Kovanın içine giren hava biraya zarar verir mi?

su seviyesi eşite yakın olan kurduğum nog kitine isinglass ekleyip tekrar kapattım. kapatır kapatmaz kapakta yine bombelik vardı. bu kadar kısa sürede karbondioksit çıkması imkansızdır diye kilidi çıkarıp üstüne bastırarak bombeliği giderecek şekide içindeki havayı dışarıya çıkardım öylesine. şimdi 3-4 gün isinglassın işini yapmayı bekleyeceğim ama şu an kova içinde bulunan havanın biraya zarar vermesinden endişeleniyorum çünkü bu aşamadan sonra basınçla oksijeni atacak karbondioksit oluşması zor. siz ne düşünüyorsunuz?
bir de aklıma kovaya şeker eklemek geldi karbondioksit üretmek için ama isinglasstan sonra mantıklı olur mu bilemiyorum ve karıştırmam gerekli mi kovayı bir fikrim yok.

Bu işlemi fermantasyon sonunda (mesela 14-15. günler) yaptığınızı varsayarsak, o havanın problem çıkarmayacağını tahmin ediyorum.
Ben de 3 gün kadar cold crashing için farklı kovaya alıp bekletmiştim. Bozulma olmadı…

1 Beğeni

doğru söylüyorsun, kova değiştirenlerin olduğu aklıma gelmemişti. şimdi rahatladım, teşekkür ederim :slight_smile:

1 Beğeni