Kuru Malt Özünü Eritmek

(Tigin ) #1

Selamlar,
Kuru Malt Özünü (KMÖ) eritme sorunsalı sinir bozucu ve özellikle kutsal kitabımıza butik bira kılavuzunu (BBK) uyarak yapıldığında daha da bol şeker toplu bir durum. Sözün başında BBK yı tenzih etmek lazım zira KMÖ üzerinde ılık su ile çözüldüğü yazmakta…
KMÖ eritme de bir önemli ayrıntı ise çözdürürken karıştırmak. Bu sebeple ılık yada soğuk suyun üzerine azar azar eklemek ve eklerken iyice karıştırmak sorunu kökten çözüyor.
Ben iyice pbw veya diğer kalintisiz deterjan ile temizlenmiş bir tencerede 1/1 su karışımı ile (1 kg KMÖ/1lt. Su) ve çırpıcı ile 0 topak eritebiliyorum.
Tabi kontaminasyon riskini alıyorum ama dikkat edilirse uzun dönemde kova dibi çiziklerinin oluşmasına engel olacaktır.
Not: Bu ufak katkı Viki bölümünü hak eder mi bilemiyorum OPlarin takdiri…

(Şişede Enaz BİRAY) #2

Tişikkirlir fakat; :smiley:

(Umut) #3

Mikser kullanıyorum, sıfır sıkıntı :smile: ister kaynar ister ılık ister soguk su.

(Oğuzhan) #4

malt özünü kullanırken kovaya doktugumuz sıcak suyun ıcerisine azar azar bir yandan da karıştırarak dokuyorum hiç topaklanma olmadan eriyor.

şu videonun 3. dakikasından itibaren gosteriyor

(Tigin ) #5

Tabi yapmadığım şey kendim buldum sandığım şeyi kontrol etmemekti… :wink:

Tekrar olmuş ama boşuna değil. Bence kılavuza eklenmeli

(isa) #6

Benim kendi çözümüm şu şekilde kiti kaynar su(2 lt) ile birlikte kovaya döktükten sonra 5 litre buzdolabında beklemiş su ileve edip ekliyorum topaklanma olmuyor.

(Tigin ) #7

Bunu da deneyeceğim açıkçası becerememiştim. Hep tek başıma kuruyorum kiti o yüzden olabilir.
Ayrıca videoda yine topaklanma olduğuna dikkat çekerim :). Yukarıda önerdiğim şekilde hiç olmuyor ayrıca bu kadar karıştırmıyorsunuz…

(Erhan) #8

Merhaba,
Kurduğum ilk kitimde iki paket yani 1 kg. DME’yi sıcak suyun içine paaat diye boşalttım. 2 litre kadar sıcak suda 1 g DME ne kadar erirse o kadar eridi. Topaklanmayı geçtim çakıl taşı oldu. Sadece kit ile gelen spatulayı kullanarak kovaya zarar vermeden kabaca topakları sadece birkaç tanesini bölmeye çalıştım. Onları ezmemin ve eritmemin en az iki saatimi alacağını tahmin ettim ve öylece bırakıp işlemlerime basamak basamak devam ettim. Kitimi güzelce kurdum. Şişelemeye geçtiğimde ilk merak ettiğim konu topaklardı. Şişelemi yaptım. Dibine geldiğimde gördüğüm kovada hiçbirşey kalmadığıydı. Merak etmeyin ve stres yapmayın topaklar istediği kadar kalsın açoğluaç mayalar hepsini afiyetle yerler.

iyi mayalanmış biralı günler dilerim

(Tigin ) #9

Kesinlikle haklısınız. OG değerini etkileyebilir diye düşünüyorum…

(Erhan) #10

Evet kesinlikle OG değerini etkiliyor. Daha düşük çıkıyor.