Kovanın tabanındaki çizikler, kiti kova içinde karıştırmanın zararları

Son kitimi kurarken kovanın her yerinin pırıl pırıl çiziksiz olduğunu, ama tabanın içeriden çizikler içerisinde olduğunu gördüm.
Bunun sebebinin de bira kitini sıcak suyla kova içerisinde karıştırmak olduğundan eminim.
Gerçekten kiti kovada karıştırırken spatula tabana sürekli sürtüyor. Önceden aklıma gelen bir şey olmasa da bu şekliyle bu çiziklerin oluşması son derece normal.
Bu çiziklerin ileride kontaminasyon hikayeleri yazmama sebep olacağından endişeliyim.
Bunun yerine karıştırmayı acaba ayrı büyük yoğurt kaplarında yapsam diye düşünüyorum yada içinde su kaynatılmış büyük bir çelik tencere.

Ben şekeri tencerede eritip döküyorum. Kuru malt özünü de pbw ile temizlenmiş ve starsan ile arındırılmış bir kapta çırpıyorum. Sonra kovaya ekliyorum. İki kit kurdum. Hepsi çok başarılıydı. Buna rağmen az da olsa çizik var. Zaten 1-2 yıl arayla yenilemek gerekiyormuş. Ne kadar geç o kadar iyi :slight_smile:

Kovada çizik olmaması imkansız gibi bir şey ayrıca benim gibi sürekli aynı kovada koyu,açık renkli biraları yaparsanız kovanın iç rengi de değişiyor :slight_smile: Bende kovayı aldığım günü not edip her iki sene bir yenisini alıyorum.

bende büyük bi,r çelik tencerede karıştırıp kovaya önce soğuk su sonra üzerine karışımı döküyorum. Ne de olsa plastik zarargörme riskini uzatıyorum