Küçük miktar Tam Tahıl Denemesi

(TARIK KÜÇÜK) #1

Merhaba,
Dün akşam ilk tam tahıl deneyimimi yaşadım ve işe koyuldum. Planladığım:
850gr German Pils Malt
150gr German Pale Ale Malt
60gr German Melaniodin Malt

6gr Perle 7,3AA Şerbetçiotu 60dk kaynatma

Mayşe suyu 74C 6,5LT 1 Saat (malt eklenince 65,5C oldu)
Duruluma 75C 1LT

Kaynatma 1 saat, hedeflenen fermantere girecek miktar 5LT’idi ancak nasıl bir kaynatma yaptıysam 3LT şıra kaldı.
Brewersfriends’in hesaplarına göre 5LT fermentere girecek şıra için %70 verimlilikle:
OG: 1047
FG: 1013
ABV: %4,46
IBU: 23,4
SRM: 4,71

Ancak ben elimdeki alkolmetreyi hidrometre zannettiğim için OG ölçümünü bir türlü yapamadım ve daha önce yıkadığım Danstar BRY-97 mayayla 3LT şıraya 10ml maya olarak fermantasyona başlattım. Bu sabah baktığımda gaz çıkışı gözlemleyemedim ancak akşam daha detaylı bakacağım.

(TARIK KÜÇÜK) #3

Tam Tahıl’da malt zaten kaynatılmıyor mu? Ben mi yanlış biliyorum? Kitten değil malttan yapıyoruz birayı, 1 saat mayşeleme 1 saat kaynatma sonra soğutup fermantasyona geçiş.

(Buğra) #4

Partisel tam tahıl nedir? Partial mash çevirisi kısmi mayşeleme, sizin yaptığınız mini mash gibi geldi bana. zaten kavramlara aşina olmak zor, duymadığım yeni bir kavram mıdır?

(TARIK KÜÇÜK) #5

Yok yok bildiğiniz küçük parti kurulum. Mini hatta micro mash’te denilebilir. Yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için başlığı da değiştirdim. Uyarılar için teşekkürler.

(TARIK KÜÇÜK) #6

Dün akşam baktığımda fermantasyon başlamamıştı. Cerveza’dan kalan kova tortusunu 1:1’su oranında yıkayıp 2 saat bekleyip üstte kalan suyu ve tortudan da 1,5cm kadarlık kısmı sifonlayıp starsun’la arındırdığım kavanozlara almıştım. Bu yıkanmış mayalardan 10ml olarak arındırılmış şırıngayla alıp şıraya ekledim ancak hala fermantasyon başlamadı. Krausen belirtisi de yok. Konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

(Oğuzhan) #7

10 ml yeterli gelmedi büyük ihtimalle. eğer yıkanmış mayayı atmadıysanız 15-20 ml daha ekleyin mayalar strese girebilir. ben yıkanmıs mayanın tortusundan 25-30ml kadar kullanıyorum.

(TARIK KÜÇÜK) #8

Dediğiniz gibi yapıp maya eklemesi yaptım şu an yüzeyde köpürme ve krausen oluşumu var henüz gaz çıkışı gözlemlemedim ancak fermantasyonun başladığı bariz belli.

(TARIK KÜÇÜK) #9

Çalışmalar devam ediyor. Gaz çıkışı oldukça yoğun.

(TARIK KÜÇÜK) #10

Merhaba, dün 3 kurulumu da şişeledim. Bu defa şişeleme yaparken tek tek şeker koymak yerine şekeri az suyla kaynatıp soğutarak dolum yapacağım kovaya döktüm üzerine mayalanması biten şırayı sifonladım ve şişelemeyi o şekilde yaptım. Kova dibinde kalan kısımdan yaptığım tadımla öndeki ikisi oldukça hafif ve hoş içimli geldi, arkadakinde ilk acemilikten de kaynaklı buharlaşmanın yanlış hesaplanmasından dolayı alkol ve ibu değeri yükseldiğinden biraz daha sert içimli ancak şerbetçiotundan olsa gerek güzel bir aroması var. Bunlar şişelenmiş beklerken yeni reçete olarak Maris Otter yoğun bir reçete planındayım. Ayrıca Cerveza benzeri bir reçetesi olan varsa paylaşması beni sevindirir.