Kristal Hava Kilidine Hortum

Selam,

Kristal hava kilidinin kafasına takmak için şeffaf hortum almak istiyorum. Bahçe hortumu vb. hortum takanlar varmış sanırım. 1.27 cm’lik olanlar uyuyor mu?

1 Beğeni

akşam için beklerseniz ölçüm yapıp yazarım size.

1 Beğeni

merhabalar…Kristal hava kilidinde su seviyesinin eşitlendiğini nasıl anlayabiliriz?İki taraf yok sadece haznenin içinde su var.Bugday kiti kurdum kovada 13. günümdeyim ve gaz cıkısı yok günlerdir. Diğer hava kilidinde su seviyesinden anlayabiliyorduk fermentasyonun bittiginden. Fakat bunda mümkün değil heralde Örnek almak dısında. Kovamda suyun içinde duruyor örnek almak için epey bir hareket ettirmem gerekecek onu da yapmak istemiyorum.

Hava kilidinin eşitlenmesi fermantasyonun bittiği anlamına gelmiyor. Sadece ipucu veriyor ama bitmemiş, devam ediyor olabilir. Bu nedenle en doğrusu ölçüm kiti almanız.

Ben bahçe hortumu alıp kristal hava kilidinin ucuna takmıştım son kurulumumda. Dün şişeleme yaparken hortumu kilitten ne kadar zorladıysam da sökemedim. Çareyi çöpe atmakta buldum. Şimdi yeni hava kilidi ve adam gibi bir hortum almak istiyorum. Hortumu İzmir’de nerden alabileceğim konusunda fikri olan var mı?

Merhaba, ölçüm yapabildiniz mi?

Kusuruma bakmayın, unuttum desem :frowning:

estafurullah :slight_smile: müsait bir zamanda yazabilirseniz ona göre almam lazım bir ara. bahçe hortumu gitti malum :slight_smile: İzmir’de alacak yer bulmam lazım.

12 mm iç çaplı hortum oluyor. Ben 10 mm iç çaplı silikon hortum almıştım. Biraz kanırtarak o da oldu…

2 Beğeni

bir kaç akvaryum malzemesi satan yere sordum ama hortumlar çok ince, hava kilidinin çıkışı da maşallah baya kalın. 12 mm iç çaplı şeffaf hortumu izmirde nereden temin edebilirim?

Merhaba. Dün buğday birası kurdum ve kristal hava kilidini normal şekilde taktım. Gece sorunsuz geçti ama sabah tıkandı. Fotoğraftaki şekile getirdim ama hortum kilidin içine girecek incelikte ve gaz birikip bir anda uzun süreli çıkıyor. Haliyle kova kapağı bombe yapmaya başladı. Bu şekilde devam etmesinde sakınca var mı acaba? Daha geniş bir hortum bulamadım ama bulursam gaz çıkışı daha rahat olur mu ?

12mm hortum akvaryumcularda bulunmuyor. İstanbul’da Nurçınar plastik’ten aldım. Karaköy’den Eminönü’ne geçince sağ çaprazda ki Dr. Cemil Birsel caddesinin (İstanbul Ticaret Üniversitesi karşısı) başında 5. dükkan. Eminönü’ne yolu düşenlere.

1 Beğeni

Buğday birası seven bir insan olarak şunlara bakıp bakıp dertleniyorum…

1 Beğeni

Önceden wb06, coopers buğday kit ve şekerle yaptım. Sadece kristal hava kilidi kullandım sorun yaşamadım. Bu sefer 2 paket dme, şeker, muntons kit ve m20 maya kullandım biraz sıkıntılı gidiyor.

hortumu kısaltıp, hortumun şişeye giren tarafının çok derine batmamasını sağlarsanız gaz çıkışı daha kolay olacaktır.

1 Beğeni

Çok teşekkürler bu yöntemle sürekli gaz çıkışı sağlandı. Bombe hala duruyor ama sanıyorum sorun olmayacak. :slightly_smiling_face:

Bu hortumun yarısı yeterliydi. Bu kadar uzun olmasa daha iyi

Ben de epey bir hortum araması yaptım hafta sonu.
Sonunda içi 12 mm olan bir tane silikon yumuşak hortum buldum.
Şeffaf silikon bulamadım maalesef.
Pet shoplardakiler daha küçük.
Bu normal bahçe hortumu gibi kalın birşey.
Ama genelde bahçe hortumları bükülmesin diye çok sert malzemeden.
Velhasıl bir hortum problemi var yani.
Pembe membe idare edeceğiz artık.:laughing:

arkadaşlar ben de dün ilk buğday kitimi aldım.

kristal hava kilidi de sipariş etmiştim kitle beraber, şimdilik sadece kristal kilit takılı, ama acil bir durum oluşması durumunda tedarikli olmak adına hortum almak istiyorum. evinde akvaryum olan bir arkadaşım var ondaki hortum kalınlığına baktım gözüme ince göründü.

ankarada nereden temin edebilirim acaba hortumu ?

Aldığım hortum terazi hortumu diye biliniyormuş. Küçük bir nalburdan aldım. Fakat hava kilidini kapsamıyor içine giriyor.