Kovayı ne kadar sabit tutmak gerekir ?

(Emre) #1

Merhabalar,

Dün ilk kitimi kurdum ve soğutucu kutu olarak da kovanın kolisinin etrafına strafor yapıştırdım fakat durum şu ki kovanın kenarlarına 0,5 litrelik buz şişelerinden koyarken kovaya biraz sürtünerek giriyor bir miktar titremiş oluyor kova. Hele 1,5 litrelik şişe koymaya çalışınca kovayı epey titretiyor şişe içeri girerken.

Şişenin kovanın kenarına sürterek yaptığı titreme ya da yarım cm lik kovayı kaydırmalar bir sıkıntı yaratır mı sizce ?

( P.G.) #2

Şöyle cevap vereyim, fermantasyon bittikten sonra, şişelemeden 24 saat önce pek çoğumuz kovayı mutfağa taşıyoruz tek başımıza :slight_smile: Baya çalkalanıyor haliyle. Çok kafaya takılacak şeyler değil anlayacağınız.

(Emre) #3

Doğru diyorsunuz ufak oynatmalar da o şişelere için mutfakta beklemede durulur zaten bu arada kutu soğuğu iyi tutmaz diye 2 tane 1,5 litre buz koymuştum içine bir baktım ki içerisi 12 derece olmuş sevinsem mi üzülsem mi bilemedim kutu iyi çalışıyormuş

(Durin) #4

12 derece çok düşük bir sıcaklık kovaya sirayet eder ise maya çalışmayı bırakıp uykuya geçebilir. Sınırda dolaşmamakta fayda var ben 19-21 derece bandında tutmaya çalışıyorum

(Emre) #5

Evet ben de onu görünce açtım kapağını 17-18 e çıkmasını bekledim hemen, sıcaklığı ne kadar düşürebileceğimle ilgili bir deney olmuş oldu uyanmıştır şimdi mayalar ben de 18-19 hedefleyeceğim.