Kovada tekrar başlayan fermentasyon

(Halil) #1

Merhaba arkadaşlar,

Mayıs sonunda (28 Mayıs) 3 kit bira kurdum. ikisi buğday biri pilsner. Pilsner belli bir süre sonra fermentasyonu bitirip su seviyeleri eşitlense de, buğday kitlerinde 1.5 hafta sonra durulan fermentasyonu tekrar başladı. Şuan aktif bir şekilde halen gaz çıkışı devam ediyor.

Tüm kovalar aynı yerde. Oda sıcaklığı 22-25 arası değişiyor. İlk günlerinde (haziran başında) 22 civarı seyreden sıcaklıklar artık 24-25 civarında. Henüz ölçüm aleti ile bakıp yoğunluğunu ölçmedim ancak zaten 2 sn de bir baloncuk çıkardığı için fermentasyon bitmemiş belli ki. Buğday kitlerini yarım kilo DME, yarım kilo şeker ile mayaladım.

Bu normal midir? 20 gündür fermentasyon sürüyor. Kontamine olma ihtimali var mıdır böyle bir durumda?

Şimdiden teşekkürler.

(ferhat) #2

kovada 1 aydan fazla bekletmemek gerektiği söyleniyor. sen yine de haftaya falan şişele en kötü ihtimal. sanırım sıcaklık farkından dolayı tekrar başlamış. benim kovaları koyduğum yerde sıcaklık yıl boyu hemen hemen hep aynı, gaz çıkışı bittiği zaman tekrar başladığı hiç olmadı.

(Can Uzun) #3

Hava kilidini çıkarıp biraz koklayın derim, ters birşey varsa rahatsız edici bir koku olur diye düşünüyorum ama çok emin değilim. Sizin durum sıcaklık değişimleri ile ilgilidir bence.

Ben, gaz çıkışı bitene kadar kovada tutmanızı öneririm, zaten daha 20 gün bile olmamış. Elimden olmayan sebeplerden 30-32 gün kovada kalan kitlerim oldu, sıkıntı yaşamadım. Ara ara gaz çıkışı olduğu sürece veya yoğunluk 1.012 üzerinde azalmaya devam ediyorsa hep kovada beklettim.

Şunu da söyleyeyim, herkesin tat alma hassasiyeti farklı, belki uzun süre kovada kalması biranın tadını etkilemiş ama ben farketmemiş olabilirim. Biralarımı deneyen arkadaş çevremden de bu tür bir geri dönüş almadım dolayısıyla benim tercih ettiğim yöntem bu oldu.

Belki bir kısmını şişeleyip bir kısmını kısa süreli 2. fermantasyona alıp (belki biraz portakal da atarsınız boş durmasın :slight_smile: ) sonra şişeleyebilirsiniz, sonradan içerken kıyas yapıp hangi tercih daha iyiymiş veya fark var mı paylaşabilirsiniz :slight_smile:

1. fermantasyon denerseniz, kova/şişe doluluk boşluk oranına dikkat etmeyi unutmayın…

(alkan_d) #4

Gaz çıkışı olması bira şişelenemez anlamına gelmiyor her zaman. 1012-1020 son yoğunluk ile şişelenen bira türleri var. Bir tablo var geçenlerde gördüm bu başlıkta da paylaşayım. İlla her bira için 1010 FG’nin altına düşecek diye bekleme gerek yok. Biranın türüne göre OG nasıl değişiyorsa, FG de aynı şekilde değişiyor. Dolayısıyla gaz çıkışı devam ederken şişeleme yapılabilir. Önemli olan OG ve FG ölçümü yapmak.

Tablo şu: