Kovanın sadece yarısına şerbetçiotu eklemek

(Alican) #1

Merhaba acil bir sorum olacak, 18 inci gününde olan iki farklı kit kurdum, artık şişelemeye geçmem gerekiyor fakat öncesinde ikisine de dryhop uygulamak istiyorum.
*Lubelsky hop, Muntons Pilsener için
*Simcoe hop, IPA Bitter için
Şimdi soru şu; ikisininde -olduğu hali ile- yarısını bu gece şişelesem ve kalanına şerbetçiotu eklesem ve 4 gün sonra da kovalarda kalan diğer yarısını şişelesem sorun olur mu ? Yani yarım kovanın 4 gün şerbetçiotuyla beklemesi mantıksız mı ? Böyle bir işlem uygulayan var mı ? Bu işlemden dört farklı bira çıkarma gayretim anlamsız mı ? :slight_smile: Cevaplarınızı bekliyorum . Şimdiden teşekkür ederim.

(semih E) #2

ikinci kitimdeyim uzman değilim ama forumu çok okudum. ikinci fermantaston olarak ufak kaplarda öneriliyor genellikle ikiye bölme işi.

(Peace) #3

Dolum yaparken hava kilidi çıkacak, bu sebeple dolum yaparken kova içine oksijen girecek %100 sorun olur diyemem ama %50 üstü derim yani resmen davetiye çıkarmak olur.
@semih beyin dediği gibi daha ufak bir kovaya alınması daha mantıklı.
Riske girmeyin derim.

(Şişede Enaz BİRAY) #4

Steril olduğuna emin olduğunuz bir ortamda kova kapağını açmadan sadece hava kilidini çıkararak dolum yaparsanız ben bir sorun olacağını hiç sanmıyorum.