Kullanilmayan kit mayalari

(Ahmet Ali Güvenç) #1

Selamlar herkese,
forumda kullanılmayan kit mayaları ile ilgili bir başlık bulamadım.Kullanmadığımız kit mayaları ile ilgili ne yapabiliriz?ekmek,meyve sulu içicek gibi bir kaç öneri gördüm ama çokta açıklama yoktu.Varsa taifleri yazarsanız bu başlık altında kit mayalarınıda değerlendirmiş oluruz.20 den fazla maya var şu an bende.eminim bi çoğunuzda vardır…

Kullanmadığımız Fazla Kit Mayalarını Nasıl Değerlendirebiliriz?
(Şişede Enaz BİRAY) #2

(Şişede Enaz BİRAY) #3

Sanırım herkes cider yapıyor ama pekte memnuniyet veren sonuçlar doğmuyor diye genelleyebilirim :slight_smile:

(Aylin) #4

Buzdolabında 7-8 tane kit mayası birikti. Cider denedim ama her ilk tecrübe gibi 5 liralık köpek öldürenvari bişey elde ettim. Sanırım ekmek yapımında tüketicem ben zaman içinde. Ya da cider denemelerimde çöp olup körfezi boylayacaklar…

(Tunç Bozkurt) #6

ben geçen yıl yapmıştım hem de üst kalite şarap mayası ile. ama pek memnun kalamadım. muhtemelen o zamanlar sanitasyondan falan pek haberim yoktu :slight_smile: köpeköldüren kıvamında bir şarap elde etmiştim. ama bira yapım kurallarına uyarak biraz daha iyi bi şarap elde etmek muhtemel

(Oğuzhan) #7

premium maya bulunan kitler dahi olsa kit içerisinden çıkan mayalarla kurmuyorum mesela smugglers’in dahi mayası dolapta duruyor :smiley: cider yapımı pek iç açıcı sonuclar dogurmamıs sanırım ekmek ya da hamur işi yapımında kullanmayı dusunuyorum

(Fatih yakar) #8

buğdayı m21 maya ile kurduğumdan elimde buğday kitinden çıkan maya var
siz ise şarap mayası ile denemişsiniz ki pekte memnun kalmamışsınız,sanırım bendekiyle hiç olmaz.

(.) #9

Birazdan bu söylediğin için ya konu kapatılır yada sen banlanırsın demedi deme :smiley:

Edit : Demiştim :joy::joy:

(Gültekin Gök) #10

ben cider yaptım. alkolü yüksek içimi güzel fakat sağlam bir patlayıcı oldu :frowning: ben bu şişeleri pastörize ettim sanarken meğersem edememişim. 12 şişe idi, 5 i hariç ben işteyken patlamışlar. mutfakta bırakmıştım. mutfaktan 1 ay boyunca cam kırığı topladım.

(Eray Yılmaz) #11