Kristal kilit hakkında yardım !

Arkadaşlar merhaba,

öncelikle biliyorum bu konu hakkında çok fazla başlık var fakat tam olarak aradığım cevabı bulabilmiş değilim.

pazar günü akşam muntons buğday kitimi kurdum ve siparişle beraber aldığım kristal hava kilidini taktım. bu sabah uyandığımda hava kilidinde köpürme, taşma vardı. öncelikli olarak sorularıma gelirsem :slight_smile:

1. kristal hava kilidine ne kadar su koymalıyım ?
  2. kristal hava kilidine uygun hortumu ankara’da nerede temin edebilirim ?
  3. gerçekten hortum almalı mıyım, yoksa her gün 2-3 kere kilit değiştirmem de kite zarar vermeden işimi görür mü ?

bu sorulara vereceğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim :slight_smile:

bir miktar su koymanız yeterli. miktar diyorum kilidin yarısına kadar desem daha iyi.
içerideki plastiğin ucuna uyabilecek herhangi bir silikon hortum yeterli olacaktır, standart nalburlarda bulunmakta. Hortum kullanmanız önerilir, her an gidip de sürprizle karşılaşmaktan iyidir.

Selamlar;
Kristal hava kilidinde köpürme taşma olması çok da önemli bir şey değil, kafanıza çok takmayın
Sadece yarıya kadar içi su dolu mu onu kontrol edin, tabii bir de aşırı köpüklenmeden dolayı kilit kirlenirse söküp temizleyip geri takın.(Ancak olur da yıkarsanız önerim son olarak starsun ile bir dezenfekte edin)
Onun dışında kilidi sonuna dek kovaya oturtmayın , zaten 1,5-2 cm oturtsanız içe doğru yetiyor.
Diğer kilitteki gibi tıkanma ve dolayısıyla patlayarak etrafı kirletme problemlerini bu kristal kilitte büyük olasılıkla yaşamayacaksınız.
Biranızın istediğiniz tatda olması dileğiyle.

1 Beğeni

Mert Bey, Umut Bey değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

İlk iş bir hortum almak olacak :slight_smile: neyse ki kız arkadaşım evde aslında sürekli kontrol etme şansı var.

nereye kadar su koymalıyız derken şunun için soruyorum aslında, konik şekildeki kapağın kenarlarında malumunuz çentik gibi oyuklar var, sanki oraya kadar suya gömülmeli diye düşünüyorum ben, aksi takdirde hava alır gibime geliyor, yoksa yanlış mı düşünüyorum ? :slight_smile:

1 Beğeni

Selam hocam.

Kilidin ortasında boru var.
O borununun üst kısmına 1-2 mm kalacak şekilde koyabilirsiniz.
Fazlası kovanın içine kaçabilir.

Selamlar Hakikisero,
Aynen düşündüğünüz gibi suyu çentikler içeride kalacak şekilde koyunuz, zaten hemen hemen yarıya yakın koysanız da çentikler suyun içinde kalacaktır.
İyi günler dilerim…

1 Beğeni

hortum taktığım hava kilidini çıkartıp standart kristal kilide geri döndüm, fakat sorun şu ki, hortum taktığım kristal hava kilidinden hortumu çıkaramıyorum :slight_smile: iyice bütünleşmiş sanırım :neutral_face: güç uyguladığımda kilit kırılacakmış gibi oluyor.

Sicak su ile hortumu gevsetebilirsin

2 Beğeni