Kovadaki Şerbetin üzerinde bi tabaka oluşmuş

(AlkolBey 🤤) #1

Öncelikle herkese merhabalar
05.08.18 tarihinde 1.250gr şeker ve kendi mayasıyla kurduğum 2.kitim continental lager 22.5litreye ayarlamıştım ama bugün gördüğüm kadarıyla yüzeyinde bi tabaka oluşmuş sizce mikrop mu kaptırdım açıp bakmalı mıyım kitim çöp mü oldu

dışardan görünüş bu sıcaklığı ise 16-19arası tutuyorum ayrıca çok ekşimsi bi koku var

(Batu Inkaya) #2

Merak etme mayaların çalıştığı için köpük oluşmuş o yüzden yüksek görünüyor. :slight_smile:

(Şişede Enaz BİRAY) #3

“Krausen” denilen şeydir, her şeyin yolunda olduğunu gösterir…

(AlkolBey 🤤) #4

İlk kitimde böyle bişey yoktu bide çok ekşimsi bi koku var kutuyu açınca tüm evi kaplıyo ve bu konuyla alakası yok ama ilk kitimde şişelerken tadına baktım içilemeyecek şekilde acı ve ekşimsi bi tadı vardı sizce düzelir mi

(Şişede Enaz BİRAY) #5

İlk kitiniz eğer olmuş ise onda da krausen mutlaka vardı, buna emin olun.
Ya dikkatinizi çekmedi ya da (ekşilik var demenizden yola çıkarak) hiç olmamıştır.

(AlkolBey 🤤) #6

Şişelerken Tadına baktığımda acı ve ekşimsiydi ilk kitim ama bundaki gibi kovanın çevresi kokmuyodu ve kapağı açıp baktığımda yüzünde baloncuk bile yoktu çok berraktı

(Şişede Enaz BİRAY) #7

Lagerde koku olabiliyor ama fermantasyon sonrası bu koku tada etki etmiyor.
Krausensiz fermantasyon “benim bildiğim” olmaz, inşallah ilk biranız olmuştur.
Bu fotoda da sonuç gayet normal, onlar tam bir krausen.

(AlkolBey 🤤) #8

Yani benim asıl sıkıntım ilk kitim bu acılıkta o yüzden miydi yoksa genelde şişelerken acı mı oluyor ama şöyle bişey var ilk kitimi her kurala uydum hatam yok ve hava çıkışı filanda olmuştu normaldi herşey 15gün durdu kovada

(ufuk) #9

süper işte daha ne istiosun…

(AlkolBey 🤤) #10

Bu krausen olayını yeni anladım teşekkürler

(AlkolBey 🤤) #11

biraz hayvan gibi mısır yiyorm ona takılmayın :joy::joy: ilk biram pilsner iki kırmızı tuborgun üstüne içiyorum hafif meyvemsi tadı var ama düzelir diye tahmin ediyorum daha şişede 6.günü kovada sıcaklığı stabil tutamamıştım bardağımın altında continental lager lıkırdıyo güzel eşlik ediyo :drooling_face::drooling_face: