Krausen'in tepe noktasında DME/şeker/bal eklemek

(Aytac) #1

Merhaba,

Fermentasyonun en yüksek zamanında (yaklaşık 3.günde sanıyorum) kovaya ilave edilmesi tavsiye edilen malzemelerle ilgili bir sorum olacak.

Okuduğum, başlangıç ölçümü (SG) ile eşdeğer yoğunlukta sıvının ilave edilmesi gerektiği. Anladığım kadarıyla sebebi eklenen malzemenin dibe çökmemesi ve yeni malzemenin şerbetle homojen karışabilmesi…

Bana farklı volümlerde SG hesaplaması biraz karışık geldiğinden ve özellikle de bal, pekmez vs gibi birtakım malzemelerdeki fermente olabilme konusundaki belirsizliklerden dolayı su oranını biraz fazla tutsam ale tipi mayalanmada bir problem yaşamam diye düşünüyorum? bunun dışında 15lt’lik fermentasyona 3lt kadar ilave sıvı oksidasyon vs gibi tat üzerinde kötü komplikasyon yaratabilir mi?

(Şişede Enaz BİRAY) #2

Bu işlemdeki amaç nedir?
3-4. günden sonra fermantasyon işlemi yavaşlama evresine girerken sizin ekstra içerik eklemenizdeki maksat ne acaba?
Aromalandırmak ise bunu şişeleme aşamasında da yapabilirsiniz.
Yüksek alkol ise, ya mayalar hepsini tüketemezse ve tatlı bir biranız olursa?

Aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

(Aytac) #3

merhaba, amaçlar şöyle:

1. volümü ilk aşamada az tutarak kovadan taşma riskini azaltmak (özellikle buğday biralarında)
  2. balla ilgili, peak krausen oluşumu geride kaldıktan sonra eklendiğinde balın aromasını daha çok saklayacağı söyleniyor.

(Şişede Enaz BİRAY) #4

Taşma konusunda boşa abartı korku yaşamayın, kilit yerine hortum kullanarak bu iş çözülüyor.