Kullanılan şeker ve kapaklama hakkında

Herkese merhaba, iki sorum olacak:

1. Kapaklama aletinin sağlam kapaklama yapıp yapmadığını nasıl test edebiliriz? Geçenlerde bir bira şişesine maden suyu doldurup kapakladım. Daha sonra ters çevirip çalkalamaya başladım herhangi bir sızıntı olmadı ve tekrar açarken tıslama oldu fakat tadınca gazı biraz kaçmıştı. Büyük şişeye koyduğum ve çalkaladığım için olabilir mi bilemiyorum.
  2. Tüm bira yapım sürecinde temizliğe ve hijyene azami dikkat ediyoruz fakat (çok detaycı olabilirim bilemiyorum ama) hem fermantasyonda hem de şişelemede kullandığımız şeker için herhangi bir işlem yapmıyoruz ya da yapılıyor mu bilemiyorum. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Kapak kapama aletiyle ilgili ciddi sorunlar yaşayan, bir çok gazı kaçmış bira dökmüş olan ve en son şişeleme sırasında kapak kapama aleti tamamen bozulduğu için 10 litreye kadar birayı dökmek zorunda kalmış biri olarak ilk sorunuza yanıt veremeyeceğim.
Şeker konusu benim de obsesyon yaptığım bir konu.Her seferinde açılmamış bir paket kullanılabilir fakat bence bu yeterli olmayabilir.Her ne kadar enfeksiyon üremesi için çok uygun bir ortam olması nedeniyle şekerin üretilirken ve paketlenirken mikroplardan korunuyor olması muhtemelse de şeker fabrikalarının steril şeker üretme gibi bir iddiaları olduğunu sanmıyorum.Bu konuda bilgisi olan birileri cevap verirse çok iyi olur aslında.
Özellikle küp şeker kullanılan şişelemede en azından sarılı küp şeker kullanılabilir.Burada da Star San ile sanitize edilmiş bir maşa kullanılabilir.Dezenfektan kullanılsa da eller yeterince temizlenemeyebilir veya işlem sırasında tekrar kontamine olabilir bence.
Bence en uygunu kullanıcağımız şekeri kaynamış suyun içerisinde çözdürerek kullanmak en uygunu.En son şişelememde az miktarda kaynamış suyun içerisinde şekeri çözdürdükten sonra sanitize edilmiş ölçekli bir kaba (süt saklama kabı:) ) koyup steril enjektörle eşit miktarda şişelere paylaştırmıştım.Tabi birayı başka bir kovaya sifonlayıp çözünmüş şekeri şişeleme kovasına katmak daha mantıklı ama sadece bir kovam olduğu için böye bir yöntem buldum.
Forumda gördüğüm kadarıyla pek çok kişi uzun süredir sorun yaşamadan şişeleme şekeri olarak küp şeker kullanıyor.Kovada bekleyen biramı şişelerken obsesyonu tadında bırakıp sarılı küp şeker kullanmayı düşünüyorum :slight_smile:

1. Taç kapak el kuvvetiyle yerinden çıkmıyorsa ve sise ters cevirince kaçak yoksa kalite kontrol tamamdır.
  2. Genç biranın içinde artık ortalama %5 etil alkol olduğundan asidite degeri ortalama ph 3.5 civarı olduğundan artık mikroplar biranizdan korksun. Bu aşamada hijyen konusunda çok endişeye gerek yok. Ancak bu konuda israrciysaniz bira yapım seti sağlayıcınizdan 2. Kovayı da mutlaka temin ediniz. Suda kaynamış şekeri boş kovaya koyup uzun bir hortumla hortumun ucu şeker çözeltisi girecek şekilde genç birayı sifonlayiniz.

Kolay gele

Şeker konusuna ben de takmış durumdayım :smile: küp şeker veya tekli paket toz şeker (stick şeker) en mantıklı çözüm gibi duruyor.

Şişelemede paketli şeker bana da mantıklı geldi muhtemelen o yolu deneyeceğim. @eros beyin dediği gibi kurulumda şeker sifonlama da mantıklı fakat edevat edinmek gerekiyor onun için. Ya da toz şekerin üzerine star sun fısfıslayıp öyle ekleyeceğiz :smile:

şeker mikrop tutmaz mikrobun hücresideki suyu emer öldürür ama kalıntı varsa bilmem…:

Gece gece aklıma geldi. Bakayım dedim foruma ama bulamadım. Sanki küp şekeri mayalar pek sevmiyor gibi geldi bana.

Bir stick 4 gr. Hem steril hemde 1250 adet var 25 tlye ömrü billah yeter gibi duruyor. Mesela başka markalarda da 1000 adet / 6 kg de var adeti 6 gr Saçma bir fikir mi yoksa.

henüz ilk kitini sorunsuzca yapmış biri olarak cevaplayayım.

1- Başlangıç setiyle gelen Gloria marka kapak kapatıcıyı kullandım. Bir kaç yerde çok baskı uygulayınca kırıldığını okuğum için çok bastırmamaya özen gösterdim ama zaten çok baskı uygulamadan kolayca kapatıyor alet. Doğru şekilde yaptığın zaman hiçbir şekilde sızdırma yapmıyor. Zaten 3-5 kere kapattıktan sonra anlıyorsun olup olmadığını. Nadiren bazı şişelerde biraz daha güç uygulamak gerekiyor kapatmak için ama onlar da sorunsuz kapanıyor.

2- Ben kovada ve şişelemede evde bulunan açık toz şekerden kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım. Sanitasyon olayı çok önemli olmasının yanında bence biraz fazla kafaya takılıyor. Tabii ki yine de hiçbir aşamada ödün verilmemeli. Şeker yeterince korunaklı saklanmışsa kullanılabilir.

Arkadaşlar bende ilk kitimi siseledim genelde efes malt siseleri kullandım kapaklama yaptiktan sonra şişeleri kontrol ettigimde 10 tanesinin kapaklarıni elimle biraz zorlayinca çevirebiliyordum tekrar açıp kapakladim yine ayni sonucu alinca Şiselerde problem olduğunu dusunerek icindeki genc biramı yeni siselere boşalttım ve kapakladim. Sizce kapaklarin bu sekilde dönmesi problemmi yoksa normalmi 2. Kovamda olmak uzere yine ayni sorunu yasama ihtimalim yüksek ne yapmalıyım??? Kapaklar elle cekilince açılmıyor yada çok gevşek değil di