Kristal Hava Kilidine Hortum

teşekkürler hocam…

Nalburlardan iç çapı 12 mm olan silikon şeffaf hortum almak gerekiyor.
Bu çap kristal kilidin iç kısmındaki çapa dıştan güzel oturuyor. Silikon olduğu için de yumuşak ve söküp takması kolay.
Ben şeffaf bulamadım. Pembe bulabildim.:laughing:

1 Beğeni

Merhabalar,

Bu hortum neden takılıyor? Kristal hava kilidini kit klavuzunda anlatıldığı gibi kullanmamızın bir sakıncası mı var?

Buğday Biraları gibi köpürmenin fazla olduğu kurulumlarda, taşmanın önüne geçmek amacıyla takılıyor.

Eğer taşma yapmasından endişe ettiğiniz bir kurulumunuz yoksa hortuma da gerek yok.

1 Beğeni

Kristal hava kilidi olmadan hortum işi olmuyor mu? Akvaryum hava hortumu aldım ama ince geldi. Kaynar suda bekletip genişlettim ama bu sefer de pek ince oldu, basınçla çıkabilir. Bugün akvaryum motor hortumu veya nalburdan terazi hortumu bakacağım ama kristal hava kilidim yok. Doğrudan kovaya takmayı düşünüyorum

1 Beğeni

Oluyor şöyle ki:

Elinizde fazladan normal hava kilidi varsa onun kovaya giren kısmını uzunca kesip, Butikbirada satılan aktarma hortumu takarak da yapabilirsiniz.
Ben öyle bir tane hava kilidini kurban ettim.
Buğday kuracağım zamanı bekliyor.
Ortam socaklığının 17-18 c ye düşmesini ve köpürme taşma olmaması için bekliyorum.:blush:

Hava kaçağı olmayacak çapta bir hortuma sahipseniz pek tabi olabilir.
Bende direkt kovaya sokarak yapacağım.
Hatta bir şey daha deneyeceğim ki hortumu kovadan hemen yanına doğru değilde uzunca bir şekilde direkt yukarı doğru uzatarak suya sokacağım. Bu sayede belki taşacak kadar bir köpürme olmaz.
Borudan çıkıp yanda aşağı doğru inince benzin pompalamak gibi kendine yol ve debi ediniyor bu sebeple sürekli taşmaya devam ediyor gibi geliyor sanki.
İşe yararsa bilgilendiririm.

Akvaryum hortumunun ismi geçiyordu çokça ama ince geldi kapaktaki deliğe. Yine de bir şekilde genişlettim taktım ama akşam kesinlikle daha uygun bir hortum bulacağım.

@antipanik

1 Beğeni

Dış çapı 10 mm. gelen pnömatik hortum cuk oturdu.
Direkt kova deliğine soktum gayet sıkı geçti.

1 Beğeni

Direkt yukarı doğru yapmanın dezavantajları olabilir.
1- Tortu hortumdan tekrar kovanın içine akacak,
2- Yukarı çıkış için ekstra bir efor sarfetmesi gereken karbondioksit (çünkü havadan daha ağır) yeterli basıncı hortumun ucundaki suya atamayacak ve kovanın şişmesine belki de kapağın patlamasına neden olacak.

1 Beğeni

Şu anda her şey yolunda gidiyor.
Sabah 10-13 saniyede bir hava atıyordu, şu an 5 saniyede bir fokur fokur hava atıyor.
Krausen daha gözükmüyor zaten dün akşam kurulduğu içinde henüz erken.
Amacım tortunun hiç çıkmamasını sağlama denemesi. Yukarı doğru olursa çıkamaz gibi geliyor ama göreceğiz, gelişmelerden haberdar edeceğim.

5 Beğeni

Sistem güzel olmuş… Yarın asıl mevzu başlar zaten… Bakalım nasıl olacak ?

1 Beğeni

Herşey ısıya bağlı:joy::joy::joy::joy:

Güncelleme; 3 saniyede bir fokurtu, krausen kapağa kadar oluşmuş durumda, hortumda sıkıntı yok çok şükür
Isı 20-21.5 arası
Yarın ola hayrola :beers:

Konudan bagimsiz bisey anlatsyim. Ruyamda 26 litre bugday kiti kuruyorum. Kesin kova patlayacak diyorum falan. Kabus gibiydi :frowning:

Hahahaha buğday stresi rüyaları bile strese sokuyor desene :slight_smile:

Bu arada bende durum stabil, her şey yolunda gidiyor :beers:

Tortular acaba diyorum yukarı doğru çıkmaya çalışıp geri akarken hortumu tıkarmı ?

Bugun yarin belli olur :joy:

Kovanın boşluk kalan her yeri kapağa kadar krausen dolu fakat henüz bu tarz bir girişime kalkışmadılar, sorunsuzca 2-3 saniyede bir kurbağa gibi fokurduyor.
Bekleyip göreceğiz. :slight_smile:

O ısıyı 23 lerde görmek isteriz😂