Kovanın hava alması

(Ertuğ Sessevmez) #21

Merhaba. Hammer of thor kitimi kuralı 10 gün oldu. İlk 2 gün hızlı bir hava çıkışı vardı. 3.gün durduğunu farkettim. Başlar diye düşündüm ama 4.gün hala hareket yoktu. Ben de ölçüm yaptım. Kurduğumda 1065 olan yoğunluk 1035 e düşmüştü. Kapağı kapattım. Ve birden hava çıkışı başladı. 5.gün tekrar durduğunu farkettim. Kapağı açıp ölçüm yaptım. 1030 u gördüm. Kapağı kapatınca tekrar hava çıkışı başladı. 6.gün yine hareket yoktu. Hava kaçırdığını düşünerek kovanın kapak kısmının etrafını streç filmle sardım ve aynı dakika hava çıkışı başladı. 7.gün yine hareket hiç yoktu. Ölçüm yaptım. 1020 civarıydı yoğunluk. Tekrar streçledim ve bantladım. Bu kez hareketlenme olmadı. 3 gündür aynı şekilde duruyor. Kapak siparişi vermek istedim ama stokta yok. Ne yapmamı önerirsiniz. Eğer becerebilirsem aşağıya en son açtığımdaki fotosunu da ekleyeceğim. Bu 3.kitim. Biraz tecrübesizim. Biram çöp olsun istemiyorum. Yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

(cukurovasicagi) #22

Hava kaçağı içeriden dışarıya gaz çıkışı olduğu müddetçe çok sorun yaratmaz ama bu sıklıkta kapağı açarsanız biranız oksitlenir bu da biranız da istemediğiniz tatlara neden olur

(Umut ) #23

Merhabalar , yeni başladım ve 4 gün önce 2. Kitimi kurdum MJ Australia Pale Ale , mayayı eklerken Adana’da olmanın sonucu olarak 27 ° deyken ekledim mayayı , kovamı karanlık kilere taşırken aceleye geldi koyduktan sonra kapak kontrolü yapmadım , 1 gece kapağın bir kısmı açık geçirdi , 4. Gün ve hala fermantasyona dair bir işaret yok , sıcaklıkta hala 26 °C, kurtarmama yardımcı olursanız sevinirim