapmayacağım, dolapta bekleteceğim). Ha bir de dün itibari ile 21 gram saaz şerbetçiotu attım ve lifin dibe oturması için içine şerbetçiotu ile beraber küçük bir cam küllük koydum fakat gaz çıkışı yeniden başladı. Bu normal midir? Küllükle dibe çökmüş olması kokusu ve aromasının biraya yayılması bakımından verimsiz olur mu (Sitede ki kullanımda da böyle bir tavsiye verilmiş)?

(Cobra Kai) #17

gaz çıkışının başlaması normal bir sorun yok. genelde ağırlık için cam bilye falan koyuyorlar sorun olacağını sanmam eğer iyice arındırıp o şekilde attıysanız tabi kovaya.

(canerci) #18

Şerbetçiotu torbasını ve cam küllüğü suda iyice temizleyip duruladıktan sonra starsana batırdım. Ardından şerbetçiotunu ve küllüğü lif torbanın içine koydum ve starsana hızlıca bandırıp çıkardıktan sonra kovaya ekledim. Geriye kalan şerbetçiotlarını da paketini bantlayıp buzluğa kaldırdım. Cumartesi şişeleyeceğim bakalım şerbetçiotu kokusunu alabilecekmiyim…:slight_smile:

(canerci) #19

Görüldüğü üzere şişelememin hemen ardından beş küçük kavanoza tortuyu paylaştırdım :blush: 1-1.30 saat sonra kavanozlarda ki ilk iki katmanı şırıngayla başka bir kavanoza alarak buz dolabında saklayacağım. Şırıngayla almak zararlı olur mu? Bir de şerbetçiotu çökelmesi için küçük cam kül tablası kullandım demiştim fakat 21 gram şerbetçi otlarının hepsinin üstüne gelerek kovanın dibine kapatmış. Hiç şerbetçiotu kokusu alamadım. Yoksa şişede bekledikçe mi etkisini göreceğim? Bir daha ki sefere ağılrık falan koymayacağım. Öyle yüze yüze yaysın kokusunu aromasını…:blush: Aslında kovanın içinden lifi alıp kokladığımda öyle doğru düzgün şerbetçiotu falan da kokmuyordu hani. Galiba sonradan etkisini göreceğiz…

(canerci) #20

Bir saatin sonunda beş kavanozda ki canlı mayaların bulunduğu ilk iki katmanı şırıngayla solda ki büyük kavanozlara aldım. En altta kalan atık maddelerin ve mayaların olduğu katmanları da sağda ki kırmızı kapaklı iki küçük kavanoza birleştirerek koydum. Bakalım küçük kavanozlarda yeniden çökelme olacak mı? Eğer kayda değer bir çökelme gözlemlersem yine şırıngayla büyük kavanozlara aktarmayı düşünüyorum. Yok gözlemlemezsem atarım. Bu ölü katman başka yerlerde değerlendiriliyor muydu? Börek çörek yapanlar var :blush: