Kurmuş Olduğumuz Kitlerimiz ve Değerlendirmelerimiz

(ömür) #1

Merhaba arkadaşlar; Bu hobiye başlarken de daha önceki diğer hobilerim de olduğu gibi arşiv dökümanı tutmaya devam ettim ve ilk kit den yılın son kitine kadar ne kurmuş isem her kiti kurup içtikçe kendimce listeledim ve değerlendirmeler yapmıştım. Umarım işinize yarar tek kova ilede ancak bu kadar oluyor lütfen idare ediniz. Herkese mutlu yıllar dilerim.

Kit dökümanı.xlsx (14.0 KB)

(Sedat Dikenli) #2

Merhaba
Listedeki son iki satır boş sanırım henuz tamamlanmamış üretimler;onlarıda yorumlamanı merakla bekliyorum.
Afiyet olsun iyi seneler.

(ömür) #3

Evet dostum summer glory şişeye daha yeni girdi sayılır değerlendirmek için daha çok erken… Keçi de kovada duruyor :slight_smile: Hatta ara ara listeyi güncellemeyi de düşünüyorum çünkü görüldüğü gibi ben tek tip kurmuyorum genelde her seferinde farklı kitleri kuruyorum… Teşekkürler. Mutlu yıllar.

(Erhan) #4

Merhaba,
Çok güzel bir paylaşım oldu. Çok teşekkürler. İyi ve bol biralı yıllar dilerim.

(.) #5

Aynı sayıda kit kurmuşuz

(Babazulla) #6

Güzel liste olmuş elinize sağlık. Bu compakt nedir acaba?

(Aylin) #7

Brewferm aradı gözlerim :slight_smile: Emeğinize sağlık.

(ömür) #8

Hepsi içinde olan kitler örn; Bad cat gibi vs vb.

(murat güleç) #9

ilk biram muntons pilsner çok güzel olmuştu, kısa sürede bitti. ikinci bira muntons premium lager kurdum ancak pek hoşuma gitmedi sizin değerlendirmeniz de “kötü**”. acaba bu kiti kuran ve memnun olan arkadaş var mı? varsa neyi nasıl yaptı ya da değiştirdi? hepimize kolay gelsin :slight_smile:

(.) #10

Mıntons lageri beğenmeyenler el kaldırsın😱ben bayılmıştım 2 pkt s-23 lager maya iki pkt de light dme ile kurmuştum12-13 derecelerde 20 gün kovada kalmış 25 gr tettnangla da dry hop yapmışım

( P.G.) #11

Muntons Lager diyince karışıklık olabilir sanırım. Connoisseurs serisi 1,8 kg malt özü, Premium serisi 1,5 kg malt özü içeriyor. Açıkçası Muntons’un Premium serisini ben de pek beğenmiyorum ama Brewmaker Essential serisinden iyidir yine de.

(Kurt Cobain) #12

Yilbasi sepetini aldik, hata mi ettik acaba? :thinking:

(ömür) #13

Arkadaşlar şunu daha açıkca belirtmem gerekiyor sanırım alıp kurup ve içtiğim kitleri kendimce bir değerlendirmeye sokuyorum yani tamamen kişişel bir değerlendirme olmuş oluyor. Asla genele hitap edemez yani benim değerlendirmelerim benim damak zevkime bira zevkime tat damak koku alma kabiliyetime göre bir sonuç veriyor. Yani ben bir kit hakkın da olumsuz değerlendirme ve yılzdız vermiş isem o başka bir arkadaş için gayet iyi de olabilir veya tam tersi olarak da düşünebiliriz… Ama görüldüğü gibi tek kova ile bence hiç de fena olmayan bir kurulum yapmışım ve tek düze değil çeşitli bir şekilde devam ediyor. İlave olarak elimden geldiğince bir çok ithal bira da içtim ve fırsat buldukça alıp içmeye de devam ediyorum… o bakımdan nazicane az biraz bira kültürüm vardır diyebilirim. Ayrıca başka bir hobimde yemek yapmak aynı birada olduğu gibi değişik tatları tatmayı veya yapmayı amatör şekilde seven birisiyimdir. Özetle ben faydasını olacağını düşündüğüm için paylaştım ama kesinlikle bir kesin nihayi değerlendirme değildir tamamen kişişeldir sizlerde deneyin yapın sonuçlarını not edin. Liste de görüldüğü gibi çok kiti beğendiğim de olmuş beğenmediğim de veya ortası… İşte bu deneme yanılmadır ama sonuç olarak tecrübe kazandırır ki bence en kıymetli şeydir… Saygılarımla.

( P.G.) #14

Kampanya dahilinde ucuza geldiği için hata etmediniz bence. Zaten 2 paket kuru malt özü ile de Connoisseurs’e oranla olan eksik fazlası ile kapanır.

(Metin ERGEN) #15

Premium lager kitini yarım kilo dme yarım kilo şekerle kaç litre kuralım sizce 23 litre çok mu gövdesiz olur

(Aylin) #16

Bu konuyu genelleyip ufak tefek deneme değerlendirme alanı olarak mı kullansak acaba diyorum…

Ben şöyle bir 10luk puanlama yapayım şimdiye kadar kurduklarıma;

Muntons Pilsner :arrow_right: 1 kg şeker + kit mayası 5/10
Muntons Pilsner :arrow_right: 2 paket light dme + us05 maya 7/10
Muntons Premium Pilsner :arrow_right: 1 paket kit güçlendirici + us05 maya 5/10
Coopers Mexican Cerveza :arrow_right: 1 paket light dme + 250 gr şeker + s04 maya 6/10
Muntons Export Pilsner :arrow_right: 1 paket kit güçlendirici + 250 gr şeker + K97 maya 6/10
Muntons Buğday :arrow_right: 3 paket buğday dme + M20 maya 6/10
Smuggler :arrow_right: ilavesiz 9/10
Muntons Export Pilsner :arrow_right: 2 paket light dme + 300 gr şeker + K97 maya 7/10
Coopers Mexican Cerveza :arrow_right: 1 paket light dme + 500 gr şeker + s04 maya 7/10
Ruby Red Ale :arrow_right: ilavesiz 7/10

Tabi şöyle de bir durum var, içerken hep woow harika falan diye içtik 5 verdiklerimi bile. Şimdi farklı kit ve farklı reçeteler kurdukça puanlarda ufak tefek değişiklikler oluyor. Mesela Smuggler benim için 10 şu an. Çünkü şimdiye kadar içtiğim en lezzetli bira. Ama 9 veriyorum çünkü gün gelecek ondan daha çok beğeneceğim bir bira daha bulacağım… Sırada şişede 10 günlük hiç denemediğim Golden Ale, kurulum bekleyen Wherry ve MJ Greyfurt IPA var.

Bunlara ilaveten şişelerken denediğim şeyler var;
:keycap_star: Buğdayı çilek ve vişne reçeliyle şişelemek, işe yaramaz tada hiçbir etkisi olmadı.
:keycap_star: Buğdayı bal ile şişelemek, geçer not altı. Tada kesinlikle olumlu katkısı oldu.
:keycap_star: Ruby Red Ale şişelerken 5 şişeye deneme amaçlı birer tane karanfil attım. Sadece karanfil tadının hissedildiği bir bira oldu. Karanfil tadını severim ama kitin kendi lezzetinden eser kalmadığı için bir daha tercih etmem. Belki kiti kurarken kovaya 5-6 adet karanfil atılsa alttan tatlı tatlı kendini hissettiren bir karanfil tadı yakanabilir.
:keycap_star: Coopers Mexican Cerveza greyfurt atmadan içemez olduk. Taze greyfurtlu haliyle tiryakisiyiz.

Şimdilik bu kadar esenkalın :smile:

(ömür) #17

Kitin zaten lt si düşük o bakımdan gövdeye fazla takılmayın derim. Her türlü gider kurun gitsin bence… :slight_smile:

(ömür) #18

Yanlış anlamyın da düşündüğünüz gibi olursa bence karmaşadan öteye gitmez konu. O bakımdan eğer değerlendirmelerinizi paylaşmak istiyorsanız benim gbi excel de liste yapıp paylaşabilirsiniz. Ve yine yanlış anlamazsanız sevinirim ve mümükünse mesajınızı silip excel olarak paylaşım yaparsanız memnun olurum. Saygılarımla.

(Aylin) #19

Yanlış anlamayın da yaklaşık 30 dkda yazdım ben bunu :slight_smile: şimdi excelde yeni düzenlemeye gitmek gerçekten ızdırap olur. Ben konuyu sizin konunuz olarak bırakayım öyleyse, iletim için de faydalanmak isteyenler adına başka bir uygun konu başlağı bakayım, öylesi daha kolayıma gelecek.

(ömür) #20

Benim konum içinde başka paylaşımlar olamaz gibi asla bir düşüncem yok olamaz da zaten her arkadaşımız belli kurallar içinde istediğini paylaşmak da özgürdür. Benim amacım sadece hem görsellik hemde içerik karmaşasını engellemek bu zaten hem forum da hemde gurub da istenilen şey değil mi? Hayat paylaşdıkça güzeldir… Kalın sağlıcakla.