Kovada lager süresi

(ömür) #41

Lager mayası ile uygun ısıda 10-15 derecede kovada yeterince bekleyip fermante olmuş ise şişede 10-15 gün 20 dereceler de gazlanma için bekletilip sonra test için tatıldıktan sonra “gaz ve köpük anlamında” sonra ok ise daha serin 5-8 derecelerde en az iki ay veya üstü bekletilmesi gerekiyor.

(Mert Savçın) #42

Lager maya ve kit kuracaklar için çok faydalı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.
Benim kiti kurarken karşılaştığım tüm soru işaretlerinin cevabı var.

(ufuk) #43

34/70 lager maya için,
maya yıkama işlemi yapıldıktan sonra,
beyaz kremamsı kısımdan 50ml yeterli olur deniyor genel olarak.
ale mayası içinmi yoksa lager mayası içinmi 50ml yeterli olur?
lager kurarken 34/70 mayasından 2 paket kullanıyoruz,
bu durumda yeni kuruluma 2*50ml yani 100ml mi kullanmalıyız?

(Selim Karaöz) #44

Merhaba
Faydalı bir konu olmuş. Yorumlarınız için teşekkürler.
Ben de 1 paket w3470 ile 20 derecede kovada muntos lager kurdum. Mayalar çalışmaya başladıktan 2 gün sonra sıcaklığı 12-15 aralığına düşürdüm. Bir iki defa sıcaklık oda sıcaklığına 17 lere çıksada hemen sıcaklığı 13-15 aralığına çektim. Genelde bu aralıkta kaldı. Bugün kovada 24.gün. Fg 1012. Bugün tekrar yoğunluk ölçümü yapıcam. Değişim yoksa şişelemeye geçmeli miyim? Oda sıcaklığında şişede fermantosyon devam eder mi? Yoksa 2.bir fermantosyon yapmam gerekir mi?
Not: 2 paket w3470 kullanmam gerektiğini kurulumdan sonra öğrendiğim için sonradan müdahale edemedim. Şimdi de 2.paketi ilave edip şişelemeden önce 2.fermantosyonu yapıp yapmama konusunda emin olamıyorum.

(Sercan) #45

Bugün lager kurdum arkadaşlar. İçinden çıkan maya ile kurdum sizin konuştuğunuz dilden anlamıyorum ben :smiley: . Şans dileyin. Muhtemelen 20 gün kovada 30-40 gün şişede tutacağım. önerilerinize açığım. ayrıca ben kurarken kiti ekleyip biraz(30 sn. kadar) hırslı karıştırdım bir sorun çıkar mı? Kılavuzda fazla kiti karıştırmayın hava almasın yazıyordu tadı kötü oluyor yazıyor. Canım çok sıkkın.