Kullanmadığımız Fazla Kit Mayalarını Nasıl Değerlendirebiliriz?

(gökhan) #1

merhabalar.forumda bu konu hakkında farklı başlıklar altında birkaç öneri yazılmış ancak, konuyu net bir başlık altında tekrar açmak istedim.
okuduğum kadarıyla cider, ekmek ve meyve şarabı yapmak gibi öneriler var. bir de yüksek alkollü kurulumlarda çift kit mayası kullanılabilir diyenler var.
cider’i denedim ancak hoşuma gitmedi. bunlar dışında başka önerisi ve/veya tecrübesi olan arkadaşlar var mıdır?

(Mert Erkol) #2

maya ile başka ne yapılır ı google da aradığınızı düşünmüyorum. buradaki insanların yaptığı alternatifler bulduklarınızdan ibaret.

(Şişede Enaz BİRAY) #3

Konuya net bir başlık açılamıyor maalesef çünkü sonunda konu mutlaka cider’a veya diğer fermente içeceklere bağlanıyor ve kapatılıyor.

Bknz; Şekil 1-A;

Cider sevmediğinizi belirttiğinize göre hamur işlerinde kullanın gitsin.

Misal bir porsiyon büyük boy pizza için hamur tarifi vereyim size, aynı oranla 2 adet hamburger ekmeği yapmanız da mümkün.

2 su bardağı un
1 paket maya
1 çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı şeker
2 çorba kaşığı zeytin yağı

Alacağı kadar ılık su ile güzelce yoğurup üzerini nemli bir bezle kapatıp minimum 2 saat mayalanmaya bırakın.
Pizza yapacaksanız İnce şekilde açıp üstünü istediğiniz gibi süsleyin. Domates sosunu unutmayın.
Hamburger ekmeği yapacaksanız yuvarlak ekmek şeklini verdikten sonra üstüne yumurta beyazı sürüp biraz susam sallayıp verin fırına.

180 derece 20-25 dakika yeterli.

(gökhan) #4

google’da aramamıştım ancak forumda arama yapmama rağmen senin paylaştığın forum başlığına rastlamamıştım. sanırım başlığı ‘kullanilmayan’ şeklinde açtıkları için.ya da ben arama yapmayı bilmiyorum :slight_smile:
her neyse; pizza hamuru tarifi için teşekkürler.bunu deneyebilirim.
aslında amacım bu mayaları yine bira üretiminde kullanmak.bu yönde bir öneriniz var mıdır?
mesela yüksek alkollü bira üretiminde çift maya kullanmak gibi… veya başka bir öneri?

(ömür) #5

Benim şu an elimde çeşit çeşit kit mayaları var hepside dolapta duruyor. Eğer biraz yüksek abv li kit kuracak isem aynı kitden bir defa daha alıp daha önceki aynı kitin mayası ile yeni gelen kitin mayasını kullandığım olmuştu ve faydasını görmüştüm. Bir kit de iki farklı maya ama aynı tür yani lager ise lager ale ile ise ale ama farklı kitlerin mayalarını kullandığım kit çalışmalarım da oldu iyi sonuçlar aldığımda oldu kötü sonuçlar da onun için bu yöntemi pek tavsiye etmem. Sonra 5lt lik elma cider çalışmam olmuştu kit mayası ile gayet tatmin edici netice almıştım ama epeydir yapmıyorum. Ancak her kiti farklı bir kit kurmak gibi hobim olduğu için ve genelde harici maya ile kit kurduğum için elimde 6-7 tane mayalarım var hepside dolapta duruyor rahatlıkla kullanılır yani. İsteyen olursa Ankara etimesgut dan verebilirim varsada şöyle güzel birası bir ikitane isterim :slight_smile: yoksada sorun değil maksat bir arkadaşın işi görülsün…

(gökhan) #6

ben aslında buradaki insanların deneyimlerini daha işe yarar ve denenebilir olarak düşünüyorum.o yüzden google’da birtakım öneriler olsa da bu forum tecrübelere güvenme anlamında bana daha yakın geliyor nedense :slight_smile: